Mekinje su najbolji lijek za probavu

-

Mekinje su najbolji prirodni lijek za probavu, ljekovit učinak postiže se dnevnim unosom od najmanje 10 grama vlakana pšeničnih mekinja. Mogu se miješati sa jogurtom ili mlijekom te voćnim sokovima…

Pšenične mekinje su prvenstveno kvalitetna i ukusna namirnica. Njihova ljekovitost potječe od vlakana, bogate su celulozom, mineralima (željezo, fosfor, magnezij) i vitaminima.

- Google oglasi -

Šta su mekinje? Mekinje su omotač zrna žitarica, koji se odbacuje prilikom mljevenja žitarica i uzimanja zrna. Dakle, mekinje se odbacuju, a zapravo predstavljaju najzdraviji dio zrna žitarice! Dokazano je da su mekinje veoma ljekovite. Sadrže obilje vitamina i minerala koji su bitni za naše zdravlje i za jačanje organizma. Također sadrže veliki procenat proteina, ugljenih-hidrata i biljnih vlakana, a mali procenat masti. Predstavljaju dijetalnu namirnicu koju možete konzumirati i kada želite da smršate. Pšenične mekinje su prvobitno bile namenjene za ishranu stoke i nije im se pridavao poseban značaj, međutim, danas se toliko zna o njima i njihovoj lJekovitosti, da ih sve veći broj ljudi polako uključuje u svoju ishranu.

Pšenične mekinje u ishrani

Pšenične mekinje sadrže 43 do 44 procenta sirovih biljnih vlakana, najviše celuloze, koja je nerastvorljiva. A dijetalna vlakna moraju biti obavezan dio zdrave ishrane jer daju mnogo blagotvornih efekata po zdravlje kao što su:

• Normaliziraju rad i zdravlje crijeva, blagotvorne su za želudac, dobre su za probavu
• Pomažu u borbi protiv zatvora, ubrzavaju metabolizam
• Smanjuju nivo šećera i holesterol u krvi
• Korisne su za borbu protiv žgaravice i protiv kiseline
• Pružaju duži osjećaj sitosti pa su korisne za mršavljenje i održavanje tjelesne težine.

Vlakna pšeničnih mekinja ubrzavaju prolazak sadržaja kroz crijeva. Ljekovit učinak postiže se dnevnim unosom od najmanje 10 grama vlakana pšeničnih mekinja. Mogu se miješati sa jogurtom ili mlijekom te voćnim sokovima…

- Google oglasi -

Mekinje za probavu

Dijabetes i bolesti kardiovaskularnog sistema također su češći kod osoba koje se radije hrane prerađenim žitaricama. Hrana bogata dijetalnim vlaknima kao što su pšenične mekinje pomaže u smanjenju žučnih kamenaca jer kontrolira izlučivanje žučnih kiselina (prevelike količine pogoduju razvoju kamenaca), povećava osjetljivost na inzulin i snižava nivo triglicerida u krvi.

Pšenične mekinje djeluju taksativno pa se često preporučuju kod oboljenja kao što je divertikularna upala debelog crijeva. Hrana bogata vlaknima također će smanjiti rizik od pojave raka dojke. Neka istraživanja pokazala su da je antioksidativna aktivnost i moć fenola iz cijelih žitarica veoma slična onoj u voću i povrću, a zna se da antioksidanti štite organizam od štetnog djelovanja slobodnih radikala.

Obroci koji sadrže pšenične mekinje i namirnice od cijelih zrna žitarica svakodnevno se preporučuju posebno ženama u menopauzi koje pate od visokog holesterola, povišenog krvnog pritiska i od ostalih bolesti kardiovaskularnog sistema.

Zahvaljujući ovakvim obrocima može se usporiti razvoj ateroskleroze i sužavanje arterija. Jedinjenja kao što su polinezasićene masne kiseline, oligosaharidi, biljni steroli i stanoli i saponini iz pšenice također mogu utjecati na smanjen rizik od bolesti srca i krvnih sudova.

Mekinje za probavu pokazale su djelovanje koje sprječava rak debelog crijeva. One smanjuju nivo žučnih kiselina i bakterijskih enzima u stolici za koje se smatra da podstiču ovaj tip kancera.

Mekinje i jogurt za probavu

Upravo zbog svih ovih svojstava, mekinje se nalaze kao sastojak u mnogim dijetama. Dovoljno je da potopite 1-3 kašike mekinja u šolju jogurta, čaja ili soka, sačekate da odstoji neko vrijeme kako bi nabubrile i onda ih pojedete. Mekinje će vas zasititi, a opet će vam pružiti sve što vam treba u nutritivnom smislu. Mekinje za mršavljenje se sve više koriste i daju odlične rezultate.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Koje su koristi koprive za zdravlje?

Kopriva je samonikla biljka sa izuzetnim zdravstvenim vrijednostima. Kopriva ima vrlo dugu povijest u narodnoj medicini, stoga nije ni...

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...
- Google oglasi -

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Ovo morate pročitati

Bez srama! 7 pitanja o kontracepciji koje mora postaviti svaka žena

Korištenje zaštite tijekom seksualnog odnosa znak je odgovornosti, brige...

Evo gdje se kriju: 12 najopasnijih kemikalija u hrani, kozmetici i sredstvima za čišćenje

Stručnjaci tvrde da se diljem svijeta koristi više od...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas