Herbarium – Lazarkinja mirisna

-

Familija: Rubiaceae
Narodni: Lazarkinja mirisna
Latinski: Asperula odorata
Ljekarski: Asperulae odoratae herba
Engleski: Sweet woodruff
Njemački: Waldmeister duftender
Talijanski: Stellina odorata
Francuski: Le muguet des bois

Nalazište:

Raste na sjenovitim mjestima bukovih šuma.

- Google oglasi -

Opis:

To je mala, 16—30 cm visoka biljka, četvorouglaste stabljike oko koje, iz pazušaca njenih koljenaca, izrastaju, u obliku pršljenova, kopljasti, na obodu oštri, poput bodljika zašiljeni listovi sa 6—8 pera (lisaka). Cvijet je malen, bijel, s vjenčićem načetvoro rascijepanih latica, sa 4 prašnika i nadvoje rascijepljenom plodnicom. Miriše vrlo ugodno po kumarinu, naročito kad je biljka osušena, pa taj miris prijatno uspavljuje. Cvjetovi čine paštitac na vrhu stabljike. Plod je okrugao i obrastao čekinjama. Korijen je tanak, puzajući podanak, također člankovit.

Sadrži:

Željezo, natrij, kumarinske heterozide, gorke tvari, tanin i eterično ulje.

- Google oglasi -

Bere se:

Cvate u svibnju i lipnju, a sabire se čim počne cvasti. Za lijek se skuplja lišće prije cvatnje, a mladice kad je biljka u cvatu. Zbog ugodna mirisa dodaje se lazarkinja čajevima za kupke, nekim vrstama vina kao začin, da im oplemeni okus, te duhanu, da bi cigaretama dala miris kumarina.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Svježe lišće privijeno na bolno mjesto liječi od glavobolje, jača živce, izvlači temperaturu i napetost iz oteklina, stišava lupanje srca, liječi od vodene bolesti, zastoja krvi, bolova u trbuhu, bolesti slezene i jetre, pomaže izlučivanje pijeska iz bubrega i mokraćnog mjehura, a liječi i od nekih kožnih osipa, kao čaj koji se priprema tako da se 1 velika žlica lišća popari s 2,5 dl kipuće vode, pa pošto odstoji 10 min., procijedi se. Pije se topao, ujutro natašte i navečer prije spavanja po 1 šalica, s dodatkom 1 kavske žličice meda.

Dobra je mješavina od jednakih dijelova lazarkinje, čestoslavice (Veronica officinalis), lječure (Sanicula europaea), lišća šumske jagode (Fragaria vesca), dobričice (Glechoma hederacea) i matičnjaka (Melissa officinalis). Ako se 1 velika žlica te mješavine popari s 2,5 dl kipuće vode, pa poklopi, nakon 10 min. procijedi, dobro je popiti po šalicu umjesto pravog čaja poslije večere. Ako se 1 velika žlica te mješavine moči 12 sati u vodi, zatim prokuha 5 min. i procijedi, pije se triput dnevno po 1 šalica, zaslađena 1 velikom žlicom meda, kao lijek protiv vodene bolesti, žučnih kamenaca, bolesti jetra, slezene i donjeg trbuha.

U istu svrhu može se pripremiti i ovaj lijek: otrgnuta lazarkinja ostavi se u hladu da povene, pa se šaka povenute biljke složi u staklenu ili porculansku posudu, na nju se narežu 3—4 naranče na tanke kolutiće (koštice se odstrane), po svemu se pospe šećer i nešto cimeta i ostavi da stoji 2 sata; zatim se sve prelije litrom bijelog vina i ponovo ostavi da stoji 2 sata, na hladnom. Prije upotrebe u čaše se stavi nekoliko jagoda i među prstima malo svježe lazarkinje, i na to se nalije ovo procijeđeno vino. Pije se triput dnevno po 1 čaša poslije jela, u toku mjesec dana.

Osvježava i čaj koji se priprema tako da se 1 velika žlica mješavine od jednakih dijelova cvijeta lazarkinje, kamilice (Flores chamomillae), lipe (Flos tiliae) i lišća šumske jagode popari s 2,5 dl kipuće vode, pa se, pošto odstoji 10 min., procijedi.

Pije se 2—3 puta dnevno po 1 šalica, poslije jela. Protiv nesanice treba 1 veliku žlicu usitnjenog lišća lazarkinje preliti s 2—3 dl kipuće vode, poklopiti i ostaviti da stoji 10 min., zatim procijediti i dodati 1 veliku žlicu meda i sok od ½ limuna, pa to piti pol sata prije spavanja. Kumarin uspavljuje, uz to djeluje i antiseptički, a kako sadrži organske kiseline, topi kamence bubrega i mokraćnog mjehura, i pomaže da se oni pojačanim mokrenjem izluče.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Spriječite nadutost stomaka uz ove namirnice – Domaći napitak protiv nadutosti

Nadutost stomaka je neugoda koju obično opisujemo kao osjećaj...

Važno je čistiti četku za kosu

Čišćenje ispalih vlasi sa četke nakon češljanja nije dovoljno...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas