Glad dolazi noću

-

Dva sata je ujutru i u kući vlada mukla tišina. Otišli ste u krevet u jedanaest i vrlo brzo ste zaspali. Ali, probudili ste se i neki unutrašnji glas vam naređuje da ustanete, odete u kuhinju i nešto prezalogajite.

Otvarate frižider… Komadić sira, malo salame, može i malo čokolade… A onda i čaša toplog mlijeka, kažu da to pomaže da se zaspi.

- Google oglasi -

Koliko ste kalorija ubacili u sebe za samo desetak minuta? Ne želite ni da mislite o tome. Najvažnije je da sada mirno možete da se vratite u krevet. Ovako nešto se skoro svima nama dogodilo, barem jednom životu“, kaže talijanski psihoterapeut Silvana Dalera.

Ishrana noću

„Ako primjetite da takvi napadi postaju sve češći, morate da se zapitate šta se to dešava s vama, šta to nije u redu.“ Između ostalog i zato što te noćne „užine“ vrlo brzo mogu da se pretvore u višak kilograma.

Međutim, ne treba da brinete samo zbog kilograma, pošto napadi gladi usred noći mogu da budu odraz ozbiljnijih problema. Prvi je vezan za iracionalni, nesvjesni dio naše ličnosti, prvenstveno za simbolično značenje koje hrana ima u našem životu, tako da nije rijedak slučaj da za njom posežemo kad smo nervozni ili tužni. Drugi je specifičan poremećaj u ishrani poznat kao NES (Night Eating Syndrom), koji podrazumijeva često konzumiranje hrane u toku noći.

Osnovni simptomi su: odsustvo apetita u toku prijepodneva, konzumiranje većih količina hrane u večernjim satima, često buđenje u toku noći zbog snažne potrebe da se nešto pojede, stres i depresija. Prema najnovijim procjenama, ovaj sindrom pogađa oko 1,5 posto ukupne populacije. Od njega pati 42 posto gojaznih osoba i 44 posto oboljelih od depresije. „Kao i kod gojaznosti, liječenje se zasniva na psihoterapiji. Osim toga, mogu da se koriste i lijekovi, prije svega melatonin i sertralin“, kaže endokrinolog Kjara Gali iz bolnice „San Ðerardo“ u Milanu.

- Google oglasi -

Lijekovi i psihoterapija neće, međutim, dati trajne rezultate ako se ne kombinuju sa promjenom ishrane i načina života. Obroci moraju da budu češći i uravnoteženi i doručak ne smije da se preskače. Takođe je vrlo važno da se uveče opustite, recimo uz dobru knjigu ili film. Tako ćete se lakše vratiti u normalan ritam, koji su poremetile noćne šetnje do kuhinje.

- Google oglasi -
Prethodni članak
Naredni članak

Novi Sadržaj

Povišen kortizol i simptomi koje ne smijete ignorisati – Prirodni lijekovi za smanjenje kortizola

Kortizol je hormon koji luči nadbubrežna žlijezda, a često ga nazivaju i „hormonom stresa“. Njegova glavna funkcija je pomoć...

Zanoktice – uzrok, njega i prirodni načini liječenja

Zanoktice su male, ali često bolne upale kože oko nokta koje se mogu pretvoriti u veći problem ako se...

Kuhana pšenica: Zaboravljena žitarica koja liječi i pomaže kod mršavljenja

Kuhana pšenica je jedan od najjednostavnijih, ali i najzdravijih prirodnih obroka koji su naši preci redovno konzumirali. Danas, kada...

Ruski melem za rane – Prirodni lijek koji njeguje i štiti kožu

Kada dođe do manjih rana, ogrebotina ili iritacija na koži, mnogi se okreću prirodnim rješenjima. Jedno od najpoznatijih i...
- Google oglasi -

Poriluk(prasa): Zaboravljeno povrće s moćnim utjecajem na zdravlje

Poriluk ili prasa je jedna od onih namirnica koja često ostaje u sjeni popularnijih povrća poput luka ili češnjaka,...

Tijelo ti šalje signale – prepoznaj simptome hormonalnih promjena na vrijeme

Hormonalne promjene utiču na gotovo svaki aspekt našeg tijela - od raspoloženja, apetita i sna, do menstrualnog ciklusa, plodnosti...

Ovo morate pročitati

Gorčica bijela

Opis biljke: Gorčica bijela ima uspravnu, razgranatu stabljiku visine...

Integralni hljeb

Iako se prilikom svake dijete prvo odlučujemo odreci hljeb,...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas