Metvica biljka i njena ljekovita svojstva

-

Metvica (Mentha piperita) je odavno u upotrebi zbog svojih ljekovitih svojstava, a uzgajala se u Egiptu odakle se proširila na Europu. Listovi metvice imaju karakterističan ugodan miris i osvježavajući okus.

Sadrže oko 2,5% eteričnog ulja, gorke tvari i tanina. Najvažniji sastojak eteričnog ulja mentol (60%) i menton (16%).

- Google oglasi -

Zbog izrazito ugodnog mirisa i okusa ovo se eterično ulje upotrebljava u farmaceutskoj, kozmetičkoj, i prehrambenoj industriji.

Metvica kao lijek

Metvica je već stoljećima poznata u narodnoj medicini po svojim iznimnim ljekovitim svojstvima, koja su danas potvrđena i nadopunjena brojnim znanstvenim istraživanjima: ublažava posljedice stresa, depresije i mentalne iscrpljenosti, pomaže i kod nervoze i uznemirenosti, a najčešće se koristi kao čaj od sušenog lišća.

Aromaterapeuti je također redovito koriste jer eterično ulje metvice revitalizira, osvježava, potiče dobro raspoloženje i aktivnost, pamćenje, koncentraciju i libido.

Metvica je odličan prirodni lijek za upale i infekcije. Zbog toga što u sebi ima vitamine A i C, kao i ružmarinsku kiselinu, metvica utječe na jačanje imunog sistema. Osim toga, ublažava simptome prehlade i suhi kašalj. Budući da neutralizira slobodne radikale, smanjuje mogućnost širenja upala. Čaj od mente se može koristiti za inhaliranje i tako može pomoći kod začepljenosti dišnih puteva.

- Google oglasi -

Ova izuzetna biljka preporučuje se i za umirivanje probavnog trakta. Zbog svog osvježavajućeg okusa koristi se za neutraliziranje lošeg zadaha.

Metvica je odlično prirodno sredstvo protiv mučnine, a pomaže i kod bolova i grčeva u želucu i crijevima. I ne samo to, već je dokazano da metvica ima i snažno diuretičko djelovanje. Zbog toga, ona ubrzava metabolizam, smanjuje apetit i pomaže u mršavljenju.

Biljka metvica služi kao začin jelima, stavlja se na salate, u grašak i druga variva. Ako se nekoliko sati moči u vinu, a zatim izvadi i zgnječena stavi na želudac, jača ga, zaustavlja povraćanje i grčeve, a ako se položi na dojke, razrjeđuje zgrušano mlijeko u dojilje.

Čaj metvica

U čajnik ili prikladnu posudu stavite listove metvice, prelijte kipućom vodom (oko 150 ml vode na čajnu kašiku lišća), poklopite i ostavite desetak minuta, ovisno o tome koliko jak okus želite. Zasladite tek kad ulijete čaj u šalicu.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Leblebija – Slanutak

Leblebija je povrtna kultura koja se najviše uzgaja u...

Čaj od komorača za bolje varenje i kvalitetnije majčino mlijeko

Čaj od komorača je jednostavan i ukusan napitak koji...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas