Ljekovita anđelika biljka pouzdan lijek za probavu i nadimanje

-

Biljka anđelika (Angelica archangelica) je po nekima naziva ‘anđeoska’ jer cvjeta na dan Sv. Mihovila. Drugi pak tvrde da je ime poteklo po svecu, kojem se u snu pojavio Sv. Mihovil, u srednjem vijeku, koji je kazao da je ta biljka lijek protiv strašne kuge. Ljekovita anđelika se dosta dugo upotrebljava u narodnoj medici. Anđelika je dvogodišnja biljka iz porodice štitarki. Prilično je nalik kimu i anišu. Dostiže visinu do 2 m. Biljka aneđelika se bere krajem maja ili početkom juna.

Mlada je biljka jestiva, odnosno mladi listovi, te mlade peteljke listova, kao i zrele ili zelene sjemenke, a i mladi korijen.

- Google oglasi -

U starim tekstovima dosta često piše da je osoba koja cijeli dan u ustima drži komadić korijena anđelike u ustima imuna na kugu.

Ljekovita biljka anđelika

Zbog svog okusa, anđelika se koristi kao domaći lijek za probavu. U nekim zemljama, stabljike su se uzimale ušećerene, korijen se pekao, a listovi pripremali kao špinat. Čaj od sjemenki ili korijena poznat je lijek protiv nadimanja.

Ekstrakt svježe anđelike ima odličan učinak na probavu, iritaciju želučane sluznice, apetit i grčeve u želucu.

Anđelika čaj – priprema

Čaj se može pripremati od sušenih ili svježih listova te od korijena. Preporučuje se piti jednu šoljicu nakon obroka 3 puta dnevno.

- Google oglasi -

Ako se čaj priprema od korijena potrebna vam je jedna čajna kašika osušenog korijena anđelike na 1.5 dl vode. Čaj je potrebno prokuhati 10 do 15 minuta, pustiti da odstoji i procijediti. U kombinaciji sa majčinom dušicom može pomoći pri liječenju bronhitisa.

Spravljanje originalnog anđelikinog likera – Vespetro

55 grama sjemenki anđelike, 7 grama sjemenki anisa, 7 grama sjemenki komorača i između 5 i 6 grama sjemenki korijandra, pomiješati i samljeti. Dodajte 20 do 25 dcl bijele voćne rakije i ostavite da stoji 8 dana. Filtrirajte kroz fino platno i pomiješajte sa šećernim sirupom (500 g šećera na oko 60 cl vode).

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Sirup za srce

Recept - kako pripremiti odličan lijek za čuvanje zdravlja...

Zob ili ovas sitna biljka sa krupnim ljekovitim svojstvima – Šta sve liječi zob

Zob ili ovas (lat. Avena sativa) je sitna žitarica,...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas