Ishrana protiv gljivičnih infekcija je ključ u liječenje gljivica

-

Svako, ko se bar jednom susreo sa bilo kojim gljivičnim infekcijama, zna kako se gljivica zapravo veoma teško riješiti. Hrana protiv gljivičnih infekcija ima važnu ulogu u liječenju.

Najčešća gljivična infekcije je ona sa Candidom. Ona se normalno nalazi kao stalni stanovnik u našem organizmu. A pod određenim okolnostima, prije svega padom imuniteta, naglo se počinje razmnožavati i stvarati prave probleme.

- Google oglasi -

Hrana protiv gljivičnih infekcija

Bilo da se radi o bolesti probavnih organa, ili veoma čestim upalama genitalija, trebamo znati da je konzumiranje visoko-prerađene, nezdrave hrane i namirnica sa kvasnicama i šećerom, najveći krivac za nezaustavljivu najezdu gljivica i gljivičnih infekcija.

Zabranjene namirnice

Ako imate neko od gljivičnih infekcija, prva stvar koju trebate znati jeste da se gljivice hrane šećerom kojeg unosimo kroz ishranu. Zbog toga se iz jelovnika hitno mora izbaciti bijeli šećer, med i sve vrste zaslađivača, kao i kolače i druge slatkiše.

Također, ne preporučuje se konzumiranje začina poput majoneze, senfa, sirćeta i kiselih salata. Kao niti sireva i suhomesnatih proizvoda. Unos mliječnih proizvoda i sladoleda isto tako pogoduje rastu gljivica. Pa ih je najbolje skroz ukloniti s jelovnika dok su gljivice tu.

Dozvoljene namirnice

Za vrijeme terapije protiv gljivične infekcije preporučuje se korištenje riže, kukuruznog hljeba, kokica i zobenih pahuljica. Važno je u prehranu uvrstiti integralni hljeb koji je napravljen sa praškom za pecivo ili sodom bikarbonom, a nikako sa kvascem.

- Google oglasi -

Svo zeleno povrće, zbog prisutnog hlorofila, izuzetno je djelotvorno, jer pomaže bržoj eliminaciji gljivičnih infekcija iz organizma, te se svakako preporučuje konzumirati.

Običan jogurt, ili onaj sa probioticima (samo nikako ne voćni), sve vrste ribe i namirnica bogatih omega 3 masnim kiselinama, svakako se preporučuju unositi u ishrani što je više moguće. Savjetuje se i unos što većih količina vode, a dozvoljeno je piti limunadu, biljne čajeva i kafu bez kofeina. Ako se radi o vanjskim gljivičnim infekcijama, moguće je primjeniti i neke prirodne lijekove. Više o tome pročitajte u članku atletsko stopalo.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Kako sniziti krvni pritisak za 5 minuta bez lijekova

Povišen krvni tlak bolest je modernog doba povezana s...

Dokazano je! Žene trebaju više sna nego muškarci

Ako se vaša partnerica jutros probudila mrzovoljna, imajte više...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas