Ljekovito biljeHerbariumHerbarium – Jasen bijeli

Herbarium – Jasen bijeli

-

Familija: Oleaceae
Narodni: Jasen bijeli
Latinski: Fraxinus excelsior
Ljekarski: Fraxini folia, cortex, semen
Engleski: Birds tongue acho
Njemački: Edelesche
Talijanski: Frassino
Francuski: Le Frene

Nalazište:

Raste po šumama, perivojima i gajevima, većinom pojedinačno, osobito na vlažnijim mjestima, uz obale rijeka i potoka.

- Google oglasi -

Opis:

To je drvo čije stablo dosegne i do 40 m visine i oko 150 godina starosti. Siva kora u mladosti je glatka, a kasnije se navora. Grane su mu sjajne i kratke, ali debele, a lisni pupoljci na njima crni kao ugljen. Nasuprotni listovi neparno su perasti, duguljasto-kopljasti i pilasti, a ima ih 7-13 na peteljci. Odozgo su glatki, a odozdo dlakavi. Neugledni su cvjetovi bez čaške i bez vjenčića latica.

Crvenkaste su boje, propupaju prije listova, u proljeće, tvoreći guste metlice koje su u početku uspravne, a kasnije vise. Imaju dva prašnika i plodnicu. Plod je oraščić omotan opnom produženom u krilce, s pomoću kojega ga vjetar lakše raznosi. Ti leptirasti plodovi više mlohavo prema dolje u obliku grozdova. Cvjetovi su i muški i ženski. Lisce ima gorak okus koji steže, a miris je neznatan.

Sadrži:

- Google oglasi -

Jasen bijeli sadrži flavonski heterozid, inozit, manit, kvercitrozid, dekstrozu, tanin, jabučnu kiselinu, gumu, eterično ulje, fitosterol, Fraksozid. masno ulje, nešto oleinske i dinodne kiseline u obliku svojih glicerida, te nešto bjelančevina.

Bere se:

Cvate u travnju i svibnju. Lisce se bere od svibnja do srpnja. Peteljka je nekorisna. Suši se u hladu, na
zraku, u tankom sloju. U isto se vrijeme sabire i kora, koja se guli s tankih, mladih grana, pa se i ona suši u hladu, a isto tako i sjeme, koje se sabire u rujnu i listopadu.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Čaj od jasenova lišća pospješuje stolicu, tjera na mokrenje, pomaže protiv gihta i reume, spriječava stvaranje kamenaca u bubrežnim kanalima. Popareno sjeme pomaže u slučaju bolesti jetre, vodene bolesti i žutice. Kad se destilatom od mladih pupoljaka trlja koza, nestaje drhtanje ruku. Kora jasena, slično kori kininovca, djeluje protiv groznice, nekih glista i za osvježenje. Kad se 2 velike žlice smrvljenog jasenova lisca popari sa 4 dl kipuće vode i to ostavi stajati 2 sata pa zatim procijedi, pije se nezaslađeno u gutljajima u toku dana kao čaj.

Jednako se priprema i čaj od smrvljenih jasenovih sjemenki. Dobar je čaj pripremljen od 1 kavske žličice jasenove kore, koja se stavi da kipi u 2,5 dl vode oko 2 min, zatim to poklopljeno ostavi stajati 5 min. pa se procijedi. Pije se nezaslađen 1-2 šalice u gutljajima u toku dana.

Uvarak od jasenove kore može pomoći i kod starih i zapuštenih rana od proširenih vena na nogama: one zacjeIjuju ako se tim uvarkom ispiru ili se u njemu kupaju. Rane zacjeIjuju i ako na njih povojem privežemo sočnu stranu svježe oguljene mlade kore, koja istodobno zaustavlja i krvarenje.

Čajevi od jasena potiču na obilato znojenje, a njegova se svojstva pojačaju u mješavini od po 40 g lisca jasena i ribizla s 20 g cvijeta od suručice (Filipendula ulmaria). Može se načiniti i mješavina od po 25 g lišća jasena, articoke (Cynara scolimus), breze (Betula alba) i zubace (Cynodon dactylon). Da bi se poboljšao okus tih čajeva, može se na spomenutu količinu mješavine dodati još 1 žličica paprene metvice (Mentha piperita) ili vrtnog mažurana (Origanum majorana).

Ako se od sjemena ili kore jasena napravi odvar s vinom, a ne s vodom, i to pije 3-4 puta dnevno po 1 likerska čašica, otapa se pijesak u bubrežnim kanalima.

Jasenovo lisce u većoj količini cisti crijeva bez bolova, kakve cesto osjećaju bolesnici kad uzimaju senino lišće, pa je odlična zamjena za senu.

Kostobolnima pomaže sirup od 50 g jasenova sjemena, koje se polagano zalijeva sa 4 dl kipuće vode, a tome se, uz miješanje, dodaje 15 g ciste arapske gume u prahu, koja se može nabaviti u ljekarni. Kad se guma otopi, doda se svemu još 400 g šećera, a kad se ion, uz miješanje, otopi, sve se procijedi kroz lanenu krpu i procjeđevinu isparuje do gustoće sirupa. Uzima se 4-6 puta dnevno po 1 velika žlica.

- Google oglasi -

Pratite nas na instagramu

1,096SljedbeniciPratite

1 komentar

Comments are closed.

Novi Sadržaj

Zašto je dobro jesti šaku oraha dnevno?

Bademi, kikiriki, pistacije i indijski orah bogati su nezasićenim masnim kiselinama, vitaminima i proteinima. Orasi su snažni antioksidansi koji...

Ljudi sa nultom krvnom grupom su zaista posebni!

Nulta krvna grupa je univerzalni davatelji krvi jer mogu svima da daju krv, a mogu primiti krv samo od...

5 najefikasniji metoda kako koristiti med za njegu kože

Med je djelotvoran, kako za zdravlje organizma, tako i za ljepotu kože. On poboljšava rad metabolizma, podstiče umnu i...

8 razloga zašto bi trebali češće da jedete mango

Mango je u cijelom svijetu poznat kao “kralj voća”, a taj naziv nije dobio tek onako. Mango voće je...
- Google oglasi -

Za bolju cirkulaciju u nogama koristite ovaj prirodni lijek

Ukoliko imate hladne noge i ruke, blijedu kožu, osjećate težinu i grčeve u nogama, najvjerovatnije imate problema sa cirkulacijom....

Kruške za zdravo i brzo mršavljenje

Ovo sočno, slatko voće prepuno je hranjivih tvari, uključujući vitamine, minerale i vlakna, a istovremeno ima malo kalorija. Zbog...

Ovo morate pročitati

Kako otopiti kamen u bubregu? Riješite se muka za veoma kratko vrijeme

Ako imate problema sa bubrežnim kamencem ili sa pijeskom...

Otkrijte nevjerojatne načine na koje obična sol može transformirati vaše zdravlje

Kuhinjska sol (Natrium chloratum — Natrium muriaticum) može također...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas