Načini na koje svoj mozak trujemo svakodnevno i kako to možemo promijeniti

-

Ljekar funkcionalne medicine dr. Mark Hyman govori o zdravlju mozga te značaju prehrane u pravilnom funkcionisanju mozga.

“Od svojih pacijenata često čujem: ‘Dr. Hyman, većinu vremena ne mogu da se fokusiram duže od 15 minuta, brzo gubim tok misli, zaboravljam stvari, ne mogu da se koncentrišem na posao… Osjećam kao da mi je mozak ‘u magli’… Postoji li neki način kako da to promijenim?”, kaže dr. Mark Hyman.

- Google oglasi -

Pojašnjava kako je i sam prije 20 godina dobio dijagnozu sindroma hroničnog umora te se borio s identičnim simptomima. Vremenom je otkrio kako je imao trovanje teškim metalima (živom).

“U to vrijeme sam se borio s brojnim simptomima, a onda sam otkrio funkcionalnu medicinu koja mi je pomogla da se riješim sindroma hroničnog umora i poboljšam stanje mozga”, pojašnjava dr. Hyman.

Kako i zbog čega mozak zapravo prestaje funkcionisati kako treba?

“Svakodnevno koristimo droge kao što su šećer, kofein i alkohol kako bismo se ‘liječili’ i kontrolisali našu energiju i raspoloženje. Ključno je shvatiti da je naš mozak organ koji kontroliše sve procese u tijelu, a popravljanje stanja mozga popravlja sve funkcije u tijelu. Mozak je iznimno otporan organ i može se oporaviti kad mu posvetimo dovoljno vremena i pažnje”, kaže dr. Hyman.

Stvari koje oštećuju naš mozak su: previše šećera i rafiniranih ugljikohidrata, premalo dobrih masti, nedovoljno unošenje važnih nutrijenata i izloženost toksinima kao što su umjetni zaslađivači ili pak teški metali poput olova i žive. Mozak oštećuje i nedovoljno sna, nedostatak vježbe i zloupotreba alkohola i droga.

- Google oglasi -

Izuzetnu važnost u održavanju zdravlja i pravilnih funkcija mozga ima prehrana.

“Tokom godina sam primijetio kako većina pacijenata ne povezuje način na koji se osjećaju sa onim šta jedu, koliko se odmaraju i spavaju, koliko vježbaju i koliko je nivo stresa u njihovim životima. Jednom kad povežete sve ovo u jednu cjelinu, promijenit ćete pristup svom zdravlju”, kaže ovaj ljekar.

Mark Hyman savjetuje sljedećih sedam stvari za “popravljanje” mozga:

1. Jedite pravu hranu: organsku, svježu, lokalnu, neprerađenu hranu.

“Ukoliko hrana na sebi sadrži barkod, vjerovatno biste je trebali izbjegavati. Ako vaša prabaka ne bi prepoznala šta je u pitanju, vjerovatno to ne biste trebali jesti.”

2. Jedite dosta raznobojnog povrća i voća. Ove su namirnice bogate fitonutrijentima. Tamno, crveno, žuto i zeleno povrće i voće sadrži moćne antioksidanse koji imaju antiupalna, detoksicirajuća dejstva koja hrane mozak i daju mu energiju. Uživajte u voću poput borovnica i povrću kao što su kelj, špinat i blitva.

3. Birajte “dobre” ugljikohidrate. Umjesto tjestenine, čipsa, sladoleda i čokolade radije izaberite grahorice, cijele žitarice, sjemenke i orašaste plodove.

“Da biste imali zdrav mozak, morate imati zdrava crijeva!”, poručuje dr. Hyman.

4. Jedite dosta dobrih masnoća. Jedite namirnice poput masne ribe, avokada, kokosovog ulja. Čak 60 posto našeg mozga sačinjeno je od DHA, omega 3 masnih kiselina koje primjerice možemo dobiti iz algi i ribe.

5. Proteine jedite uz svaki obrok. Ljudskom je tijelu potrebno oko 30 grama proteina po obroku kako bi napravilo i nahranilo mišiće. Kad izgubimo mišiće, brže starimo, a proteine bi trebalo konzumirati uz svaki obrok, savjetuje ovaj ljekar.

6. Prestanite trovati vaš mozak. Iz prehrane eliminišite šećer, trans masti, aditive i prezervative koji truju naš mozak i remete prirodnu biohemijsku postavku.

“Ako to nije prava hrana i ima etiketu, nemojte je jesti”.

7. Suplementirajte vitamine i minerale. Obratite pažnju na visokokvalitetni magnezij, vitamin D3, omega 3 masne kiseline, probiotike, folnu kiselinu, B6 i B12, koji su ključni za održavanje zdravlja.

Ukoliko ništa od ovog ne pomogne, potražite stvarni uzrok vašeg stanja, a to često mogu biti neke infekcije, alergije ili trovanje teškim metalima”, kaže dr. Mark Hyman, autor knjige “Eat Fat, Get Thin”.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Ljekovita svojstva biljke bamija

Bamija (Abelmoschus esculentus), jedna od najstarijih zdravih namirnica, na...

Hrana kao antidepresiv

Iako su dnevni stres i napetost neizbježni, tjeskobu i...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas