Ljekovito biljeHerbariumHerbarium - Timjan poljski - Majčina dušica

Herbarium – Timjan poljski – Majčina dušica

-

Nazivi biljke

Familija: Labiatae
Narodni: Majčina dušica
Latinski: Thymus serpyllum L.
Ljekarski: Thymi herba, folium, aetheroleum
Engleski: Mother of thyme
Njemački: Feldthymain
Talijanski: Timo campestre
Francuski: Le thymian serpolet

Nalazište:

Livadnu vrstu, thymus serpyllum, koju zovu timijan, nalazimo na suhim travnjacima, suncu izloženim mjestima brežuljaka, uz jarke i putove, iznad spilja i uz more. Thymus vulgaris, tzv. majčina dušica, uzgaja se u vrtovima.

Opis:

To je trajna biljka, drvenasta donjeg dijela, slična grmu polegnutom po zemlji, iz kojega  izlaze uspravne, po 20 cm visoke vriježe, crvene boje dok u mlad . Listovi su sitni, jajoliki, na vrhu zašiljeni, kratkih peteljki. Grimizni, ponekad i modri cvjetovi tvore na vršcima stabljike okrugle cvatove, jakog i ugodna mirisa.

Sadrži:

- Google oglasi -

Željezo, kalcij, eterično ulje, smolu, tanin, gorke tvari, saponozide i fenolske spojeve, timol, karvakrol, cimen, borneo, linalol i pimen, koji biljci omogućuju jako antiseptičko djelovanje. Najviše eteričnog ulja ima biljka oko 2 sata poslije podne. Ono je mrkocrveno, aromatično, ljuta okusa, a miriše na timol.

Bere se:

Cvate od svibnja do rujna. Sabiru se mladice s cvjetovima prije i za vrijeme cvatnje. Upotrebljava se samo gornji dio vriježa, a ne donji, drveni dio. Mora se rezati nožem, a ne trgati, da se ne ošteti drveni dio iz kojega biljka raste.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Biljka ulazi u sastav različitih antitussica, tj. sredstava protiv kašlja, a također zubnih voda i pasta. Svi patentirani industrijski sirupi protiv kašlja mješavine su ekstrakta ili ulja majčine dušice i timijana, jer smiruje grčeve bronhija i kašalj, Obje vrste timusa liječe od želučanih smetnja, bolesti pluća i dišnih organa, tvrdokornog kašlja, angine, difterije, slabokrvnosti, prejakog izljeva žuči, upale mokraćnog mjehura i bubrega, slabosti živaca, neurastenije, nervoze zbog alkoholizma, vrtoglavice, bolova u zglobovima, škrofuloze, hunjavice i ženskih bolesti. Kupke u odvaru te biljke jačaju živce i fizičku snagu bolesnika. Od slabih živaca, reurne, iščašenja, drhtavosti udova poslije kljenuti, liječe oblozi i kupke u odvaru timijana, uz masiranje udova njegovim uljem. Protiv crijevnih parazita (trychocephalus, ankylostoma duodenale i oxyuris verrnicularis), ako su oni nađeni u stolici, treba popiti, prema starosti, 2-8 g timola pomiješanog s voćnim sokom, a odmah zatim 2 velike žlice ricinusova ulja. Dobro je, također, 20 g biljke popariti s 2,5 dl kipu će vode, dodati 1 veliku žlicu meda i piti u toku 4-6 tjedana po 1 malu šalicu dnevno.

Sredstvo protiv kašlja, bronhitisa, nesanice, plućnog katara, migrene, astme, proljeva, nadimanja, želučanog čira i škrofula, priprema se tako da se 1 velika žlica timijana ili majčine dušice popari s 3-4 dl kipuće vode, zatim se to ostavi da poklopljeno stoji  15 min., nakon. toga se procijedi, doda se 1 velika žlica meda i sok od pola limuna. Pije se u gutljajima u toku dana.

- Google oglasi -

Protiv velikog kašlja dobro je 3 velike žlice lišća timijana popariti s ½  I kipuće vode, ostaviti to 2 sata da stoji i zatim procijediti i dodati 2 velike žlice meda. Pije se svaki sat po 1 velika žlica. Jednako se postupa i s mješavinom od jednakih dijelova timijana, ili majčine dušice i lista pitoma kestena (Castania sativa), ili mješavinom od majčine dušice, pitoma kestena i rosulje (Drossera rotundifolia). Najčešće se, ipak u tu svrhu 10 g cijele biljke popari litrom kipuće vode, a pije se 4-6 šalica dnevno.

Majčina dušica, kuhana u vinu s jednakom količinom korijena oslada (Polipodium vulgare) i komorača (Fructus foeniculi), liječi od kašlja s krvarenjem i ublažuje astmu. Pije se ujutro, natašte. Prsni čaj priprema se tako da se 3 velike žlice mješavine od po 2 g cvijeta crnog sljeza (Malvae silvestris), divljeg maka (Papaver rhoeas) i divizme (Verbascum thapsus), zatim 4 g aniša (Fructus anisi), 15 g korijena bijelog sljeza (Radix althaea), 20 g lista majčine dušice (ili timijana), 25 g slatkog korijena (Radix glycyrrhizae) i 30 g lišća bijelog sljeza (Folia althaeae) – sve usitnjeno  preliju s ½  I kipuće vode, pa se to poklopi i nakon 2 sata procijedi, a dodaju se i 2 velike žlice meda. Pije se svaka 2 sata po 1 velika žlica.

Liječi od bronhitisa, upale pluća i gnojenja u plućima. Dobro je 1 veliku žlicu mješavine od po 15 g majčine dušice, korijena jagorčevine (Primula officinalis) i lišća podbjela (Tussilago farfara) preliti s 2,5 dl kipuće vode, ostaviti da poklopljeno odstoji  15 min., zatim procijediti i dodati 1 kavsku žličicu meda. Pije se toplo u gutljajirna, 3-4 šalice dnevno. Taj čaj razrnekšava sluz u bronhijama i olakšava iskašljavanje. Protiv nadimanja i bolova u trbuhu od vjetrova ili neuredne menstruacije treba 3 velike žlice mješavine od po 20 g majčine dušice, nane (Mentha piperita), kamilice (Flores chamomillae) i stolisnika (Achil1eamiIIefolium), popariti s ½  I kipuće vode, zatim ostaviti da poklopljeno stoji 3 sata i procijediti.

Pije se toplo, svaki sat po 1 velika žlica. Jednako se postupa i s mješavinom od po 30 g majčine dušice, stolisnika i kamilice, te 10 g slatkog korijena. Taj čaj pomaže protiv kroničnog katara želuca, osnažuje srce, a stvara i krv, pa se preporučuje slabokrvnima. Protiv neurastenije s poremećajima u želucu i bolovima u zglobovima treba 4-6 g majčine dušice popariti s 2,5 dl kipuće vode, dodati 1 kavsku žličicu meda i soka od limuna.

Pije se triput dnevno po 1 šalica. Umjesto pravog čaja može se 1 dio majčine dušice i po 2 dijela lazarkinje (Asperu1a odorata), mladog lišća jagode (Fragaria vesca) i kupine (Rubus fruticosus) popariti odgovarajućom količinom kipuće vode, procijediti, zasladiti medom i dodati limunova soka.

- Google oglasi -

Pratite nas na instagramu

1,083SljedbeniciPratite
Prethodni članakHerbarium – Timjan Vrtni
Naredni članakHerbarium – Tetrljan

1 komentar

  1. Da bi uvek bilo pri ruci pravim jak liker od majcine dusice, koji moze da se doda kafi, caju soku. Liker od lozove rakije grancice majcine dusice da odstoji odredjeno vreme procedi se zasladi medom

Odgovori

Novi Sadržaj

Ljekovitost maslačka – Odličan je za proljetnu detoksikaciju organizma

Početak je proljeća i idealno vrijeme za branje maslačka. Uputite se izvan grada, na područja daleko od prometnica i...

Evo kako zamijeniti kalorične namirnice sa jednako ukusnim

Želite li skinuti pokoji kilogram, ne morate jesti bljutavu hranu i gladovati, već samo korigovati meni. Isto vrijedi i...

Kako popraviti zamagljen vid na daljinu?

Ako ne vidite jasno, a trljanje očiju ne pomaže, možda imate zamagljen vid. Zamagljen vid se javlja kada ne...

Kako spriječiti i prepoznati moždani udar kod žena

Žene se teže oporavljaju i imaju slabiji kvalitet života nakon moždanog udara nego muškarci. Iako se zna da se...
- Google oglasi -

Liječenje paradentoze na prirodan način

Paradentoza je kronična infekcija koja zahvaća zubno meso i kost koja podupire zube. Paradentoza može dovesti do gubitka zubi,...

7 bolnih tačaka koje nikako ne biste smjeli ignorisati

Nijedan ljekar ne voli kada mu se pacijenti javljaju zbog svake, i najmanje boli koju osjete. Ipak, neke vrste...

Ovo morate pročitati

Herbarium – Ružmarin

Nazivi biljke Familija: LabiataeNarodni: RužmarinLatinski: Rosmarinus officinalisLjekarski: Rosmarini flores, folia,...

Eksperti Vijeća ministara BiH dali zeleno svjetlo legalizaciji medicinskog kanabisa

Početkom 2016. godine Vijeće ministara Bosne i Hercegovine formiralo...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas