Dekompenzacija srca ili zatajivanje srca

-

Dekompenzacija srca je nesposobnost srca da u arterije izbaci dovoljnu količinu krvi za potrebe tkiva. Do ove pojave najčešće dolazi zbog prethodnih raznih srčanih bolesti, nakon čega je srce ostalo oštećeno.

Prvi simptomi ove bolesti su otežano disanje ili izvođenje manje napornih radnji. Dekompenzacija srca simptomi bolesti pacijenti najčešće primjećuju kada se penju uz stepenice. Ili kada često moraju stati da bi se odmorili ili došli do zraka. Kasnije pacijenti imaju problema sa gležnjevima. Gležnjevi često oteknu posebno na večer. No ti simptomi brzo nestanu što pacijente dovodi u zabludu da se radi o trenutnom i prolaznom umoru pa ne odlaze kod liječnika.

- Google oglasi -

Kasnije se javlja cijanoza koja se najviše vidi na licu pacijenta. Dispneja je sve češća, prisutna je i kod manjih napora, a oticanje se širi po cijelim nogama. Ako se ne reagira na vrijeme ova bolest može dovesti do plućnog edema i kardijalne astme. Tada opće stanje pacijenta postaje jako loše.

Dekompenzacija srca

Uzroci dekompenzacije srca su neke prijašnje bolesti srca koje su dovele do oštećenja tog organa. Neke od bolesti koje mogu dovesti do dekompenzacije srca su: arterioskleroza, miokarditis, hipertiroidizam, mitralna i aortalna stenoza i reumatska groznica, te kao čest uzrok moramo spomenuti i razne infektivne bolesti.

Da bi liječili ovu bolest potrebno se pridržavati sljedećeg: pacijent mora regulirati tjelesnu masu, prestati pušiti i konzumirati alkohol te se umjereno baviti tjelesnim aktivnostima. Lijekovi koji se upotrebljavaju prilikom liječenja dekompenzacije srca odnosno kardijalne dekompenzacije su: diuretici, beta-blokatori, ACE inhibitori, a nekada se upotrebljava i Digitalis.

Diuretici se upotrebljavaju jer oni potiču izlučivanje tekućine iz organizma čime se smanjuju edemi i rasterećuje srce.

- Google oglasi -

Još je posebno važno napomenuti da je jako važno preventivno djelovati na mogućnost oboljenja od ove bolesti. Pacijenti koji su ranije bolovali od nekih srčanih bolesti trebaju redovito posjećivati liječnika raditi sve potrebne pretrage i liječiti bolesti srca koje imaju, da ne dođe do pogoršanja, odnosno do dekompenzacije.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Kako napraviti domaći izotonični napitak kod kuće – bez šećera i bez hemije

Izotonični napitak postao je nezaobilazan među sportistima, rekreativcima, ali i svima koji se suočavaju s dehidracijom, jakim znojenjem ili...

Simptomi sunčanice kod djece: Kako ih prepoznati i šta poduzeti

Ljetne igre na suncu, duge šetnje i boravak na plaži mogu biti divni za djecu, ali i potencijalno opasni...

Biljka mirodjija: Više od običnog začina

Biljka mirodjija, poznata i kao kopar (Anethum graveolens), jedna je od onih biljaka koje često nalazimo u kuhinji, a...

Limeta – kraljevski citrus za zdravlje, mršavljenje i imunitet

Limeta je voćka koju mnogi pogrešno miješaju s limunom, no iako su slične na prvi pogled, limeta ima poseban...
- Google oglasi -

Znojenje noću: Zašto se znojimo noću i kako to spriječiti?

Znojenje noću je problem koji pogađa mnoge ljude, a može imati različite uzroke – od bezazlenih do ozbiljnih. Ako...

Bijelo vino i ruzmarin kao lijek: Drevni prirodni eliksir za zdravlje

U svijetu prirodne medicine, bijelo vino i ruzmarin kao lijek predstavljaju moćnu kombinaciju koja se koristi još od vremena...

Ovo morate pročitati

Smanjite rizik od artritisa uz vino

Tri čaše vina sedmično može vam pomoći u obrani...

Zašto je dobro jesti KAKI japansku jabuku?

Kaki (Diospyros kaki L.) pripada porodici draguni (Familiae Ebenaceae)....
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas