Šta je ječmenac i kako ga liječiti

-

Narodni lijek za ječmenac od naših baka koji je poznat u narodu je krumpir. Odličan lijek za ovu boljku, jer djeluje protuupalno. Mi vam dodnosimo još saznanja o ječmencu.

Ječmenac je upala lojnih žlijezda vjeđa. Može se javiti u akutnom obliku koji zovemo hordeolum. Radi se o upali lojnih žlijezda na vjeđama (kapcima) koja se manifestira kao akutna upala s crvenilom, otokom, gnojnim sadržajem i bolnošću vjeđe.

- Google oglasi -

Kronična promjena s manjim smetnjama i karakterističnom “kvržicom” naziva se halacion.

Kako nastaje ječmenac

Ječmenac najčešće nastaje začepljenjem izlazišta Meibomove žlijezde na vjeđi, a razvojem upalnog procesa pod utjecajem bakterija. Sekundarno nastaje upalna reakcija.

Nakon nekog vremena tkivo stvara fibroznu ovojnicu (čahuru), pa nema drenaže sadržaja iz ječmenca i upala postaje kronična. Ako upalni proces traje duže od mjesec dana tada je već u kroničnom stadiju i potrebno ga je kirurški odstraniti. Ostranjivanje ječmenca kirurškim zahvatom ne smatra se kao veliki zahvat, pa tako da se kući ide isti dan.

Razlikujemo dvije vrste ječmenca – akutna forma (hordeolum) ili kronični oblik ječmenca (halacion). Obje vrste su upalne promjene lojnih žlijezda na rubu vjeđa, koje se mogu manifestirati kao akutna upala s crvenilom, otokom i bolnošću kapaka, gdje nalazimo gnojni sadržaj, ili kao kronična promjena s manjim smetnjama i karakterističnom “kvržicom” kojega nazivamo halacion.

- Google oglasi -

Uzroci ječmenca na oku

Ječmenac je najčešće uzrokovan bakterijama, osobito bakterijom Staphylococcus. Dodirivanje očiju neopranim rukama može prenijeti bakterije na kapke.

Preporučujemo da redovito održavate higijenu svojih vjeđa i područja oko očiju, jer se tako smanjuje mogućnost pojave ječmenca. Najčešće do pojave ječmenca dolazi unosom nečistoće putem prljavih ruku ili šminkanjem tuđom šminkom pa to treba izbjegavati.

Simptomi ječmenca na oku:

  • Bolna gruda, nalik na prištić ili čir
  • Bol u kapku
  • Oticanje kapka
  • Kraste oko kapka

Većina ječmenaca je bezopasna za vaše oči i neće utjecati na vaš vid. Pokušajte ga sami izliječiti stavljanjem toplih obloga na kapke  do 15 minuta nekoliko puta na dan. Obratite se svom liječniku ako ne osjetite poboljšanje nakon 48 sati ili ako se crvenilo i oticanje počinje širiti izvan vašeg kapka.

Liječničku pomoć trebate potražiti ako ječmenac nije prsnuo ili se nije povukao nakon 3 dana, u slučaju da vam se ječmenac često pojavljuje ili jako naraste, te ako je samo oko crveno i postoji iscjedak.

Narodni lijek za ječmenac

U većini slučajeva, ječmenac ne zahtijeva poseban tretman i najčešće nestaje sam od sebe. Stavite topli oblog na zatvorene oči za ublažavanje boli, a kada ručnik izgubi toplinu ponovite postupak. Ako nosite leće, održavajte ih čistima i trudite se uvijek održavati čistoću očiju jer u suprotnom imate veće šanse za dobiti ječmenac ili neku drugu infekciju oka.

Ječmenac nikada nemojte cijediti jer gnoj može uzrokovati infekcije.

Paziti na higijenu šminke koju stavljate u blizini očiju. Sama šminka mora biti higijenski čuvana, četkice redovito čišćene. Nemojte ići spavati prije nego skinete šminku.

Prirodni lijek za ječmenac

Skuhajte čaj od sljedećih biljaka: vidac (koji će vam pomoći umiriti svaku upalu u tom području), čička ili nevena. Upotrebljavajte obloge od tih čajeva svakih dva sata. Pripazite da oblozi nisu prevrući kako se ne biste opekli. Pijte dvije šalice čaja od crvene pupavice (ehinaceja), čička, pečatnjaka, broćike i paprene metvice kako biste ojačali imunitet.

Drugi narodni lijek za ječmenac je domaći preparat a to je bjelance. Stavite ga na čistu pamučnu tkaninu, pa privijte na oko. Ostavite 20 minuta i onda isperite. Isti postupak možete primijeniti s tvrdo kuhanim jajetom.

Ukoliko vam se prva mogućnost ne sviđa, iskušajte terapiju krastavcem. Zahvaljujući vitaminima K, C, B1, kao i kaliju i biotinu, svježe narezani kolutići ovog povrća ublažit će iritaciju oka i nakon trećeg obloga, eliminirat će ječmenac.

Krumpir je odličan lijek za ovu boljku, jer djeluje protuupalno. Možete ga naribati i staviti u gazu kojom ćete potom prekriti inficirani kapak. Svaki dan pojedite dva sirova šnjaka kako biste ojačali imunitet.

Čuvarkuća narodni lijek za ječmenac

Analizom je utvrđeno da je čuvarkuća bogata antibakterijskim materijama i polisaharidima koji blagotvorno djeluju na imuni sistem. Čuvarkuća sadrži jabučnu i mravlju kiselinu i njihove soli. Njeno mesnato, sočno lišće bere se tokom ljeta, za vrijeme cvjetanja.

Čuvarkuća za ječmenac se koristi za liječenje svježim cijeđenim sokom iz listova. Čuvarkuća pomaže kod: bradavica, čireva, rana i opekotina, kurje oči, ten, sunčeve pjege, ječmenca. Oblog od svježe cijeđenog soka listova čuvarkuće pomaže u ublažavanju bolova i smanjuje otok.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Tijelo ti šalje signale – prepoznaj simptome hormonalnih promjena na vrijeme

Hormonalne promjene utiču na gotovo svaki aspekt našeg tijela - od raspoloženja, apetita i sna, do menstrualnog ciklusa, plodnosti...

Dijeta sa paradajzom i krastavcima – prirodan plan za brzo mršavljenje i detoks

Kada tražite brz, lagan i prirodan način da izgubite višak kilograma, dijeta sa paradajzom i krastavcima nudi jednostavno rješenje....

Kako napraviti domaći izotonični napitak kod kuće – bez šećera i bez hemije

Izotonični napitak postao je nezaobilazan među sportistima, rekreativcima, ali i svima koji se suočavaju s dehidracijom, jakim znojenjem ili...

Simptomi sunčanice kod djece: Kako ih prepoznati i šta poduzeti

Ljetne igre na suncu, duge šetnje i boravak na plaži mogu biti divni za djecu, ali i potencijalno opasni...
- Google oglasi -

Biljka mirodjija: Više od običnog začina

Biljka mirodjija, poznata i kao kopar (Anethum graveolens), jedna je od onih biljaka koje često nalazimo u kuhinji, a...

Limeta – kraljevski citrus za zdravlje, mršavljenje i imunitet

Limeta je voćka koju mnogi pogrešno miješaju s limunom, no iako su slične na prvi pogled, limeta ima poseban...

Ovo morate pročitati

Najbolje prirodne metode za njegu stopala kod kuće

U današnjem brzom i užurbanom svijetu, mnogi ljudi zanemaruju...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas