Ljekovita Zob

-

Zob je u Europu došla iz Male Azije. Poznato je da se uzgajala još u bakrenom dobu, jer su arheolozi u ostacima sojeničarskih naselja osim pšenice i raži pronašli i zob. Danas zob ima ulogu dijetalnog prehrambenog proizvoda, koristi se i kao životinjska hrana, a pored toga, zbog sposobnosti umirivanja, dobiva sve veću važnost i u medicini. Zob kao lijek je jedan od najboljih lijekova za oporavak živčanog sustava, a koristio se u liječenju tjeskobe, malaksalosti i živčane iscrpljenosti.

AVENAE FRUCTUS: Zreli se plodovi melju u brašno i upotrebljavaju za proizvodnju zobenih pahuljica.

- Google oglasi -

AVENAE HERBA: Zobena zelen s korijenjem ubiremo u vrijeme cvatnje. Droga ima karakterističan miris koji podsjeća na slamu i sladak okus. U ustima je blago sluzava.

AVENAE STRAMETUM: Zobenu slamu koja preostaje nakon vršenja koristimo izvana za kupelji.

STANIŠTE I RASPROSTRANJENOST: Zob kultiviramo, a često se javlja i samoniklo.

SRODNE VRSTE: U nas raste još nekoliko divljih vrsta zobi koje nisu istražene. Druge vrste trava zajedno s ostacima livadnih biljaka koristimo kao trine od sijena (GRAMINIS FLOS) za spravljanje ljekovitih kupelji ili obloga kod upalnih procesa mišića i zglobova.

- Google oglasi -

SASTAV I AKTIVNE TVARI: Plodovi i listovi kultiviranih vrsta zobi sadrže steroidne saponine (avenakozid A i B). U korijenju se nalaze triterpenski saponini avenacin A i B, koji djeluju snažno antibiotički i antimikotički. Iz sjemene lupine izolirani su glikozidi vanilina i indolni alkaloid gramin. Plodovi sadrže 50-60% škroba, 14-15% bjelančevina, slobodne aminokiseline, puno vitamina (osobito različite vitamine B i vitamin K), velike količine mineralnih tvari, a među njima i bor. Zelen sadrži velike količine kremene kiseline.

DJELOVANJE I UPORABA: Triterpenski saponini zobi sprječavaju rast gotovo svih vrsta bakterija i gljivica. Iscrpine iz cvatuće zeleni umiruju, pa ih koristimo kao čaj ili tinkturu kod živčane iscrpljenosti i nesanice. To djelovanje vjerojatno ima alkaloid gramin, u kombinaciji s drugim sastojcima. U srednjoj Europi sve su omiljeniji pripravci od zelene zobi, bolesnici govore o blagotvornom djelovanju i kod slaboga srca i krvotoka, kožnih tegoba i spolnih smetnji. Iscrpina iz svježe biljke pomaže i u odvikavanju od pušenja, čak i u odvikavanju od opijuma i morfija. Vjerojatno je i kod takve uporabe gramin kao derivat triptofana važna aktivna tvar. Zbog velike količine esencijalnih aminokiselina i mineralnih tvari zobene su pahuljice jedan od najboljih dijetetičkih prehrambenih proizvoda.

ČAJ: Dvije do tri čajne žličice suhe zeleni spravljamo kao oparak i ostavljamo da odstoji 15 minuta. Pijemo po dvije do tri šalice čaja na dan. Takav čaj koristimo i za pranje kožnih ekcema i kožnih bolesti prouzročenih gljivicama.

TINKTURA: 20 g suhe zeleni prelijemo sa 100 ml 70%-tnog etanola. Ostavimo da odstoji dva tjedna, za to vrijeme posudu više puta protresemo. Na dan uzimamo po 10 kapi, a kod nesanice prije spavanja i dvostruku količinu.

UPORABA U VETERINI: Već je dugo poznato djelovanje zobi na konje Vanilinski glikozidi sjemene lupine snaže ih okrjepljuju.

NEŽELJENA DJELOVANJA: Kod prevelikih količina tinkture ili drugih pripravaka može doći do glavobolje.

KUPELJI: 500 g narezane zobene slame ili osušene zeleni prelijemo dvjema litrama vruće vode i ostavimo da odstoji 20-30 minuta, a potom tekućinu dodajemo u kadu.

Koristimo je za poticanje metabolizma kože i prokrvljenosti kod reume, neuralgija, kroničnih ekcema i nedovoljne prokrvljenosti udova. Sjedeće kupelji pomažu kod trbušnih tegoba u žena, crijevnih kolika i bolesti mjehura.

- Google oglasi -
Prethodni članak
Naredni članak

5 KOMENTARI

Comments are closed.

Novi Sadržaj

Biljka mirodjija: Više od običnog začina

Biljka mirodjija, poznata i kao kopar (Anethum graveolens), jedna je od onih biljaka koje često nalazimo u kuhinji, a...

Limeta – kraljevski citrus za zdravlje, mršavljenje i imunitet

Limeta je voćka koju mnogi pogrešno miješaju s limunom, no iako su slične na prvi pogled, limeta ima poseban...

Znojenje noću: Zašto se znojimo noću i kako to spriječiti?

Znojenje noću je problem koji pogađa mnoge ljude, a može imati različite uzroke – od bezazlenih do ozbiljnih. Ako...

Bijelo vino i ruzmarin kao lijek: Drevni prirodni eliksir za zdravlje

U svijetu prirodne medicine, bijelo vino i ruzmarin kao lijek predstavljaju moćnu kombinaciju koja se koristi još od vremena...
- Google oglasi -

Sladoled bez šećera: Zdrava i osvježavajuća poslastica za sve generacije

U potrazi ste za sladoledom koji je ukusan, osvježavajući, ali i zdrav? Sladoled bez šećera postaje sve popularniji izbor...

Prirodni lijek za dehidraciju: Kako napraviti izotonični napitak i koji čaj pomaže

Dehidracija može nastupiti brzo – bilo zbog vrućine, fizičkog napora, povraćanja, proljeva ili jednostavno premalog unosa tečnosti. Kada tijelo...

Ovo morate pročitati

Šta je neophodno imati u sobi za bebu

Trudni ste i već vam se približava termin za...

Kako preskakanje doručka utiče na vaše zdravlje

Doručak je najvažniji obrok u danu koji će vam...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas