Herbarium – Ljupčac

-

Nazivi biljke

Familija: Umbell feaac
Narodni: Ljupčac
Latinski: Levisticum officinale
Ljekarski Lavistici radix, fructus, folia
Engleski: Lovage
Njemački: Liebestockel
Talijanski: Lavistico
Francuski: Liveche

Nalazište:

Uzgaja se u vrtovima, a ima ga i divljeg uz ograde i po planinama.

Opis:

To je zeljasta, oko 2 m visoka biljka, prugaste, šuplje, granaste stabljike i sjajnih, dvostruko perastih, duguljastih naopako jajolikih listova, pilasto nazubljenih. Cvijet je prljave svijetložute boje, s 5 latica, 5 prašnika, jakog i ugodnog mirisa, poredan u štitac. Plod Je plosnat, oštrih rebara. Korijen je mesnat i crvenkast.

- Google oglasi -

Sadrži:

Jabučnu kiselinu, tanin, 1% eteričnog ulja s terpineolom, smolu, gumu, šećer i škrob, a u lišću ima i do 100 mg % vitamina C.

Bere se:

Cvate od lipnja do kolovoza, a u listopadu se sabire korijen aromatična okusa. Korijen starih biljaka vadi se u proljeće, lišće i mladi vršci stabljike ljeti, a sjemenje u listopadu. Ljupčac je ugodan, aromatičan i neškodljiv diuretik(stimulira mokrenje), stomahik (regulira probavu) i karminativ (istjeruje plinove), pa se često kombinira s drugim štitaricama u liječenju probavnih, dišnih i mokraćnih organa.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Čaj od korijena poboljšava cirkulaciju krvi u probavnim organima, regulira stolicu i istjeruje plinove. Pomaže kod vodene bolesti, kroničnih srčanih bolesti, olakšava iskašljavanje, potiče mokrenje, čisti kožu. Pomiješan s jednakim dijelovima aniša (Fructus anisi) i komorača (Fructus foeniculi) liječi od žutice, čisti bubrege i oslobađa od glista ako se pije ujutro i natašte navečer prije spavanja po 1 šalica čaja od te mješavine: koji se priprema tako da se 1 velika žlica bilja prelije s 2,5 dl kipuće vode.

Sjemenke ljupčaca samljete u prah pomiješan s jednakim dijelovima sjemenki aniša i komorača, i sa isto toliko cimeta i šećera, smanjuje naduvenost trbuha. Uzima se dnevno po 1 kavska žličica u vinu. To sredstvo djeluje i protiv nervoze, jača želudac i regulira probavu. Isto se postiže i mješavinom jednakih dijelova u prah stučenog sjemena ljupčaca, komorača, despika (Lavandula spica) i cimeta. Uzimaju se triput dnevno 2-3 kavske žličice tog praha u čašici vina, i to ujutro natašte, u podne i navečer.

- Google oglasi -

Prah od suhog korijena, koliko stane na vrh noža, ili 1 kavska žličica svježeg, sitno naribanog korijena, pomiješa se s 1 kavskorn žličicom naribanog hrena, 1 velikom žlicom meda i 1 velikom žlicom maslaca. Uzima se triput dnevno po 1 velika žlica, poslije jela, kao lijek protiv tuberkuloze. Protiv upale mokraćnih putova služi ovako pripremljeni lijek: 2 velike žlice mješavine od po 20 g korijena ljupčaca, lista breze (Betula alba), lista medvjeđeg grožđa (Folia uvaeursi), lanenog sjemena (Semen Iini) i kilavice (Herniaria glabra) popare se s 3 dl kipuće vode, zatim to stoji 2 sata pa se procijedi. Pije se triput dnevno po 100 g poslije jela. U slučaju upale grla dobro je grgljanje vinskim octom u kojemu se kuhalo lišće ljupčaca s medom.

Cijela stabljika, zajedno s korijenom i sjemenjem, svježa ili sušena, moči se 16 sati u vodi, zatim se u toj vodi kuha poklopljena 1/2 sata, pa se procijedi i doda vodi za kupelj. Takva kupelj pomaže protiv grčeva maternice i bolova od žučnih kamenaca, jača živce, čisti kožu i kroz njene pore odstranjuje loše sokove iz tijela, koristi malaksalima i rekonvalescentima, a ženama regulira menstruaciju i uklanja bijeli cvijet. U tom slučaju, uz kupku, žene treba i da piju dnevno po 1-2 šalice čaja od korijena.

Ako je korijen svjež, uzme se 30 g i popari s 2,5 dl kipuće vode, ostavi da stoji 10 min., zatim se procijedi i pije; ako je korijen osušen, uzme se 3 g, moči se u 2,5 dl vode 12 sati, u toj se vodi zatim kuha 15 min., pa se procijedi i pije. Ako se u 12,5 dl vina i 12,5 dl vode kuha 10 min. 2 g korijena ili sjemena ljupčaca, 1 g rutice (Ruta graveolens), tri narezane smokve i 1 velika žlica meda, to se pije svaka 2 sata po 1 velika žlica, radi liječenja od teškog kašlja i bolova u prsima. Radi pospješivanja probave, čišćenja bubrega, protiv žutice, glista i nadutosti od vjetrova, treba u 2,5 dl mlijeka 10 min. kuhati mješavinu od 2 g korijena ljupčaca, 1 kavske žličice samljetog sjemena komorača 1 velike žlice samljetog sjemena despika ili aniša; pije se toplo, triput dnevno po 1 šalica, poslije jela .

- Google oglasi -
Prethodni članak
Naredni članak

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Vrijeme je za kesten

Divlji kesten veliko je drvo visine od 20 do...

Pravilno vježbanje je zdravo vježbanje

Ako ste odlučili započeti vježbati ili već vježbajte, neka...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas