Superiornost Goji bobica je ključ za dobro zdravlje i vitalnost

-

Vode porijeklo sa Tibeta i Himalaja, a nose latinski naziv “Lucium Barbarum“, poznatije kao goji ili vučje bobice. Goji bobice su postale sinonim za blagotvorne učinke na ljudsko zdravlje jer njihova istorija korištenja u tradicionalnoj kineskoj medicini pospješuje interesovanje širom svijeta.

Goji bobice su u Aziji poznate kao crveni dijamanti, a bogate su vitaminom C i željezom (u 100 g bobica nalazi se 11 mg željeza, a to se smatra najvećim izvorom željeza u nekoj biljci). Sadrže mnoštvo nutrijenata i fitohemikalija (daju boju, ukus i miris). Pored toga sadrže 18 amino kiselina, vitamine B1 i B2, cink, kalcijum i kalijum.

- Google oglasi -

Goji bobice nalikuju na grožđice, najčešće se jedu sušene i imaju slatko-kiseli okus. Toliko su hranjive da su dobile epitet ‘super-hrane’ a nutricionisti su otkrili koje su to njihove zdravstvene prednosti i zašto su toliko dobre za naš zdravlje.

Goji bobice za zdravlje

Goji bobice sadrže antioksidanse kao što su vitamin C, vitamin E i likopen. Stručnjaci kažu da sadrže više antioksidansa od drugog voća, a to je važno jer su oni ključni u borbi protiv slobodnih radikala ili nestabilnih molekula koje se mogu nakupiti u ćelijama zbog pušenja cigareta, stresa i još mnogo toga.

Nedavna istraživanja proglasila su bobice jakim prirodnim antioksidansom i afrodizijakom. Goji bobice su vrlo djelotvoran lijek protiv muške neplodnosti, jer pojačavaju lučenje testosterona u organizmu. Istraživanja su pokazala da goji bobice mogu povećati razinu testosterona i kod muškaraca, čime se poboljšava njihovo seksualno zdravlje. Također mogu djelovati kao potencijalni alternativni lijek za erektilnu disfunkciju.

Osim što su produktivne za liječenje impotencije, bobice čiste tijelo od slobodnih radikala, ubrzavaju metabolizam, poboljšavaju vid, smanjuju nivo šećera i holesterola u krvi, poboljšavaju cirkulaciju, jačaju organizam nakon bolesti, usporavaju starenje i pospješuju pamćenje.

- Google oglasi -

Goji bobice imaju nizak glikemijski indeks zbog čega njihova konzumacija može smanjiti želju za slatkom hranom i pomoći u procesu mršavljenja.

Goji bobice iznimno su bogate zeaksantinom, antioksidansom poznatim po svojim izvrsnim dobrobitima za oči. Često se smatraju prirodnim lijekom za makularnu degeneraciju povezanu sa starenjem. Zeaksantin u bobicama također štiti oči od UV zračenja, slobodnih radikala i raznih drugih oblika oksidativnog stresa.

Goji bobice također mogu ojačati imunitet, što ima poželjan učinak na zdravlje pluća. Ovo svojstvo također može pomoći u liječenju respiratornih bolesti poput astme.

Bobice se često koriste zajedno s drugim tradicionalnim biljkama poput sladića i ganoderme u čišćenju jetre. Prema tradicionalnoj kineskoj medicini, goji bobice blagotvorno djeluju na jetru i bubrege te vraćaju snagu i vitalnost.

Jedna mala studija je otkrila da polisaharidi u goji bobicama smanjuju glukozu u krvi kod ljudi s dijabetesom tipa 2. Također je utvrđeno da polisaharidi goji bobica povećavaju indeks inzulina ili stimulaciju proizvodnje inzulina.

Koliko se dnevno jede goji bobica?

Preporučena količina goji bobica je pet kašika dnevno. Možete ih kombinirati s drugim sastojcima i na razne načine u svojoj prehrani. Pogledajte sljedeće prijedloge kako se mogu koristiti.

Upotreba goji bobica

  • Uživajte u njima kao ukusnom i hranjivom među obroku
  • Skuhate vlastiti čaj od goji bobica dodavanjem šake bobica u toplu ili hladnu vodu
  • Namočite nekoliko bobica u vodi 10 minuta dok ne postanu nabubrene i dodajte ih u svoj omiljeni smoothie
  • Dodajte goji bobice u vruće ili hladne žitarice ujutro
  • Upotrijebite goji bobice u muffinima ili pogačicama
  • Napravite energetske pločice tako što ćete goji bobice pomiješati s orasima, bademima i datuljama u multipraktiku, oblikovati ih u pločice i zamrznuti.
- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Herbarium – Aniš

Nazivi biljke Familija: Umbelliferae Narodni: Aniš Latinski: Pimpinella anisum Ljekarski: Fructus anisi Engleski: Anise Njemački:...

Obični stolisnik ili hajdučka trava

Stolisnik ubrajamo među najstarije poznate ljekovite biljke. Obični stolisnik (Hajdučka...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas