Herbarium – Vratić

-

Nazivi biljke

Familija: Compositae
Narodni: Vratić
Latinski: Tanacetum vulgare L.
Ljekarski: Tanaceti vulgaris herba, flores
Engleski: Tansy, parslcy fern
Njemački: Rainfarn
Talijanski: Tanaceto
Francuski: La tanaisie

Nalazište:

Raste u skupinama uz putove, ceste, poljske staze, rijeke, potoke i na vlažnim mjestima.

Opis:

To je trajna, bujna, zeljasta, oko 1m visoka, ravna, razgranata stabljika s dvostruko perastirn, tamnozelenim listovima. Zlatnožuti cvijet, sličan dugmetu, tvori granje ili štitac na vrhu stabljike. Ugodna je aromatskog mirisa i gorka okusa.

- Google oglasi -

Sadrži:

Jabučnu i još neke organske kiseline, gorku tvar tanacetin, 1,5% eteričnog ulja tanacetona, koji je ljekovit ali i otrovan, tanin, smolu, vosak, gumu i borneo! Tanacetona ima najviše u cvijetu.

Bere se:

Cvate od srpnja do rujna, kad se i bere. Upotrebljava se list i cvijet gornjeg dijela biljke, te sjeme. Svi su dijelovi biljke otrovni, osobito cvijet.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Čaj od lišća i cvjetova grije, jača i aktivira želudac. Specifično je sredstvo za čišćenje od okruglih glista i oksiura. Treba paziti na dozu, jer veća količina lijeka, izaziva povraćanje, proljev i pobačaj. Zbog tujona što ga sadrži biljka može već u malim količinama biti opasna. Izaziva konvulzije. Zbog toga se taj lijek nipošto ne smije uzimati bez kontrole liječnika.

Protiv oksiura treba 10 g biljke popariti sa 1,5 dl ključle vode i ostaviti da se ohladi. Tada se daje klizma. Prethodno treba crijevo mlakom vodom isprati (klistirati), i tek tada uštrcati lijek protiv glista. Dobro je također, 1 veliku žlicu mješavine od po 10 g kamilice, lišća sene (Cassia), 20 g cvijeta vratića i 60 g pelina (Artemisia absinthium) kuhati 5 min. u 2,5 dl vode, ostaviti da to poklopljeno stoji 15 min. pa procijediti. Pije se ujutro i navečer po pola šalice. Lišće s cvjetovima upotrebljava se protiv bubrežnih bolesti, gihta, reume, ženskih bolesti, teškog mokrenja i živčanih smetnji.
Čaj od vratića ne smije se piti redovno ni u većoj količini, jer može trovati živčani sistem. To je također jedan od primjera kako opasno i otrovno sredstvo može istodobno biti odličan lijek, ako se primjenjuje u homeopatskoj dozi. Obično se uzme 1 žlica lišća s cvijetom i namoči u ½ I vode (ne kuhatil), anakon 12 sati se procijedi. Odrasli mogu piti svaki sat po 1 veliku žlicu.

- Google oglasi -

Čaj od cvjetova ublažuje groznicu i umiruje kad se pije mlak s mlijekom i malo limunova soka. Kuha li se lišće s cvijetovima u vinu, dobiva se lijek protiv grčeva želuca, omaglice, histerije i reume. Za iste svrhe dobro je u 7,5 dl bijelog vina uz češće mućkanje, 24 sata močiti 75 g vratića. Uzima se svaka 2 sata 1 velika žlica.

Cvijet se može osušiti i u obliku praha – u dozi od 2-3 g dnevno – uzimati u mlijeku, vinu ili pekmezu. Ulja od vratića (Oleum tanaceti) uzimaju se 3-4 kapi na šećeru protiv trbušnih grčeva i glista. To ulje služi također za mazanje reumatičnih mjesta.Svježi sok od vratića uzima se također u dozi od 3-4 kapi na šećeru, dvaput dnevno. I od sjemena vrati ća može se pripremiti čaj, ako se 4-5 g sjemena kuha 4 min. u 1 dl vode. Sjeme se može samljeti i u prašak, od kojega se uzimaju 2-3 g s pekmezom. Čaj pijemo jedanput dnevno po 1 šalicu, a prašak dvaput dnevno, koliko stane na vrh noža.

- Google oglasi -
Prethodni članak
Naredni članak

Novi Sadržaj

Koje su koristi koprive za zdravlje?

Kopriva je samonikla biljka sa izuzetnim zdravstvenim vrijednostima. Kopriva ima vrlo dugu povijest u narodnoj medicini, stoga nije ni...

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...
- Google oglasi -

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Ovo morate pročitati

Zašto se sve više javlja gojaznost kod djece

Gojaznost kod djece ima mnogo uzroka i često je...

Ne više od jednog dnevno: Znate li zašto brazilske orahe treba jesti umjereno?

Brazilski orah poznati kao broj 1 za izvor selena,...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas