IshranaNamirniceKesten kao lijek štiti bubrege i srce, pun je...

Kesten kao lijek štiti bubrege i srce, pun je magnezijuma i vitamina C

-

Pitomi kesten (Castanea sativa) je drvo iz porodice bukovki koje karakteriše crvenkasto-smeđi plod. Kesten kao lijek pomaže kod bubrežnih i probavnih tegoba, čaj od kestena sjajno djeluje u ublažavanju simptoma astme i bronhitisa, a mogu se jesti i u juhi i salatama.

Ovo orašasto voće pretežno raste u južnom dijelu Evrope i na Sredozemlju, a u pojedinim zapisima se navodi da je jedna od prvih namirnica koju su ljudi konzumirali. Ovaj plod možete da jedete skuhan, pečen, kao pire ili pripremljen u čaju. U bilo kojem obliku, osjeti ćete njegov zanimljiv ukus i dobiti sve nutritivne vrednosti.

- Google oglasi -

Kao i drugi orašasti plodovi, i kesten sadrži masti, ali u puno manjoj količini. Ne goji i sadrži vitamine koji će odlično djelovati na organizam. Zdrava količina kestena na dan, kako biste mogli da dobijete sva njegova ljekovita svojstva, jeste 85 grama.

Kesten kao lijek

Namirnica koja zasićuje – Sto grama pečenog kestena ima oko 245 kalorija, pa se iz tog razloga ovi plodovi nazivaju namirnicom visoke energetske vrednosti. Zanimljivo je da se kalorijska vrijednost udvostručuje njegovom termičkom obradom, odnosno povećava se količina bjelančevina i ugljenih hidrata u plodu.

Namirnica za režim ishrane bez glutena – Više od četrdeset odsto kestena čini skrob, zbog čega je pogodan za pripremu pirea, supa, i drugih slatkih i slanih jela. S obzirom na to da sadrži gluten, preporučuje se osobama koji boluju od celijakije ili ga izbjegavaju u svojoj ishrani.

Kesten za probavu – Kestenje je odličan izvor vlakana koja smanjuju nivo lošeg holesterola u krvi, ali i podstiču rad crijeva, odnosno bolju i redovniju stolicu.

- Google oglasi -

Čaj od kestena – Kestenje je poznato po tome što pomaže kod probavnih i bubrežnih tegoba. Čaj od kestena pomaže kod simptoma astme i bronhitisa.

Kesten kao lijek za bubrege i srce

Kesten je bogat kalijumom i fosforom, kao i nezasićenim mastima, pa se preporučuje osobama koje pate od bolesti srca i kardiovaskularnog sistema, ali i bubrežnim bolesnicima. Osim toga, sadrži značajnu količinu vitamina A, B i C, kao i mangana, kalcijuma, hlora, gvožđa i magnezijuma.

Kesten jača imunitet i kosti – Bakar je mineral koji pojačava snagu kostiju, pomaže u proizvodnji crvenih krvnih zrnaca, poboljšava rad nerava i jača imunitet. Osamdeset grama kestena dnevno zadovoljava petinu potreba za ovim mineralom, pa se svakako prepustite uživanju u ovom orašastom voću. Kesten kao lijek djeluje protivupalno pa zbog toga je idealna namirnica za ljude koji pate od artritisa i reume.

Na šta treba da pazite kad kupujete kestenje?

Kada kupujete svježe kestenje, odaberite plodove sjajne površine i bez vidljivih oštećenja ljuske. Kada ih uzmete u ruku, težina treba da odgovara njihovoj veličini. Izbjegavajte kestenje koje ima šuplji zvuk kad ga tresete. Ubrane ili kupljene plodove čuvajte na tamnom i hladnom mjestu.

Hranjiva svojstva kestena

Kesten sadrži samo gram masti i manje od 70 kalorija na 30 grama. Sadrži i vitamin C, što ga čini posebnim orašastim plodom. Dnevna doza od 85 grama kestena sadrži čak 45% dnevnih potreba organizma za vitaminom C.

Plod kestena bogat je folatima, što je inače karakteristika zelenog lisnatog povrća. U njemu ćete osim vitamina C pronaći i vitamine B1, B2 i B6folnu kiselinu. Ona je zaslužna za formiranje crvenih krvnih zrnaca i za sintezu DNK. Ovo je hrana dobra za trudnice, jer sprječava pojavu anomalija kod fetusa.

Tinktura od divljeg kestena

Tinktura divljeg kestena kojom se liječe vene jednostavan je za pripremu. U jesen uberite deset većih plodova divljeg kestena, pa ih što sitnije sameljite i stavite u manju staklenku. Samljeveni kesten u staklenci prelijte sa 2 decilitra alkohola ili rakije, zatvorite staklenku i ostavite je na suncu 7 sedmica.

Nakon što je prošlo sedam sedmica uzmite staklenku i procijedite sadržaj u manju bočicu. Procijeđeni sadržaj iz bočice je potrebno svakodnevno utrljavati na oboljela mjesta.

Vjerovatno ste ih već pripremali kod kuće, ali nikada nisu ni blizu dobri kao kod kestenara. Donosimo vam recept za savršeno pečeni kesten

- Google oglasi -

Pratite nas na instagramu

1,083SljedbeniciPratite

Odgovori

Novi Sadržaj

Kako nastaje moždani udar

Mozak je komandni centar organizma koji kontrolira praktično sve tjelesne funkcije, od disanja i kucanja srca, do sposobnosti govora...

Ljekovitost maslačka – Odličan je za proljetnu detoksikaciju organizma

Početak je proljeća i idealno vrijeme za branje maslačka. Uputite se izvan grada, na područja daleko od prometnica i...

Evo kako zamijeniti kalorične namirnice sa jednako ukusnim

Želite li skinuti pokoji kilogram, ne morate jesti bljutavu hranu i gladovati, već samo korigovati meni. Isto vrijedi i...

Kako popraviti zamagljen vid na daljinu?

Ako ne vidite jasno, a trljanje očiju ne pomaže, možda imate zamagljen vid. Zamagljen vid se javlja kada ne...
- Google oglasi -

Kako spriječiti i prepoznati moždani udar kod žena

Žene se teže oporavljaju i imaju slabiji kvalitet života nakon moždanog udara nego muškarci. Iako se zna da se...

Liječenje paradentoze na prirodan način

Paradentoza je kronična infekcija koja zahvaća zubno meso i kost koja podupire zube. Paradentoza može dovesti do gubitka zubi,...

Ovo morate pročitati

Duboko disanje smanjuje stres

Njemački psihijatri tvrde da određene tehnike disanja mogu pomoći...

Recepti za liječenje artritisa alternativnom medicinom

• Sastav za utrljavanje kod taloženja soli mora da...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas