Riješite se mrava i paukova uz ovih nekoliko trikova

-

Kako otjerati mrave, jer ponekad nam se čini kao da spavaju zimski san pa kada dođe proljeće, budu nepozvan gost. Ovdje je nekoliko fantastičnih trikova kako ih prirodnim putem držati dalje od kuće.

Mnogi su primijetili da je ovih kukaca u domovima u toplije doba godine više, a što je najgore od svega, teško ih je izbaciti iz kuće. Taman se riješite jednih, a drugi su već tu, i to u sve većem i većem broju.

- Google oglasi -

Starije žene tvrde da mravi jednostavno mrze miris kestena i neće ući u kuću oko koje su poslagani. Živite li u stanu, rasporedite ih po prostoriji. Postoje i vjerovanja da isti učinak imaju i orasi. Nema pouzdanih dokaza za ovo, ali narodna praksa često se pokaže uspješnom. Dakle, nije loše pokušati.

Kako otjerati mrave iz kuće

Ako niste ljubitelj kupovnih sredstava za rješavanje problema s mravima koji se najčešće javlja u proljeće, često nakrcanih štetnim tvarima, možete isprobati i prirodne načine za koje mnogi tvrde da su im pomogli u borbi protiv tih dosadnih nametnika.

Dobro je poznato to da mravi ne vole ni neke začine. Isprobajte kurkumu, čili i crvenu papriku ili usitnjeni češnjak. Ako vaša kuhinja ima vrata kroz koja možete izaći iz kuće, to je put kojim dolaze mravi. Kako biste ih zaustavili, nacrtajte liniju kredom na tlu na vanjskoj strani vrata. Mravi ne vole kalcijev karbonat, tako da ćete sigurno blokirati njihov ulazak u kuhinju.

Također možete sami napraviti emulziju s vodom, malo tekućeg sapuna i nekoliko kapi eteričnih ulja poput lavande ili kamfora te začina poput paprene metvice, klinčića ili lovora. Nanesite na područja na kojima se mravi skupljaju.

- Google oglasi -

Eterična ulja protiv mrava

Napravite sprej od eteričnog ulja ili octa – Riješite se mrava i paukova uljem eukaliptus, čajevca ili metvice. Stavite u posudicu sa sprejem vodu i 10 do 15 kapi eteričnog ulja te promućkajte. Prskajte oko prozora i vrata. Sličan učinak ima i ocat. Ipak, sa sprejem nemojte pretjerivati jer bi miris, osim pauka, mogao rastjerati i vaše prijatelje.

Poslažite citruse po cijeloj kući – Pauci jednostavno ne mogu smisliti citrusne mirise pa će vam limun, naranča ili, recimo, grejp pomoći. Stavite u nekoliko dijelova kuće komadiće citrusa i mijenjajte ih svakih nekoliko dana jer miris vremenom ishlapi.

Cedar i duhan pomažu – Iako duhan tjera pauke, rijetki će ga zbog toga razasuti po kući, posebno u doba sve skupljih cigareta. Otjerat će ih i miris cedrovine pa ako imate priliku, donesite komad tog drveta kući.

Držite dom čistim – Pauci se vole skrivati u tamnim i zapuštenim mjestima, a ostaci hrane privlače insekte pa tako i pauke. Češčim usisavanjem i brisanjem prašine, osim što ćete ukloniti ono što privlači insekte koje pauci rado jedu, uništit ćete im i mreže. Osim toga, usisat ćete i njihova jajašca pa će ih biti manje.

Nabavite nojevo jaje – Pauci ne vole specifičan miris ljuske nojevog jajeta pa ne žele biti u istoj prostoriji s njime. Najprije se pomoću dvije rupe, gore i dolje na jajetu, iscijedi sadržaj, a potom se kroz iste rupe provuče vrpca koja će ga držati na plafonu, lusteru ili zidu. Ovaj način obrane od pauka dolazi iz Turske, a ovu metodu prakticiraju i u Aja Sofiji u Istanbulu.

Najbolje sredstvo protiv mrava

Miris cimeta kukcima nije ugodan pa bježe od njega. Recimo, mravi će skrenuti sa svojeg puta pospete li ih s malo cimeta. Ili napravite liniju od cimeta na podu, tamo gdje imate problema s ulaskom mrava u kuću, i oni je neće prelaziti. Štapić cimeta možete staviti i u malu vrećicu da bi odjeću zaštitili od moljaca.

Prirodni sprej koji mrze – Pomiješajte vodu, malo tekućeg sapuna i nekoliko kapi eteričnog ulja lavande ili kamfora pa u to ubacite malo samljevenog lovora, paprene metvice ili klinčića. Dobro promućkajte pa smjesu nanesite na područja na kojima se sakupljaju mravi.

Kako otjerati mrave i paukove sokom od limuna – Iscijedite limun pa sok nanesite na kritične tačke. Mravi miris limuna ne podnose pa bježe od njega.

Kora od krastavca – To je zapravo prirodni otrov za mrave pa stavite koru od krastavaca tamo gdje se skupljaju – pobjeći će. Ne vole ni miris lovora. Stavite listiće lovora po kutovima doma gdje se sakupljaju mravi.

Kako otjerati mrave uz pomoć octa

Možete ga koristiti na više načina – nanositi direktno na površine gdje ima mrava ili napraviti smjesu octa i deterdženta pa njome napuniti rupe kroz koje izlaze.

Soda bikarbona i šećer u prahu – Ova dva sastojka potrebno je pomiješati u jednakim omjerima pa staviti na mjesta kojima vladaju mravi.

Otjerat će ih kafa. Miris kafe će ih natjerati da promijene stanište. Sve što trebate napraviti je staviti mljevenu kafu na mjesta odakle izlaze.

Kako otjerati mrave iz vrta

Kora od krastavca, ljuta paprika, rajčica – Kora je prirodni otrov za mrave pa stavite koru od krastavaca tamo gdje se skupljaju, a ljuta paprika će djelovati kao repelent koji će ih potjerati. Dovoljno je poprskati mjesto na kome se nalaze mravi otopinom ljute paprike.

Čili sprej protiv mrava – Zdrobite i sameljite 4 šalice suhih čili paprika ili 5 šalica sjemenki čili paprike. Pomiješajte s 3 litre vode i prokuhajte 15 do 20 minuta. Maknite s vatre i dodajte još 3 litre vode te ostavite da se ohladi. Procijedite kroz tkaninu (najbolje gazu u nekoliko slojeva). Dodajte 180g sapuna i otopite u pripremljenoj tekućini. Prednost dajte sapunima izrađenim iz ekoloških sastojaka. Ako koristite tekući sapun, dodajte 75ml sapuna. Sapun se dodaje kako bi se tekućina zalijepila za štetnike i lišće biljke.  Koristite ga kao sprej pomoću pumpice ili ga raspršite pomoću metlice ili vezanih grančica trave. Ovaj sprej će suzbiti većinu insekata, uključujući gusjenice, lisne uši, muhe, mušice, mrave i druge kukce. Tekućinu nanesite jednom sedmično ako nema kiše, odnosno dva ili tri puta sedmično ako pada kiša. Ovu tekućinu koristite kao preventivnu mjeru. 

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Izvor flavonoida u svakodnevnoj ishrani koji se brinu za vaše zdravlje

Flavonoidi su grupa spojeva koje nalazimo u većini biljaka,...

Brokula i maligna oboljenja dojke

Njenom usponu i značaju doprinio je rad objavljen 1997....
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas