Mirođija – Kopar

-

Opis biljke: Mirođija – Kopar je svima dobro poznata začinska mirisna biljka koja se gaji, a i sama se razmnožava po vrtovima. Mirođija biljka porijeklom je iz jugoistočne Azije, ali se u kulturi uzgaja u južnim dijelovima Evrope. To je jednogodišnja biljka s tankim, vretenastim korijenom. Stabljika je uspravna, okrugla, izbrazdana, šuplja, visine i do 120 cm. Listovi su od 3 do 4 puta perasto razdijeljeni.

Donji listovi stabljike imaju šuplje peteljke, a gornji su sjedeći. Na vrhu stabljike nalaze se sitni cvjetovi, izrazito žute boje. Najveća koncentracija ljekovitih i aromatičnih materija nalaze se u plodovima biljke, ali ima ih i u listovima i cvjetovima.

- Google oglasi -

Sve djelotvorne i ljekovite materije u biljci nisu ni do danas u potpunosti istražene. Do sada je poznato djelovanje eteričnih ulja koja sadrže veliki postotak karvana. Domaćice stavljaju lišće mirođije u krastavce za zimu (u vodi), sosove i drugo, a plod se na žalost, vrlo malo koristi, iako je plod ljekovitiji od lišća. Cijela biljka i plod imaju svojstven prijatan začinski aromatičan miris i začinski ukus.

Biljka mirođija

Stanište: Raste u šumama i šikarama, po međama od nižih staništa pa do brdskih visina.

Ljekoviti dio biljke: Droga je zreo plod, rjeđe vrhovi grančica u cvatu.

Ljekovito djelovanje – mirođija je prije svega dobar, neškodljiv, jeftin i zbog toga svakom pristupačan začin. To je istovremeno i lijek koji se vjekovima uspješno koristi protiv gasova, nadimanja, teškoća u organima za varenje.

- Google oglasi -

Čaj za bolje varenje i protiv nadimanja – po 20 g plodova od mirođije, anisa, morača, angelike i kima, pomiješa se, pa se od toga uzme 1 kašika, popari sa 2 dl ključale vode, odmah poklopi, drži pola sata na štednjaku, ali da ne vrije.

Etarsko ulje: 10 kapi stavi se na kocku šećera, pojede i zalije čašom vode. Otklanja gasove i neprijatan zadah iz usta. Kod lošeg zadaha iz usta preporučuje se i žvakanje svježe mirođije.

Čaj za spavanje – po 25 g mirođije, matičnjaka, hmelja i odoljena pomiješati i spremiti čaj. Piti na večer prije spavanja.

Za liječenje hemoroida (šuljeva) – 10 g mirođije popariti sa 2 d l ključale vode i poslije 2 sata u dva put popiti prije spavanja. Istovremeno spraviti jak čaj: 25 g mirođije popariti sa 2,5 dl ključale vode i poslije 2 sata odliti, pa tim čajem se svako večer zapitati. I jedno i drugo vršiti u toku 6 uzastopnih dana.

Mirođija pomaže kod štucanja

Kako zaustaviti štucanje uz pomoč biljke mirođije? 4 kafene kašike sjemena od kopra ili 2 kafene kašike usitnjene biljke (svježe ili osušene) preliti sa 1/4 l prokuhane vode i ostaviti poklopljeno 3 – 4 minute. Procijediti i nezaslađeno piti.

Mirođija na njemačkom – Mirođija – Dill

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Akutni zatvor stolice kod odraslih

Akutni zatvor stolice kod odraslih je nemogućnost pražnjenja crijeva,...

Šipak – Mogranj

Opis biljke: mogranj raste kao niski grm ili malo...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas