Ljekovita svojstva Rusomače ili Pastirske torbice

-

Rosomača ili prava rusomača (torba pastirska, pastirska torbica, lat. Capsella bursa-pastoris je biljka iz porodice Brassicaceae). Uglavnom je dvogodišnja biljka s vretenastim korijenom i uspravnom stabljikom visine do 40 cm. Listovi su prizemni, većinom perasto rascijepljeni. Listovi na stabljici su nerazvijeni i sulicasto produženi. Gornji dio stabljike nosi bijele sitne grozdasto složene cvjetiće.

Uzgaja se u vrtovima. Za lijek skuplja se za vrijeme cvatnje cijela biljka sa cvjetovima, listovima i komušicama. Suši se u hladu, nakon čega se sitno izreže i pohranjuje u tamne staklene posude.

- Google oglasi -

Prava rusomača ljekovitost

Prava rusomača je još u srednjem vijeku bila poznata kao veoma korisna ljekovita biljka što djeluje na zaustavljanje krvarenja, protiv krvavog mokrenja, kod prejake menstruacije, krvarenja iz nosa i za zaustavljanje krvi iz rana koje jako krvare.

Po tim je svojstvima rusomača i danas poznata. Steže krvne sudove te se zbog toga koristi kod zaustavljanja krvarenja želuca, crijeva, nosa i rana te bubrega, pluća i maternice.

Rusomača u sebi ima materiju koja djeluje na ritmičko skupljanje muskulature maternice i na peristaltiku crijeva te se koristi kao sredstvo za pospješenje trudova i olakšanje porođaja, zatim kod lijenih i sporih crijeva te za pospješenje stolice.

Posebno ljekovito djeluje u reguliranju krvnog pritiska, bez obzira radi li se o visokom ili niskom. Može se kombinirati i s drugim biljkama kao što su kopriva, stolisnik, kamilica, preslica, neven i dr. U veterini se može koristiti protiv unutarnjih krvarenja i površinskih rana životinja, a njene nuspojave nisu zabilježene.

- Google oglasi -

Rusomača čaj

Ljekovito bilje koristi se svježe, sušeno ili u obliku tekućih ekstrakata i tinktura. Napravite jaki čaj dodavanjem 2 velike šalice vode (oko litre) na 3 do 4 žlice sušene biljke. Pokrijte i pustite čaj da odstoji 20 minuta. Procijedite i ohladite prije konzumiranja. Čaj se možete piti 2 do 4 puta dnevno.

Kada se osuši i pije kao čaj, mahune rusomače postaju jedan od najboljih lijekova za zaustavljanje krvarenja svih vrsta – želuca, pluća ili maternice, a posebno krvarenja iz bubrega. Okus čaja je vrlo gorak i neugodan pa je poželjno da ga pomiješate s drugim biljem.

Čaj od rusomače tradicionalno se koristi kao lijek za upalu grla i kao prirodni tretman za infekcije mokraćnog sustava (UTI), a može imati i vanjsku primjenu. U slučaju krvarenja iz nosa preporučuje se natapanje kuglica vate u čaju i njihovo postavljanje u nos.

Tinktura rusomače
Za izradu tinkture potrebno vam je 4 žlice svježe rusomače (koristi se cijela biljka) na 60 ml 100%-tnog alkohola. 20 do 40 kapi tinkture u čaši vode može se koristiti 2 do 3 puta dnevno.

Za sve komercijalne pripravke od rusomače potrebno je slijediti upute proizvođača. No uglavnom ih je najbolje uzimati u malim i čestim dozama. Ekstrakt se može uzimati u dozama od jedne žlice 2 do 3 puta dnevno.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Ruski melem za rane – Prirodni lijek koji njeguje i štiti kožu

Kada dođe do manjih rana, ogrebotina ili iritacija na koži, mnogi se okreću prirodnim rješenjima. Jedno od najpoznatijih i...

Poriluk(prasa): Zaboravljeno povrće s moćnim utjecajem na zdravlje

Poriluk ili prasa je jedna od onih namirnica koja često ostaje u sjeni popularnijih povrća poput luka ili češnjaka,...

Tijelo ti šalje signale – prepoznaj simptome hormonalnih promjena na vrijeme

Hormonalne promjene utiču na gotovo svaki aspekt našeg tijela - od raspoloženja, apetita i sna, do menstrualnog ciklusa, plodnosti...

Dijeta sa paradajzom i krastavcima – prirodan plan za brzo mršavljenje i detoks

Kada tražite brz, lagan i prirodan način da izgubite višak kilograma, dijeta sa paradajzom i krastavcima nudi jednostavno rješenje....
- Google oglasi -

Kako napraviti domaći izotonični napitak kod kuće – bez šećera i bez hemije

Izotonični napitak postao je nezaobilazan među sportistima, rekreativcima, ali i svima koji se suočavaju s dehidracijom, jakim znojenjem ili...

Simptomi sunčanice kod djece: Kako ih prepoznati i šta poduzeti

Ljetne igre na suncu, duge šetnje i boravak na plaži mogu biti divni za djecu, ali i potencijalno opasni...

Ovo morate pročitati

Valerijana ili Odoljen biljka za sve živčane bolesti

Odoljen (valerijana, obični odoljen; lat.Valeriana officinalis) ima trajni korijen iz...

Alergija – Preporuke i recepti

Povišena osjetljivost organizma na djelovanje nekih faktora okoline, koji...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas