Ljekovita svojstva biljke bamija

-

Bamija (Abelmoschus esculentus), jedna od najstarijih zdravih namirnica, na velika vrata vraća se u jelovnike brojnih kuhinja. Ipak, o njoj se i dalje stidljivo govori, jer većina ne zna ni kako izgleda, ni kakvog je ukusa, niti koja su joj ljekovita svojstva…

Okra, kako je još zovu, u ishrani je korištena već stoljećima. Bamija kao lijek izuzetno utiče na glatkoću i zategnutost kože, to je znala i Kleopatra. A zbog svog afrodizijačkog svojstva bila je omiljeno jelo begova, o čemu najbolje svjedoči čuvena Begova čorba.

- Google oglasi -

Ova trajna biljka iz porodice sljeza, raste do metar visine. Ima plod dugog rebrastog oblika koji je lako svarljiv, sočan, prijatnog i pomalo oporog ukusa. Za ishranu se koriste samo mladi nedozreli plodovi, koji se kuhanjem raspadaju oslobađajući mnoštvo sitnih sjemenki, izuzetno bogatih mastima i bjelančevinama. Da bi mogle da se nađu na trpezi tokom cijele godine mlade bamije se suše, nanizane na konac. Osim toga, mogu se zamrznuti, marinirati ili samljeti.

Ljekovita svojstva biljke bamija

Bamija je bogata biljnim vlaknima, važnim za održavanje normalnog nivoa holesterola u krvi i stabilizacije nivoa šećera u krvi. Sadrži brojne minerale i vitamine, posebno iz grupe B, (najviše B1, B2 i B6) važne za održavanje sigurne i zdrave trudnoće. Proizvodeći folate, spriječava pojavu urođenih mana i pomaže da plod raste i razvija se normalno. Također se bamija kao lijek protiv tvrde stolice koristi od davnina.

Vitamin C, kojeg također ima u zavidnim količinama preventivno djeluje na dijabetes, odnosno ublažava simptome ukoliko se bolest javila. Djelotvoran je u slučaju astme i drugih respiratornih problema. Vitamin c iz bamije, također, podmlađuje kožu, pospješuje rast i regeneraciju njenih tkiva i na taj način poboljšava produkciju kolagena.

Sadrži i polisaharide koji djeluju stimulativno na organizam i krvotok, pa samim tim, dovode do boljeg rada mozga, odnosno memorije i kognitivnih sposobnosti. U bamiji se nalazi i mnoštvo antioksidanasa, od kojih je posebno važan rutin jer doprinosi čvrstini malih krvnih sudova, kao i kvercetin koji čuva disajne puteve, jer pomaže eliminaciji sluzi.

- Google oglasi -

Zvanična istraživanja potvrdila su da redovno konzumiranje bamije smanjuje rizik od nastanka bubrežnih bolesti, posebno uzrokovanih dijabetesom. S obzirom na to da je prebogata dijetskim vlaknima, pospješuje čišćenje debelog crijeva, ali i čitavog probavnog trakta. A važan pratilac vitamin A doprinosi očuvanju zdravlja cjelokupne sluzokože ovih organa, kao i njihovo normalno funkcionisanje.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Bolje spriječiti nego liječiti: Tri savjeta kako izbjeći nastanak herpesa

Herpes na usni je vrlo neugodna pojava. Osim toga...

Krvna grupa otkriva kojim bolestima ste skloni

Kroz godine istraživanja, naučnici i ljekari došli su do...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas