Kapilari, crvenilo, perutanje kože lica – prirodni preparati i pomoć

-

Sitni kapilari na obrazima i nosu, zatezanje kože ili često perutanje kože lica najčešće su posljedica nepravilne njege. Perutanje kože lica može biti frustrirajuće iskustvo, posebno ako ne znate što ga uzrokuje i kako ga liječiti. Mnogi ljudi susreću se s ovim problemom, a to se može dogoditi iz raznih razloga, od suhe kože do kožnih bolesti. Perutanje kože lica može biti praćeno iritacijom, svrbežom i crvenilom, a može se pojaviti na različitim dijelovima lica, uključujući čelo, obraz, nos i bradu.

Najčešći uzroci perutanja kože lica su suha koža, prekomjerno čišćenje kože lica, korištenje agresivnih proizvoda za njegu kože, pretjerano izlaganje suncu, hladnim i vjetrovitim vremenskim prilikama, te nepravilna prehrana. Suhoća kože često uzrokuje perutanje jer se gornji sloj kože lako ljušti kad koža nema dovoljno vlage. Prekomjerno čišćenje kože lica ili upotreba agresivnih proizvoda za njegu kože mogu ukloniti prirodna ulja s kože i dovesti do perutanja.

- Google oglasi -

Kako spriječiti sve ove probleme? Evo savjeta britanskih stručnjaka. Šta je potrobno vašoj koži u sljedećim slučajevima.

Perutanje kože lica

Osjetljiva u svakom pogledu – Osjetljiva koža reagira i na najmanju iritaciju. Isprobali ste novu kremu i na licu se pojavljuju bubuljice? Mogu se javiti i crvenilo i svrab, sve su to tipične posljedice kozmetičkih eksperimenata.

U takvom slučaju pomaže samo jedno: izbjegavajte sve što bi moglo nadražiti vašu kožu, a tu spadaju mirisi, pigmenti i konzervansi. I emulgatori mogu naškoditi osjetljivoj koži. Budite oprezni prilikom izbora šminke, sredstava za njegu i čišćenje kože. Oni trebaju biti prilagođeni vašem tipu kože i dermatološki ispitani.

6 najbolji vitamina za zdravu kožu lica

- Google oglasi -

Koža podložna iritacijama – Da li vam se koža zateže neposredno nakon umivanja? Za to mogu biti odgovorni preparati za njegu lica koji ne odgovaraju vašem tipu. U sastojke koji mogu izazvati iritaciju kože spadaju vitamini A (retinol) i C, voćne kiseline, konzervansi, salicilna kiselina i emulgatori.

Ako vas koža jako svrbi, možda je riječ i o alergiji koja se javlja kao posljedica kontakta sa određenim supstancama. Obratite se liječniku.

Za čišćenje kože nomojte koristiti sapun ili alkoholni rastvor. Više će vam prijati blago aktivno supstance za umivanje, tzv. sindeti (ne narušavaju kiseli film na koži) i losioni za čišćenje lica namijenjeni osjetljivoj koži.

Crvenilo kože lica Sitni kapilari na obrazima i nosu posljedica su zastoja protoka krvi kroz mrežu sitnih krvnih sudova U početku se pojavljuju samo privremeno, ali vremenom zastoji mogu dovesti do proširenja krvnih sudova.

Ako vam na koži često izbija crvenilo, umirit će je prirodna izvorska voda, npr. u obliku spreja. Preparati sa vitaminom B3 i vitaminom C jačaju krvne sudove. Izbjegavajte nagle promjene temperature, ljutu hranu i fizička opterećenja jer sve to može izazivati crvenilo na licu ako imate slabe krvne sudove.

Koža suha i peruta se

S godinama koža postaje suhlja, a zimi nije ništa neobično ako se počne zatezati. Međutim, ako osjećate zatezanje na koži lica tokom cijele godine i ako vam se koža stalno peruta, to znači da je izuzetno suha i ne proizvodi dovoljno masnoće i vlage.

Sastojci koji daju vlažnost (glicerin, urea, mliječna kiselina) jačaju odbrambene mehanizme kože. Izbjegavajte vodu i za čišćenje lica koristite samo mlijeko. Utrijajte ga prstima i odstranite komadićem vate. Ako ipak koristite vodu, pazite da bude mlaka, a ne topla.

Uz ova dva prirodna sastojka vratite koži sjaj i vlažnost, evo kako se radi pravilna njega suhe kože.

Mrlje ili fleke na licu

Tokom ljeta lice vam nije ravnomjorno potamnjelo, već su se na njemu pojavilo mrlje, prije svega na čelu, sljepoočnicama, obrazima. Gotovo polovina žena poslije 30-te, žali se na ovaj problem.

4 prirodna recepta za njegu lica na bazi meda i sode bikarbone

Osim hormonskih razloga (npr. antibebi pilula), glavni uzrok je UV zračenje. Međutim, i parfemi mogu sadržavati supstance koje se mijenjaju pod djelovanjem sunčeve svjetlosti i ostavljaju tragove na koži.

Ne izlažite se pretjerano suncu i ne idite u solarij. Supstance poput kantariona i neki antibiotici mogu povećati osjetljivost kože na svjetlost. Kao preventiva preporučuje se korišćenje sredstava sa visokim stepenom UV zaštite i krema koji regulišu stvaranje pigmenta.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Stara narodna izreka “Zdrav kao DREN” nije bezveze!

Drenjine pomažu u liječenju grla, malokrvnosti, bolesti bubrega, dijareje,...

Ljekovita svojstva Rusomače ili Pastirske torbice

Rosomača ili prava rusomača (torba pastirska, pastirska torbica, lat....
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas