Prirodni antibiotik: Trputac biljka čisti krv, bubrege i slaba pluća

-

Trputac (trputec, bokvica, lat. Plantago) trajna zeljasta i vrlo česta livadska biljka. Trputac pomaže kod izbacivanja sekreta, kašlja hripavca, astme, upale pluća, a stvara i averziju prema pušenju, smanjuje želju za nikotinom. Pomaže slaboj i boležljivoj djeci.

Trputac biljka se prije svega koristi kod oboljenja dišnih organa, posebno kod jakoga katara, kašlja, hripavca, plućne astme, pa i tuberkuloze pluća. Švicarski župnik Kunzle, biljar, poznavatelj ljekovite snage naših biljaka, kaže: “Sve vrste trpuca koristimo cijele, s korijenom, biljkom, cvjetovima i sjemenkama”.

- Google oglasi -

Čisti krv, pluća i želudac kao nijedna druga biljka, pa je trputac dobar za sve one ljude, koji su malokrvni ili imaju lošu krv, slaba pluća i bubrege, blijedi su, imaju osip, lišajeve ili kašljucaju, promukli su ili su mršavi i pored obilja hrane. Pomaže i slabašnoj djeci i boležljivoj djeci, koja i pored dobre prehrane zaostaju u razvoju.

Trputac biljka

Čaj od trputca priprema:
Kod bronhitisa, plućne i bronhalne astme jako dobro djeluje čaj pripremljen na sljedeći način: u šoljicu hladne vode stavimo krišku limuna (ako je limun prskan, tada bez kore) i punu čajnu kašiku smeđeg šećera, zakuhamo, pustimo da četiri do pet puta zakipi, skinemo s vatre i tek tada dodamo punu čajnu kašiku čajne mješavine. Pustimo da odstoji pola minute.

U teškim slučajevima moramo četiri do pet puta dnevno pripremati svjež čaj. Pijemo ga gutljaj po gutljaj toliko vruć koliko možemo podnijeti.

Trputac je još od davnina omiljena biljka za liječenje rana.
Svježi smrvljeni listovi pomažu kod ogrebotina, posjekotina, uboda osa, čak i kod ugriza bijesnih pasa, otrovnih životinja i zmija, (kod ovih posljednjih u nuždi, ako nema liječnika).

- Google oglasi -

Trputac za žuljeve
Stavimo li trpučev list u cipele oslobodit će nas žuljeva koje smo zaradili hodanjem.

Za gušavost
Sa svježim listovima smrvljenim između dvije ruke i pomiješanim s malo soli te stavljenim oko vrata, liječimo gušavost.

Priprema čaja
Jednu vrhom punu čajnu kašiku lišća stavimo na 1/4 litre vode, samo oparimo, pustimo da kratko odstoji.

Čajna mješavina
Jednu vrhom punu čajnu kašiku mješavine trputca i majčine dušice u jednakim dijelovima oparimo s 1/4 litre vode.

Oblog od lišća
Svježe listove dugoga ili velikoga trputca operemo, zgnječimo na dasci s kuhinjskim valjkom u lisnatu kašu i stavimo na oboljelo mjesto.

Trputac i mažuran
Svaka zloćudna oteklina splasne ako je njegujemo svježe smrvljenim listovima. Listovi trputca pomažu čak i kod zloćudnih oboljenja žlijezda. U tim je slučajevima dobro svježi mažuran, u hitnim slučajevima može biti i osušeni, staviti u maslinovo ulje. Mažuran stavimo u bocu, prelijemo uljem i ostavimo 10 dana na toplom.

S tako pripravljenim mažuranovim uljem namažemo oboljele žlijezde, zatim stavimo zdrobljeni trpučev list i zavežemo s krpom. Za kratko vrijeme nastupit će poboljšanje.

Sirup od trputca recept

Prvi način: Dvije pune pregršti opranih trpučevih listova sameljemo u mašini za mljevenje mesa. Toj lisnatoj kaši dodamo malo vode, da se ne slijepi, 300 g nerafiniranoga šećera i 250 g meda. Uz stalno miješanje neka se kuha na tihoj vatri dok se ne zgusne i tada još vruće nalijemo u bočice i čuvamo u hladnjaku.

Drugi način: U staklenku slažemo naizmjenično red opranih trpučevih listova i red nerafiniranoga šećera, te sve jako stisnemo. Masa se slegne. Sljedećih dana stavljamo nove slojeve sve dok u staklenci više nema mjesta. Na zaštićenom mjestu u vrtu iskopamo rupu i u nju stavimo staklenku omotanu s tri do četiri sloja celofana. Na to položimo dasku na koju stavimo kamenje. Sve zatrpamo zemljom.

Daska i kamenje moraju ostati vidljivi. Iz smjese šećera i lišća pod utjecajem ravnomjerne zemljine temperature nastane sirup. Približno nakon tri mjeseca izvadimo staklenku, sok procijedimo kroz voćnu prešu (ne kroz krpu), još jednom ga dobro prokuhamo i njime napunimo bočice koje možemo dobro zatvoriti.

Tko ne može primijeniti ovaj postupak vrenja, neka ostavi staklenku na suncu ili u blizini drugog izvora topline toliko dugo dok se na dnu ne stvori sirup. I ovaj sirup treba još jednom dobro prokuhati.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Luk i zdravlje

Luk sasvim sigurno može izmamiti suzu iz vašeg oka,...

Svježi sok – Upotreba u liječenju – Općenito

Svježi sok u narodnoj je medicini vrlo omiljen. Danas...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas