Svako jutro jedno jaje organizmu snagu daje

-

Jaje je vrijedna namirnica, samo je važno koliko je jedemo i kako je spremamo. Stoga je uvijek dobro podsjetiti se savjeta o konzumaciji jaja i utjecaju na zdravlje.

Teško je pronaći namirnicu koja ima kulinarsku fleksibilnost kao jaje. Ono se može pripremati na različite načine, a nezaobilazan je dodatak različitih tijesta, tjestenina, krema za kolače i torte. U stotinu grama jaja nalazi se oko 150 kalorija, pa ga ovisno o obradi možemo nazvati dijetalnom namirnicom.

- Google oglasi -

Povijest konzumiranja jaja stara je kao i povijest konzumiranja kokošjeg mesa. Čak je i ovdje teško odgovoriti na pitanje: “Je li starija kokoš ili jaje?”.

Nutritivne vrijednosti jaja

Jaja su izvanredan izvor nutrijenata. Jadno jaje (ovisno o veličini) osigurava između 4,5 – 6 g proteina, polovica te količine nalazi se u bjelanjku. Bjeljanjak se smatra idealnim izvorom proteina jer sadrži sve esencijalne aminokiseline u pravim omjerima. Od ukupnih masti u jajetu, više od polovice otpada na nezasićene masne kiseline. Jaja su nadalje dobar izvor kolina, luteina, željeza, riboflavina (vitamina B2), folne kiseline, biotina, vitamina B12, vitamina D te vitamina E.

Željezo u žumanjku jajeta, poput željeza u mesu, ima visoku bioraspoloživost; stoga se jaje preporuča skupinama koje su rizične na deficit željeza. Jaje je jedan od najboljih prehrambenih izvora kolina. Iako ljudski organizam ima sposobnost sintetiziranja kolina, nerijetko mu je potebna pomoć hrane za zadovoljavanje potreba.

>>Žumance kao lijek

- Google oglasi -

Jedno jaje, opet ovisno o veličini ima 65 – 75 kcal, te 185 – 215 mg kolesterola. Zbog toga vrijedi preporuka o smanjenju unosa jaja kod osoba sa povišenim kolesterolom. Te osobe ne bi smjele konzumirati proizvode kao što su majoneza, deserte sa dodatkom jaja, tjestenine koje se pripremaju sa jajima i dr.

Prema rezultatima nekih studija, karotenoidi i zeaksantin, mogu preventivno djelovati na razvoj makularne degeneracije i katarakte koje se často javljaju kao posljedica starenja. Jaja su izvanredan izvor luteina i zeaksantina, mogu se promatrati kao namirnice u službi zaštite zdravlja očiju.

Jaja kao lijek

Zdravlje kože, kose i noktiju – Jaja su dobar izvor biotina, vitamina koji sudjeluje u metabolizmu i masti i ugljikohidrata te stoga konzumiranje jaja može potaknuti stvaranje energije. Ovaj vitamin također izravno sudjeluje u održavanju zdrave kože kose i noktiju. Ne treba se onda čuditi osobama koje na kosu, kako bi im bila bujnija, sjajnija i zdravija, stavljaju različite maske koje sadrže sirova jaja.

Kardiovaskularno zdravlje – Prema studiji objavljenoj u listopadu 2003. godine u Biological and Pharmaceutical Bulletin, proteini u žumanjku jaja ne samo da su snažni inhibitori agregacije platela (čimbenika nastanka ugrušaka), nego produžuju i vrijeme potrebno fibrinogenu, proteinu koji se nalazi u krvi, da se prevede u fibrin.

Fibrin omogućava nagomilavanje platela i formiranje ugruška. Ovakvi rezultati, kao i oni prema kojima lecitin i kolin mogu igrati ulogu u tretmanu povišenog kolesterola, a kolin i neki vitamini B skupine (također prisutni u jajima) utjecati na smanjenje razine homocisteina, sugeriraju da konzumiranje jaja može smanjiti rizik od srčanog i moždanog udara.

Jaja za bebe

Jaja, naročito bjelance, spada u top 8 svih alergena. Većina pedijatara smatra da žumance može da se uvede u ishranu sa oko 8 mjeseci starosti. Molimo vas, imajte na umu da bjelanca ne bi trebala da se uvode u ishranu prije navršenih godinu dana.

Dosta studija pokazuje da su se alergijske reakcije na jaje kod odojčadi, pokazale tek sa oko 5 godina. Ovo je dobra vijest, jer je jaje dosta hranljivo i veoma važan dio naše ishrane. Ukoliko u vašoj porodici postoji istorija alergija na jaja, onda je vjerovatno najbolje da sačekate do navršenih 12 mjeseci da biste uveli žumance.

Evo kako možete pripremiti jaja za bebe. potrebni sastojci su dva žumanca i kašica od povrča ili voća, a priprema se na sljedeći način…

Polomite nekoliko jaja i odvojite bjelance od žumanca. Zagrite maslinovo ulje ili puter u tiganju. Pomiješate žumance sa formulom, majčinim mlijekom, sokom ili punomasnim mlijekom i stavite u tiganj. Dodajte kašiku ispasiranog voća ili povrća po želji, dok miješate žumanca u tiganju. Pržite na srednjoj temperaturi, konstantno miješajući , dok se potpuno ne isprži.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Nevjerovatan prirodni napitak koji topi masne naslage i ubrzava metabolizam

Tokom zimskih mjeseci tijelo obično ima tendenciju da poveća...

Spriječite žgaravicu promjenom životnih navika

Muči li vas žgaravica, trebali biste izbjegavati kiselu hranu...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas