Poboljšajte cirkulaciju, bit će vam toplije

-

Ne volite zimu jer vaše tijelo jednostavno ne podnosi hladnoću. To što ste osjetljivi na hladnoću ne znači da ste skloniji zdravstvenim tegobama karakterističnim za ovo doba godine – to samo znači da ste osjetljiviji na vanjske nadražaje. Hladno nam je zato što u kapilare u perifernim dijelovima tijela stiže manje krvi i kisika. Saznajte kako poboljšati cirkulaciju uz nekoliko korisnih metoda prirodnim putem koje mogu biti od pomoći.

Privremeno sužavanje arterija, koje dovodi do smanjenog priliva krvi, najviše pogađa glavu i udove. Jednostavno rečeno, da biste se ugrijali, treba da poboljšate cirkulaciju.

- Google oglasi -

Kako poboljšati cirkulaciju prirodnim putem

Ljekovite biljke za bolju cirkulaciju su također dobar saveznik u borbi protiv hladnoće. Đumbir, recimo, zagrijava sistem za varenje i zglobove i sprečava artritis i artrozu, bolesti respiratornih organa, mučninu i povraćanje. Stavite dva do tri štapića đumbirovog korijena u hladnu vodu. Uključite šporet i pustite da vrije osam minuta, a zatim ostavite čaj da odstoji 10 minuta, pa ga procijedite. Pijte tri do četiri čaše čaja od đumbira dnevno.

Zeleni čaj je bogat antioksidansima koji djeluju kao vazodilatatori, odnosno pomažu krvnim žilama da se opuste.

Vrećicu zelenog čaja prelijte vrućom vodom i ostavite da odstoji 5 minuta. Izvadite vrećicu, dodajte meda po želji i popijte. Dnevno konzumirajte 2 do 3 šalice zelenog čaja.

Ruzmarin za cirkulaciju – Ružmarin reguliše cirkulaciju i jača srce. Dovoljna je jedna šalica čaja dnevno kako biste osjetili poboljšanje već nakon mjesec dana.

- Google oglasi -

>>6 korisnih savjeta da poboljšate cirkulaciju krvi

Biljne kapi za bolju cirkulaciju – Uzmite 100 g lista koprive i 100 g ružmarina. Stavite u posudu širokog grla, nadopunite do vrha 70% alkoholom, zatvorite. Ostavite na tamnom mjestu 20 dana i svaki dan promućkajte. Nakon toga procijedite i prelijte u tamnu bocu, u kojoj će se tinktura staložiti. Svaki dan uzmite 3×30 kapi uz malo vode ili čaja za cirkulaciju. Tako pripremljenu tinkturu imat ćete oko godinu dana, a vaš organizam i probuđena cirkulacija bit će vam zahvalni.

Vježbanje – Čak i ako ste osjetljivi na hladnoću, ne treba da prestanete da se bavite fizičkom aktivnošću, uključujući i onu na otvorenom. Sport je gimnastika za krvne sudove. Vježbe pomažu mehanizmima za širenje i sužavanje krvnih sudova da ostanu u formi. Štoviše, osobe koje se ne bave nikakvim sportom imaju oslabljen imunološki sistem i zato su podložnije zdravstvenim tegobama vezanim za zimu. Dakle, ako ste osjetljivi na hladnoću , morate da pobijedite lijenost! Korisne su sve aerobne sportske aktivnosti, od gimnastike do plesa i plivanja. Također, usprkos hladnoći ne treba da se odreknete sportova na otvorenom. Trčanje i vožnja bicikla su odlični za cirkulaciju. Treba samo dobro da se obučete. Za to sa vam potrebni pamučna majica, trenerka, vjetrovka, kapa, rukavice i, naravno, šal – da ne biste udisali hladan zrak.

Tuširanje naizmjenično toplom i hladnom vodom također podstiče cirkulaciju. Temperatura tople vode treba da bude najviše 38-39 stepeni, a hladne oko 21 stepen. To će prvo izazvati širenje, a zatim sužavanje krvnih sudova. To je odlična gimnastika za kardiovaskularni sistem, koji će spremnije dočekati napad virusa i bakterija.

Rakija za cirkulaciju

Konzumacija rakije donosi i zdravstvene prednosti naravno, ako se ne pretjeruje s količinama. Loša cirkulacija se uspješno potiče uz jednu rakiju. Naše bake i djedovi često su nakon buđenja čašicom rakije pokretali usporenu jutarnju cirkulaciju.

Hrana za cirkulaciju

Ako patite od poremećaja cirkulacije obavezno u svoj jelovnik uvrsti:

  • češnjak – smanjuje razinu kolesterola i rizik od ateroskleroze, regulira krvni tlak
  • luk – povećava krvni protok
  • ekstra djevičansko maslinovo ulje
  • crno vino
  • bobičasto voće – obiluju bioflavonoidima koji jačaju stijenke krvnih žila, posebice kapilara
  • citrusno voće – bogato vitaminom C koji jača stijenke krvnih žila
  • orašasti plodovi – bogati niacinom, a sadrže i blagotvorne omega – 3 masne kiseline (posebice orasi)
- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Kako napraviti domaći izotonični napitak kod kuće – bez šećera i bez hemije

Izotonični napitak postao je nezaobilazan među sportistima, rekreativcima, ali i svima koji se suočavaju s dehidracijom, jakim znojenjem ili...

Simptomi sunčanice kod djece: Kako ih prepoznati i šta poduzeti

Ljetne igre na suncu, duge šetnje i boravak na plaži mogu biti divni za djecu, ali i potencijalno opasni...

Biljka mirodjija: Više od običnog začina

Biljka mirodjija, poznata i kao kopar (Anethum graveolens), jedna je od onih biljaka koje često nalazimo u kuhinji, a...

Limeta – kraljevski citrus za zdravlje, mršavljenje i imunitet

Limeta je voćka koju mnogi pogrešno miješaju s limunom, no iako su slične na prvi pogled, limeta ima poseban...
- Google oglasi -

Znojenje noću: Zašto se znojimo noću i kako to spriječiti?

Znojenje noću je problem koji pogađa mnoge ljude, a može imati različite uzroke – od bezazlenih do ozbiljnih. Ako...

Bijelo vino i ruzmarin kao lijek: Drevni prirodni eliksir za zdravlje

U svijetu prirodne medicine, bijelo vino i ruzmarin kao lijek predstavljaju moćnu kombinaciju koja se koristi još od vremena...

Ovo morate pročitati

Čvorići na koži zašto se pojavljuju i kako ih izliječiti

Čvorići (papule) su uzdignuća kože ili kožne izrasline koje...

Cikorija biljka za šta je dobra

Cikorija, vodopija, konjogriz ili divlji radič je višegodišnja zeljasta...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas