Vidova trava – Biljka koja liječi oči

-

Vidova trava (vidac, vidovčica ili očanica, lat. Euphrasia officinalis), vrsta malene jednogodišnje zeljaste biljke, dosta neuglednog izgleda iz porodice Volovotkovki. Vidac raste kao poluparazit na korijenju trava po gotovo cijeloj Europi, po livadama, travnjacima i napuštenim mjestima.

Prije više godina jedan je pariški liječnik postao slavan zbog uspjeha u liječenju očnih bolesti. Njegova čuvenost proširila se po čitavom gradu kad se pročulo da su mnogi od njegovih pacijenata prestali nositi naočale nakon njegovog tretmana.

- Google oglasi -

Najveći dio slučajeva, koje je on tretirao, bile su upale u ovom ili onom obliku. Blefaritis i konjuktivitis bile su onda endemske bolesti. Lijek, koji je on propisao, bila je jedna obična biljka zvana vidova trava (Euphrasia officinalis), obično u obliku losiona za oči ili ponekad kao čaj.

Vidova trava ljekovitost

Vidova trava već se stoljećima smatra specifičnim lijekom za upalu, umor očiju i oči koje suze. Zanimljivo je primijetiti da je u većini europskih jezika ime biljke motivirano njezinim svojstvima. Na francuskom, na primjer, narodno ime za ovu biljku glasi ‘casse-lunettes’, što znači ‘razbija naočale’. Na talijanskom se zove ‘luminella’ odnosno svjetlo za oči.

U XIV. stoljeću već se znalo za blagotvorni učinak vidove trave na vid. Biljka se opisivala kao ‘dragocjena voda što bistri vid’. U XVII. stoljeću je Culpeper, slavni engleski travar, rekao za vidovu travu ‘Uistinu je vrlo djelotvorna u poboljšanju vida koji je oslabio godinama’.

Vidova trava poznata je i po nazivu vidac, kao i očanica, a više informacija o njoj možete saznati klikom na ovaj link.

- Google oglasi -

8 savjeta kako sačuvati zdravlje očiju

Čaj od vidove trave

Vidova trava cvijeta od lipnja do kolovoza. Biljka ima gorak ukus, a cvjetovi blag miris. Bere se cijela biljka tijekom razdoblja cvatnje, a korijen se ne koristi. Potrebno je da se osuši u hladovini, na toplom i vjetrovitom mjestu. Potom se usitni i čuva u posudi, na tamnom mjestu, a koristi se u pripremi različitih preparata.

Potrebno je 2-3 g osušene usitnjene biljke preliti sa 150 ml ključale vode. Ostaviti u poklopljenoj posudi 10-15 minuta i procijediti. U toku dana popiti tri šalice nezaslađenog svježeg čaja – jednu šalicu prije svakog obroka.

Čaj od vidove trave za vanjsku upotrebu

Prelijte 2 g usitnjenje, osušene biljke sa 100 ml hladne vode. Kratko kuhajte, pa procijediti kada se ohladi. Više puta u toku dana ispirajte oči ili upaljenu sluzokožu.

- Google oglasi -

11 KOMENTARI

  1. moja je sestra od djetinjstva vrlo cesto imala cmicak na oku. Tek u mladosti smo saznali da joj se to pojavljuje jer joj organizam ne apsorbuje dobro kalcijum. Pocela je uzimati magnezijum, kroz mak, magnezijum clorid i druge prehrambene proizvode i cmicak se vise nije pojavljivao.

  2. zivim u zivinicama kod tuzle gdje mogu kupit ili narucit i dali pomaze ako vid slabi od secera hvala

  3. ripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

    Vidac ublažuje upalu i lučenje sluznice u nosu, grlu, želucu, crijevima i očima, pa se upotrebljava protiv upale očiju, blepharitisa i konjunktivitisa. Svojom gorkošću potiče lučenje želučanih sokova i olakšava probavu, a pomiješan s crnim tmom (Prunus spinosa) regulira stolicu i liječi od žutice. Za ispiranje nosa kod kihavice treba 2 velike žlice biljke popariti s 2 dl ključale vode, ostaviti poklopljeno preko noći i sutradan procijediti. Istodobno se pripremi mast tako da se pomiješa 5 g alkoholature od videa, 2 kapi ulja do kamilice, 5 g lanolina i 15 g bijelog vaselina. Tom se mašću 5-6 puta dnevno mažu nosnice iznutra. Tinktura se pravi od 1 dijela biljke i 10 dijelova alkohola.

    Pošto se moči 14 dana, otfiltrira se. Uzima se dvaput dnevno po 20-30 kapi u vodi protiv glavobolje i bolova u uhu. Čaj od 1 kavske žličice osušenog lišća, kuhanog ili poparenog s 2,5 dl ključale vode, jača vid i čisti oči. Tim se čajem, mlakim, ispiru oči triput dnevno. Još je bolje dodati čaju nešto pelina (Artemisia absinthium) i komorača (Fructus foeniculi). Oblozi od istog čaja upotrebljavaju se u slučaju gnojne upale očiju. Navečer, prije spavanja, na svako se oko stavi četvorostruko složena, u mlaki čaj namočena krpica, oči se dobro oviju pa se oblog ostavi preko noći.

    Skine se ujutro, pola sata prije ustajanja. Dobro je istodobno nekoliko dana uzimati u juhi ili s vodom suhi prašak od biljke, na vrhu noža. Čaj od videa koristan je protiv bronhitisa, promuklosti i upale grla. Ako se 1 kavska žličica liš ia moči pol sata u 2,5 dl ključale vode, procijedi i ohladi, pije se kao hladni napitak

  4. Majki izumiru ŽIVCI u OČIMA !!!
    Šečer nema ; GLAUKOM VISOK !!!
    čak do 48 u jednom oku !!! bili smo svugdje , pomoči nema !!! 🙁
    Recite MI VAŠE mišljenje i dali postoji pomoč ???
    Ona ima 72 godine .. jako je depresivna ; još više otkad joj je vid sve slabiji !!!
    Evo molim odgovor .. i POMOČ za MAMU !!!

  5. MOze se kupiti u biljnoj apoteci u Tadeusa Kocuskog u Beogradu cak ima i u Lili drogerijama gde stoje razni suplementi ili preko privatne apoteke ako niste iz abeograda narucite.

  6. Da da trava utice mnogo ali te babe od davnina koje su bile i ntelegentne upotrebile su ovako …na oci su stavile obloge od lisca jagode ili visnje u tom caju sa vidovim cajem …i gutale su jedan cesnjak od belog luka 40 do 42 dana da bi videle kako su rekle one i zvezde preko dana …recept moje babe …moja mama imala je 85 godina i konac u iglu mogla da stavi bez naocara …i heklala i vezala …istina ziva

  7. Svome detetu upravo uspešno lečim čmičak vidovom travom i kamilicom, nakon 2-3 meseca bezuspešnog lečenja mastima i kapima. Prema recepturi iz knjige D. Životića, 3 puta dnevno mu vatom očistim oči jednim pokretom, od spoljašnjeg do unutrašnjeg ugla oka. A čaj se pravi ovako: nai 1 dl vode po kašičica vidove trave i kamilice.

Comments are closed.

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Žutika biljka posebno poznata po svojoj ljekovitosti

U narodnoj medicini žutika je vrlo važna još od...

Herbarium – Despik

Nazivi biljke Familija: LabiataeNarodni: DespikLatinski: Lavandula veraLjekarski: Oleum, Flores lavandulaeEngleski:...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas