Kako ih prepoznati i koliko traju grčevi kod novorođenčadi

-

Grčevi ili kolike pojave se kod više od jedne četvrtine novorođenčadi. To su zdrava djeca koja zbog bolnih grčeva znaju preplakati većinu dana.

Stomak novorođenčeta je dosta tvrd, može izgledati naduto, a koljena su često privučena prsima, što smeta bebinom probavnim traktu i uzrokuje većinom grčeve.

- Google oglasi -

U većini slučajeva ne radi se o bolesnom stanju, već o fiziološkom razvoju bebe, tj. njenog probavnog trakta.

Grčevi kod novorođenčadi

Od uzroka navode se vjetrovi koji se ne mogu osloboditi, preosjetljivost na umjetnu hranu ukoliko beba ne doji, nezrelost živaca probavnog sistema, kao i uzimanje čvrste hrane prije navršena tri mjeseca života.

Još jedan od uzroka zašto nastaju grčevi kod novorođenčadi su mjehurići zraka kojih se beba naguta pri sisanju, i jača peristaltika crijeva ili teškoće pri defekaciji (kakanju). Nerazvijena mikrobiota probavnog trakta također se spominje kao mogući uzrok.

Ponekada je problem i u prehrani majke koja na kraju mora promjeniti svoje navike u ishrani, te izbaciti moguće iritantan koji bi mogli ući u majčino mlijeko.

- Google oglasi -

Hrana koja proizvodi plinove u crijevima također može iz mlijeka preći u probavni sistem novorođenčeta. Takve namirnice su cvjetača, paprika, luk, grah i krastavci.

Jelima dodajite umirujuće ljekovite biljke i začine poput majčine dušice, cimeta, vlasca, kima i đumbira.

Majčino mlijeko: Prvi dani ishrane su najvažniji za dojenče

Kako prepoznati grčeve kod beba i koliko traju

Prvi znaci koji se javljaju kod beba koje imaju grčeve ili kolike su da bebe neutješno plače, beba se grči, zacrveni, stisne nožice i ručice prema sebi.

Mogu trajati od nekoliko minuta do desetke minuta, a ponavljaju se i tokom dana. Tokom dana mogu sveukupno trajati i 2 do 4 sata.

Prirodni lijek za grčeve kod beba

Pedijatri će vam za kolike tj. grčeve najčešće preporučiti probiotske kapi. Takve kapi mogu pomoći, ali pokušajte i sa prirodnim lijekovima.

Pomoći mogu dvije vrste čaja: od komorača i od kamilice. Bebi možete nakon podoja ili hranjenja ponuditi jednu do dvije male kašikice čaja. Važno je ne dodavati šećer u čaj jer šećer u crijevima fermentira djelovanjem bakterija i tako još pogoršava stanje.

Mnoge mame tvrde da bebe mnogo manje pate od grčeva otkako su one počele da piju čaj od kamilice, sat-dva prije dojenja. Pošto kamilica sadrži eterična ulja koja djeluju smirujuće na ljudski organizam, ova teorija ima smisla. Ako njome ne uspijete da umirite bebu, sebi ćete sigurno pomoći.

Masaža i grijanje trbuščića – Svakoga dana dok dijete miruje blago mu masirate stomak sporim, nježnim pokretima u smjeru kazaljke na satu.

Preporučuje se namazati stomak kašičicom toplog maslinovog ili jojobinog ulja, koja će nakon što ih dijete udahne opustiti njegov napeti trbuh i crijeva.

Takvom masažom i vježbicama možete olakšati izlazak plinova iz crijeva.

Također, djetetu na trbuščić možete staviti i topli termofor. Toplina je još jedan način kako opustiti crijeva i pomoći plinovima da izađu.

Podrigivanje protiv grčeva kod beba – Bebe ne mogu podrignuti bez pomoći roditelja i zato je važno podići ih nakon obroka. Ovo omogućuje da ono što je višak u njihovom malom želucu izađe napolje, bilo da je to progutan vazduh ili ostatak obroka.

Promjena sredine protiv grčeva kod beba – Ovo ćete najlakše ostvariti izlaskom iz kuće. Izlazak na svjež vazduh uz blago truckanje u kolicima ili vožnja kolima može nekad vrlo brzo umiriti bebu. Pokušajte s promjenom sredine, možda vam baš to pomogne.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Tijelo ti šalje signale – prepoznaj simptome hormonalnih promjena na vrijeme

Hormonalne promjene utiču na gotovo svaki aspekt našeg tijela - od raspoloženja, apetita i sna, do menstrualnog ciklusa, plodnosti...

Dijeta sa paradajzom i krastavcima – prirodan plan za brzo mršavljenje i detoks

Kada tražite brz, lagan i prirodan način da izgubite višak kilograma, dijeta sa paradajzom i krastavcima nudi jednostavno rješenje....

Kako napraviti domaći izotonični napitak kod kuće – bez šećera i bez hemije

Izotonični napitak postao je nezaobilazan među sportistima, rekreativcima, ali i svima koji se suočavaju s dehidracijom, jakim znojenjem ili...

Simptomi sunčanice kod djece: Kako ih prepoznati i šta poduzeti

Ljetne igre na suncu, duge šetnje i boravak na plaži mogu biti divni za djecu, ali i potencijalno opasni...
- Google oglasi -

Biljka mirodjija: Više od običnog začina

Biljka mirodjija, poznata i kao kopar (Anethum graveolens), jedna je od onih biljaka koje često nalazimo u kuhinji, a...

Limeta – kraljevski citrus za zdravlje, mršavljenje i imunitet

Limeta je voćka koju mnogi pogrešno miješaju s limunom, no iako su slične na prvi pogled, limeta ima poseban...

Ovo morate pročitati

Biljke za borbu protiv upale pluća

Upala pluća je oboljenje koje izazivaju bakterije, virusi i...

Zimsko čišćenje organizma

Od velike pomoći u zimskom periodu će nam biti...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas