Ulje karanfilića aromatični antiseptik

-

Indonežani ga sade tik uz kuću kad im se rodi muško dijete, a kod nas se najčešće vezuje za zimu i kuhano vino.

Suhi i nerascvjetani pupoljci specifične arome često se koriste u kulinarstvu i kozmetičkoj industriji, ali imaju i brojna ljekovita svojstva. Upravo zbog uspješnosti liječenja treba provjeriti da li su pravi, a to se postiže kratkim potapanjem u vodi.

- Google oglasi -

Ako potonu i puste intenzivan miris, onda se radi o originalu jer ‘falsifikati’, dobiveni ekstrahovanjem etarskog ulja, imaju znatno slabiji miris i ne tonu tako brzo.

Ulje karanfilića za zdravlje

Ulje karanfilića odagnaće mentalnu iscrpljenost, depresiju i anksioznost, a pomaže i kod nesanice i problema s pamćenjem.

Uz to, srednjovijekovni je lijek za glavobolju, a četvrtinom kašičice mljevenog začina koju svakodnevno dodajete obrocima zaštitit ćete srce. Smatraju ga i prirodnim antibiotikom jer djeluje protiv stvaranja krvnih ugrušaka.

Zbog antiseptičkog svojstva ulje, koje treba koristiti razblaženo, korisno je za rane, posjekotine, osipe od vrućina i ubode insekata.

- Google oglasi -

Ulje također povećava otpornost na bolesti, pročišćava krv i ubrzava metabolizam. Pospješuje apetit, reguliše rad probavnog trakta i oslobađa od viška gasova u stomaku. Djelotvoran je i u liječenju malarije, tuberkuloze, kolere i gljivičnih infekcija, ali je i prirodni afrodizijak i pomaže kod prerane ejakulacije.

Za anginu kažu da nema boljeg lijeka od žvakanja karanfilića triput dnevno jer aromatično ulje uništava štetne mikrobe i smanjuje upale. Pred spavanje se preporučuje ispiranje grla čajem koji se spravlja od pola kašike karanfilića i šolje ključale vode, a pored toga, ovaj začin je blagotvoran i za otklanjanje sekreta iz disajnih organa.

Ulje se korsti i u industriji parfema i kozmetike, pogotovo za proizvodnju sapuna. Također se koristi i za oslikavanje porcelana, ali i za proizvodnju likera. Zbog karakteristčne arome i slatkastog okusa dodaje se prije svega u kolače i kompote, neizostavni je sastojak kuhanog vina, ali zauzima i posebno mjesto u pripremi pečenja i ribe, marinadama za divljač, u črobama i sosevima.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Žute fleke na koži: uzroci, simptomi i kada se treba zabrinuti

Žute fleke na koži mogu izgledati bezazleno, ali ponekad su znak da se u tijelu dešava nešto ozbiljnije. Bilo...

Ubrzan rad srca: uzroci, rješenja i prirodni načini za smirenje

Ubrzan rad srca, poznat i kao tahikardija, može biti prolazna pojava izazvana stresom, fizičkom aktivnošću ili emocijama, ali i...

Hipertireoza (ubrzan rad štitnjače): simptomi, terapija i prirodna podrška uz selen

Hipertireoza je poremećaj u radu štitnjače kod kojeg ova žlijezda proizvodi prekomjerne količine hormona. Hormoni štitnjače - tiroksin (T4)...

Prirodni lijek iz tvoje saksije – Otkrij šta sve liječi biljka debela koka!

Debela koka (Hylotelephium spectabile) je višegodišnja ukrasna biljka iz porodice Crassulaceae, prepoznatljiva po mesnatim listovima i ružičastim cvjetovima. Iako...
- Google oglasi -

Ranjenik biljka za rane, posjekotine, ogrebotine, opekotine

Ranjenik biljka (lat. Sanicula europaea), poznata i kao ranjenika, ranjenica ili ranilovka, od davnina se koristi u narodnoj medicini...

Kihanje ujutro? Evo šta ti tijelo pokušava reći!

Kihanje ujutro je veoma česta pojava, ali ga mnogi zanemaruju misleći da je riječ o bezazlenoj navici. Iako je...

Ovo morate pročitati

Za limun kažu da je “lijek za sve” ukoliko je neprskan i bez pesticida

Limun je odavno poznat, već se hiljadama godina hvali...

Oprezno s dodacima prehrani i vitaminima: od mnogih je više štete nego koristi, a ovi izazivaju i rak!

Uzimate li dodatke prehrani i vitamine kako bi vam...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas