Bijeli i crni luk najbolji prijatelji

-

Epidemiolozi kažu da gripa još nema, ali da vladaju druge respiratorne infekcije, njemu slične, koje izazivaju adenovirusi. Naravno, protiv virusa nema lijeka, ali za jačanje otpornosti organizma – ima.

Podsjećamo, ovaj put da su bijeli i crni luk najbolji čovjekovi prijatelji u borbi protiv „hunjavice”. Bijeli luk je prirodni antibiotik, koji će spriječiti komplikacije virusnih infekcija disajnih puteva, koje umiju da budu česte ako je imunitet slab (na primer, upala grla „spusti” se na pluća). Međutim, to ne znači da s ovim povrćem treba pretjerivati: dovoljan je jedan češanj dnevno, sve ostalo je višak koji organizam, jednostavno, izbaci neiskorišten.

- Google oglasi -

Naravno, ne treba zaboraviti ni njegovo pozitivno dejstvo na srce i krvne sudove, kao i povišen pritisak. Ako ne volite miris i ukus koji u ustima ostaje poslije bijelog luka, spas je u grickanju nekoliko zrna kafe, ili peršunovog lišća, može pomoći i šolja toplog mlijeka ili tople čokolade, a potom stare dobre „žvake”.

Crni luk takođe može da pomogne jer sadrži sumporna sjedinjenja, vitamine C i B, biljne hormone (fitosterole) i kiseline, koji doprinose izbacivanju tečnosti iz organizma (a s njom i bakterija i virusa, koje i ubijaju) i rastvaranju sluzi. Ako imate kijavicu ili kašljete, dobro će vam doći svježe iscjeđeni sok od crnog luka. Dvije-tri kašike treba pomiješati s vodom ili nekim drugim sokom, najbolje od povrća. Pored toga, lijek protiv kašlja iz „bakine apoteke” je i vruć napitak od prokuhane glavice luka (s ljuskom zajedno), najbolje zaslađen prženim šećerom.
Uz ovo, crni luk takođe reguliše krvni pritisak i jača krvne sudove. Ako svemu dodate i limunadu, grip i ostale slične infekcije trebalo bi da vas obilaze u širokom luku.

Naravno, najpouzdanija preventiva protiv gripa ipak ostaje vakcina, a pravo je vrijeme za nju.

- Google oglasi -
Prethodni članak
Naredni članak

Novi Sadržaj

Kako napraviti domaći izotonični napitak kod kuće – bez šećera i bez hemije

Izotonični napitak postao je nezaobilazan među sportistima, rekreativcima, ali i svima koji se suočavaju s dehidracijom, jakim znojenjem ili...

Simptomi sunčanice kod djece: Kako ih prepoznati i šta poduzeti

Ljetne igre na suncu, duge šetnje i boravak na plaži mogu biti divni za djecu, ali i potencijalno opasni...

Biljka mirodjija: Više od običnog začina

Biljka mirodjija, poznata i kao kopar (Anethum graveolens), jedna je od onih biljaka koje često nalazimo u kuhinji, a...

Limeta – kraljevski citrus za zdravlje, mršavljenje i imunitet

Limeta je voćka koju mnogi pogrešno miješaju s limunom, no iako su slične na prvi pogled, limeta ima poseban...
- Google oglasi -

Znojenje noću: Zašto se znojimo noću i kako to spriječiti?

Znojenje noću je problem koji pogađa mnoge ljude, a može imati različite uzroke – od bezazlenih do ozbiljnih. Ako...

Bijelo vino i ruzmarin kao lijek: Drevni prirodni eliksir za zdravlje

U svijetu prirodne medicine, bijelo vino i ruzmarin kao lijek predstavljaju moćnu kombinaciju koja se koristi još od vremena...

Ovo morate pročitati

Održavajte kožu lica zdravom

Redovno održavanje kože lica možda se čini zahtjevnijim nego...

Hidatizirajte i zaštitite kožu tokom hladni zimski dana!

Ako zanemarimo zaštitu, možemo završiti s teškim suhim područjima...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas