Negativna krvna grupa može izazvati probleme u trudnoći

-

Ako Rh negativna majka nosi Rh pozitivno dijete, može biti velikih problema ako dođe do kontakta majčine i bebine krvi tokom trudnoće. Može čak doći i do smrti bebe.

Na površini eritrocita, kao sastavni dio membrane, nalazi se oko 100 antigena koji uzrokuju stvaranje antitijela. Najznačajniji je D antigen koji je prisutan u oko 85% populacije. Oni su Rh pozitivni.

- Google oglasi -

Fiziološka funkcija Rh antigena nije potpuno poznata, iako je u trudnoći ovaj sustav vrlo važan jer može dovesti do problema – objašnjava ginekologinja Senka Sabolović Rudman.

Može dovesti i do smrti ploda

Rh faktor ustvari je mali “plus” ili “minus” pored krvne grupe svakog od nas. Ako žena ima negativan Rh, a otac djeteta pozitivan, znači da i dijete može naslijediti pozitivan faktor. Ako Rh negativna majka nosi Rh pozitivno dijete može biti velikih problema ako dođe do kontakta majčine i bebine krvi tokom trudnoće.

Tada eritrociti prelaze u posteljicu, ulaze u fetalnu cirkulaciju i vežu se na eritrocite koje razaraju. Majčino tijelo detektira djetetovu krv kao strano tijelo i stvara protutijela.

Razvija se fetalni hidrops i anemije koje mogu dovesti do smrti ploda. Značajniji problemi očekuju se kod višerotkinja. U prvoj trudnoći u kojoj Rh negativna majka nosi Rh pozitivno dijete obično nastaje mala količina protutijela koja uglavnom ne izaziva teže bolesti kod novorođenčeta. Naime, treba oko 6 do 8 tjedana da započne stvaranje antitijela.

- Google oglasi -

>> Trudnoća i problemi sa kožom

Svaka Rh negativna trudnica koja je rodila Rh pozitivno dijete mora 72 sata nakon porođaja ili intervencije u trudnoći (npr. amniocenteza) dobiti anti D imunoglobuline, uz prethodnu provjeru da je Coombsov test negativan, što znači da nema antitijela.

To je važno jer tijekom porođaja majčin organizam može stvoriti veću količinu antitijela koja su potencijalno opasna za sljedeće trudnoće. Zato se daje injekcija kojom se smanjuje pojava anti D imunizacije.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Biljka mirodjija: Više od običnog začina

Biljka mirodjija, poznata i kao kopar (Anethum graveolens), jedna je od onih biljaka koje često nalazimo u kuhinji, a...

Limeta – kraljevski citrus za zdravlje, mršavljenje i imunitet

Limeta je voćka koju mnogi pogrešno miješaju s limunom, no iako su slične na prvi pogled, limeta ima poseban...

Znojenje noću: Zašto se znojimo noću i kako to spriječiti?

Znojenje noću je problem koji pogađa mnoge ljude, a može imati različite uzroke – od bezazlenih do ozbiljnih. Ako...

Bijelo vino i ruzmarin kao lijek: Drevni prirodni eliksir za zdravlje

U svijetu prirodne medicine, bijelo vino i ruzmarin kao lijek predstavljaju moćnu kombinaciju koja se koristi još od vremena...
- Google oglasi -

Sladoled bez šećera: Zdrava i osvježavajuća poslastica za sve generacije

U potrazi ste za sladoledom koji je ukusan, osvježavajući, ali i zdrav? Sladoled bez šećera postaje sve popularniji izbor...

Prirodni lijek za dehidraciju: Kako napraviti izotonični napitak i koji čaj pomaže

Dehidracija može nastupiti brzo – bilo zbog vrućine, fizičkog napora, povraćanja, proljeva ili jednostavno premalog unosa tečnosti. Kada tijelo...

Ovo morate pročitati

Karanfilić – Klinčić

Karanfilić je tik pred rascvjetavanje ubran i sušen cvjetni...

Razmislite dvaput prije kupovine jagoda

Stigla je sezona jagoda, no prije nego ih kupite...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas