Herbarium – Vodopija

-

Nazivi biljke

amilija: Compositae
Narodni: Vodopija
Latinski: Cichorium intybus
Ljekarski: Cichorii radix, herba
Engleski: Chicory
Njemački: Wegwarte
Talijanski: Bevitore d’aqua
Francuski: La chicoree

Nalazište:

Raste svuda kao korov, kraj staza i putova, po pašnjacima, livadama i rubovima šuma. Ponegdje se i uzgaja.

Opis:

To je trajna zeljasta biljka, oko 1 m visoka, uglate stabljike, pune gorkoga mliječnog soka. Korijen je valjkasto vretenast, izvana taman, iznutra bijel. Stabljika je uspravna, vrlo tvrda, u gornjem dijelu razgranata, pokrivena kao i listovi – kratkim dlakama. Prizemni listovi tvore rozetu, veliki su, dugi i nazubljeni, a oni na stabljici dugoljasto su kopljasti i kraći. Cvjetovi su obično svjetlomodri, ali ima ponekad ružičastih ili bijelih. Lijepi su, jezičastih latica, a stoje u pazušcima listova, gdjekada po više njih zajedno.

- Google oglasi -

Sadrži:

Cikorietol, inulin i druge derivate voćnog sećera, oko 25% pektina, željezo, kalcij, kalij i natrij. Korijen, u suhom stanju, sadrži još intybin, fruktozu, pentosan i mast.

Bere se:

Cvate od srpnja do rujna; korijen se sabire u jesen i rano proljeće, kad je naj deblji, a nadzemna biljka, list i cvijet, ljeti. Najviše ljekovitih tvari ima korijen u jesen.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Zahvaljujući svojoj gorkosti, vodopija liječi probavne organe, jača tek, poboljšava probavu i izlučivanje žuči i mokraću, pomaže u slučaju gihta i razdražljivosti »žučljivih- bolesnika. »Franckova« je cikorija korijen vodopije, ispržen isamljeven, pomiješan s polisaharidom inulinom, koji u organizmu hidrolizira u levulozu, fruktozu ili voćni šećer, pa kako nema škroba, služi kao hrana za diabetičare, kao i sve biljke iz obitelji glavočika (Compositae), među koje pripada i vrtna salata endivija. Vodopija se kuha i kao povrće, a cikoriju zovu i »sirotinjska kava.

Protiv kroničnog katara želuca
dobro je, navečer, 3 velike žlice mješavine od po 20 g korijena vodopije, trave ive (Teucrium montanum), lista stolisnika (Achillea millefolium), timijana (Thymus serpyllum) i oraha (Juglans regia) popariti s ½ I ključale vode, poklopiti i ostaviti da stoji cijelu noć, a sutradan procijediti. Pije se nezaslađeno, mjesto vode.

- Google oglasi -

Protiv tvrdokornog katara crijeva i nedostatka teka
treba uzeti 50 g trave ive, po 20 g korijena vodopije i lista stolisnika i 10 g tetrljana (Marubium vulgare). Čaj se priprema i upotrebljava kao prethodni. Žučne putove čisti čaj od mješavine od po 40 g korijena vodopije i maslačka (Taraxacum officinale), a po 10 g trave ive i pitome metvice (Mentha piperita). Priprema se i pije kao i oba prethodna.

Za bolju probavu
treba 2 velike žlice mješavine od po 25 g korijena vodopije, maslačka i iđirota (Acorus calamus), 15 g trave ive i po 5 g aniša (Fructus anisi) i komorača (Fructus foeniculi) popariti s 3 dl ključale vode, i to navečer, pa poklopljeno ostaviti preko noći i ujutro procijediti. Pije se nezaslađeno ujutro natašte i navečer prije jela.

Čaj od vodopije sprečava nakupljanje sluzi i pritisak u želucu, čisti krv, jetra, slezenu i bubrege: potiče izlučivanj štetnih tvari iz tijela putem mokraće. U tu svrhu treba 1 kavsku žličicu biljke popariti s 2,5 dl ključale vode i nakon 10 min. procijediti. Pije se 2-3 dana ujutro natašte i navečer prije spavanja po 1 šalica.

U slučaju neraspoloženja i razdražljivosti, protiv žutice, žučnih kamenaca, naglog trzanja iza sna, pije se po 1 šali a tog čaja prije spavanja, a u slučaju noćnog buđenja po gutljaj.

Kod unutarnjih upala
stavljaju se na odgovaraju mjesta oblozi od poparenog lišća vodopije, ovijenog maramom, i to 2-3 puta dnevno. Sok iscijeđen iz svježe biljke ili korijena, a isto tako i svježa salata od vodopije, čiste krv i sprečavaju zastoj u jetri. Zašećereni korijen daje se djeci protiv glista. Tri do četiri velike žlice svježe istisnutog soka iz korijena u 1 šalici mlijeka uzimaju se svaki dan u toku 4-5 tjedna protiv žutice, slabokrvnosti, teškoća s mokraćnim organima i smetnji pri izmjeni tvari. I bacanje krvi zaustavlja vodopijin sok. Korijen kuhan u vodi s jednakom koli inom maslačka i malo komorača djeluje još jače.

Šaku lišća i šaku usitnjenog korijena stavimo u staklenku od 1 l prelijemo 60 postotnim čistim alkoholom ili konjakom, dobro začepimo i ostavimo da stoji na suncu ili toplom mjestu 6-8 tjedana uz svakodnevno mućkanje. Tada dobivamo djelotvorno sredstvo za masažu uzetih udova. Dobro je i piti 2-3 puta dnevno po 20-30 kapi protiv svih navedenih bolesti.

Ako se dio pomiješa s jednakim dijelovim ulja od matičnjaka (Melissae officinalis) i rute (Ruta gravalens), služi također za masažu kod uzetosti, i još je efikasnije. Protiv svih spomenutih bolesti koristi i čaj koji se priprema tako da se 15 g lišća i cvijeta popari s 2,5 dl ključale vode i nakon 10 min. procijedi. Piju se po 2 šalice dnevno, jedna ujutro natašte, a druga navečer, prije spavanja.

U slučaju upale porebrice, slijepog crijeva ili nahlade donjeg dijela tijela
dobro je popariti lišće i cvijet vrućim vinskim octom i vrlo topli oblog od toga priviti na bolno mjesto. Protiv grčeva jetre i žučnog mjehura treba 5-6 g lišća popariti s 2,5 dl ključale vode, ili u njoj kuhati 5 min. Pije se dvaput dnevno po 1 šalica.

- Google oglasi -
Prethodni članak
Naredni članak

1 komentar

  1. Postovani, s obzirom da imam diabetes i jos sam na lijekovima, a u razgovoru sam cula da biljka vodopija uspjesno djeluje na diabetes, pa vas molim, u koliko je moguce dobiti sire pojasnjenje o tome. Kod mene se secer krece u omjeru 7 – 10 i to postizem tabletama. Osim sa diabetesom se borim i pretiloscu. Zahvaljujem na pomoci.

Comments are closed.

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

ZDRAVA DIJETA: Izgubite kilograme koji se neće vraćati!

Da bi se pravilno skinuli kilogrami, režim ishrane mora...

Kako da provjerite da li ste intolerantni na gluten

Ukoliko postoji sumnja, promjeniti ishranu, uz odabir namirnica bez...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas