Gljiva liječi rak i snižava razinu kolesterola

-

Žućkaste, crne, smeđe, kremaste ili ružičaste – bukovače toliko fasciniraju znanstvenike koji su utvrdili da sastojci u ovim ljekovitim gljivama sprečavaju razvoj nekih tumora te snižavaju kolesterol.

Od svih gljiva, gljive iz obitelji Pleurotus, poznatije kao bukovače, izdvajaju se kao izvanredni saveznici ljudskog zdravlja. Jednostavno se uzgajaju, bogate su hranjivim tvarima i vrlo zdrave.

- Google oglasi -

Tradicionalno najpopularnije među njima su obična bukovača Pleurotus ostreatus i Pleurotus pulmonarius, odnosno ljetna bukovača, svijetle boje klobuka, kremaste ili bijele nijanse koja rastu čak i za vrijeme najvećih ljetnih vrućina.

Popularne kraljevske bukovače sad ima i kod nas

U Aziji je u posljednje vrijeme posebno popularna P. eryngii ili kraljevska bukovača, kod nas poznata i kao kotrljanka, a koja se odnedavno uzgaja i u Hrvatskoj. Naime, osim što je iznimno zdrava, zbog svog debelog mesa može ostati svježa nekoliko tjedana duže od drugih srodnih bukovača.

Snižavaju kolesterol

Bukovače su bogate proteinom (u suhoj tvari do 30 posto), B vitaminima, nemaju kolesterola i imaju znatne količine molekula lovastatina koje prirodno snižavaju kolesterol. Zbog ovog sastojka bukovače su i postale zanimljive liječnicima koji tragaju za sastojcima koji snizuju kolesterol.

- Google oglasi -

Sprečavaju razvoj tumora

No njihove medicinske koristi nisu tek vezane za kolesterol. U medicinskom časopisu International Journal of Oncology, objavljeno je da ove gljive, odnosno njihov alkoholni ekstrakt potiče barem dva molekularna mehanizma koji ometaju rast raka debelog crijeva i rak dojke bez da znatno utječu na normalne stanice tkiva.

Osim toga, u alkoholu netopivi beta glukan i protein glikoproteina pronađeni u bukovačama i drugim ljekovitim gljivama alarmiraju imunitet tj. citotoksične T stanice čime se jača prirodna obrana organizma.

I riječ opreza. Nikad ih ne jedite sirove već uvijek termički obradite. One sadrže veće količine hemolitičkog proteina koji može biti otrovan, osim ako gljive nisu termički obrađene na temperaturi višoj od 60 stupnja Celzijeva.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Biljka mirodjija: Više od običnog začina

Biljka mirodjija, poznata i kao kopar (Anethum graveolens), jedna je od onih biljaka koje često nalazimo u kuhinji, a...

Limeta – kraljevski citrus za zdravlje, mršavljenje i imunitet

Limeta je voćka koju mnogi pogrešno miješaju s limunom, no iako su slične na prvi pogled, limeta ima poseban...

Znojenje noću: Zašto se znojimo noću i kako to spriječiti?

Znojenje noću je problem koji pogađa mnoge ljude, a može imati različite uzroke – od bezazlenih do ozbiljnih. Ako...

Bijelo vino i ruzmarin kao lijek: Drevni prirodni eliksir za zdravlje

U svijetu prirodne medicine, bijelo vino i ruzmarin kao lijek predstavljaju moćnu kombinaciju koja se koristi još od vremena...
- Google oglasi -

Sladoled bez šećera: Zdrava i osvježavajuća poslastica za sve generacije

U potrazi ste za sladoledom koji je ukusan, osvježavajući, ali i zdrav? Sladoled bez šećera postaje sve popularniji izbor...

Prirodni lijek za dehidraciju: Kako napraviti izotonični napitak i koji čaj pomaže

Dehidracija može nastupiti brzo – bilo zbog vrućine, fizičkog napora, povraćanja, proljeva ili jednostavno premalog unosa tečnosti. Kada tijelo...

Ovo morate pročitati

7 super savjeta protiv hrkanja koje vrijedi isprobati

Hrkanje je neugodna pojava koja osim što uznemirava vašeg...

Mekinje tope kilograme i snižavaju los kolesterol

Samo dvije supene kašike ovsenih mekinja dnevno mogu da...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas