Pravilna ishrana u trudnoći smanjuje rizik od komplikacija

-

Tijekom trudnoće treba paziti na zdravu prehranu, jer se ona direktno odražava na zdravlje i razvoj fetusa bebe, pa i buduće mame. Stoga morate paziti šta jedete.

Već smo pisali o nekim bitnim stvarima u vezi prehrane trudnica, a kojih bi se trebali pridržavati, kao što je unos folata u organizam, unos kalcija, magnezija i slično.

- Google oglasi -

Ovom prilikom ćemo spomenuti važnost antioksidanata u trudnoći, prehrambenih vlakana, omega-3 masnih kiselina, kao i probiotika.

Zašto su antioksidansi važni u trudnoći

Za vrijeme normalnog razvoja placente dolazi do iznimnog generiranja slobodnih radikala. Ukoliko je opskrba antioksidativnim mikronutrijentima neadekvatna moguć je razvoj oksidativnog stresa i unutar placente i unutar majčinog krvotoka rezultirajući lošim ishodom trudnoće.

Istraživanja pokazuju da deficit specifičnih mikronutrijenata s antioksidacijskom aktivnošću poput selena, bakra, cinka i mangana može dovesti do zastoja u rastu i preeklampsije.

Pretpostavlja se da se nedostatnim unosom antioksidativnih mikronutrijenata smanjuje razina enzima koji pružaju zaštitu biološkim membranama i DNA tijekom najranije faze embrionalnog razvoja.

- Google oglasi -

Unatoč tim saznanjima podaci o pozitivnim učincima uzimanja dodatnih antioksidansa putem dodataka prehrani su kontradiktorna i nepotpuna što brojne stručnjake navodi na zaključak da je takva praksa bespotrebna i potencijalno štetna.

Ipak, stručnjaci se slažu u jednome: adekvatne količine antioksidansa selena, bakra, cinka i mangana su izuzetno bitne na samom početku trudnoće, a najbolji način da se one osiguraju je raznolika i uravnotežena mediteranska prehrana bogata voćem, povrćem, cjelovitim žitaricama, ribom i plodovima mora te orašastim plodovima i sjemenkama.

Prehrambena vlakna u trudnoći

Prehrambena vlakna su izuzetno blagotvorni sastojci uravnotežene prehrane svake trudnice. Osim što će smanjiti rizik od konstipacije i hemoroida – neugodnih tegoba koje prate brojne trudnoće, istraživanja pokazuju da unos većih količina prehrambenih vlakana tijekom prvog tromjesečja trudnoće smanjuje rizik od preeklampsije, potencijalno fatalnog stanja okarakteriziranog povišenim krvnim tlakom.

Tijekom trudnoće preporučuje se dnevni unos 25 do 30 g vlakana koje valja unijeti putem voća, povrća, cjelovitih žitarica i mahunarki.

Omega-3 masne kiseline u trudnoći

Omega-3 masne kiseline DHA i EPA nalaze se u masnim ribama, poput lososa, srdele, tune, haringe, skuše. Prehrana bogata tim vrijednim supstancijama djeluje povoljno na vizualni i kognitivni razvoj djeteta.

Istraživanja također pokazuju da viši unos omega-3 masnih kiselina tijekom trudnoće može smanjiti rizik od alergija u dojenčadi. Omega-3 masne kiseline imaju pozitivne učinke i na sam tijek trudnoće.

Adekvatan unos EPA i DHA smanjuje rizik od preranog poroda, preeklampsije i može čak povećati porođajnu masu djeteta. Dodatno, deficit omega-3 masnih kiselina koji je vrlo učestao u zapadnjačkim zemljama gdje je unos ribe malen, povećava rizik od postporođajne depresije.

Probiotici u trudnoći

Veliki broj istraživanja ukazao je na blagodati unosa probiotika u trudnoći u pogledu preventivnog djelovanja na prijevremeni porod i pojavu gestacijskog dijabetesa. Gestacijski dijabetes, koji se pojavljuje u trudnoći, osim što nakon trudnoće može prijeći u dijabetes tipa 2, može uvelike pridonijeti prevelikoj porođajnoj masi djeteta te povećanom riziku od razvoja dijabetesa u dječjoj dobi.

Do sada su se probiotici pokazali kao potpuno neškodljiv način prevencije dijabetesa u trudnoći. Unos mliječnih proizvoda koji sadrže probiotike može smanjiti komplikacije u trudnoći, što se objašnjava pozitivnim djelovanjem probiotika na infekcije vaginalnog trakta (bakterijske vaginoze), kao i na smanjenje upalnih procesa te poticanje obrambenih sposobnosti organizma.

Veliku ulogu imaju i u prevenciji vaginalne kolonizacije beta hemolitičkim streptokokima. Probiotici se često preporučaju trudnicama i kod bolesti probavnog sustava te za jačanje imuniteta općenito.

- Google oglasi -

1 komentar

Comments are closed.

Novi Sadržaj

Poriluk(prasa): Zaboravljeno povrće s moćnim utjecajem na zdravlje

Poriluk ili prasa je jedna od onih namirnica koja često ostaje u sjeni popularnijih povrća poput luka ili češnjaka,...

Tijelo ti šalje signale – prepoznaj simptome hormonalnih promjena na vrijeme

Hormonalne promjene utiču na gotovo svaki aspekt našeg tijela - od raspoloženja, apetita i sna, do menstrualnog ciklusa, plodnosti...

Dijeta sa paradajzom i krastavcima – prirodan plan za brzo mršavljenje i detoks

Kada tražite brz, lagan i prirodan način da izgubite višak kilograma, dijeta sa paradajzom i krastavcima nudi jednostavno rješenje....

Kako napraviti domaći izotonični napitak kod kuće – bez šećera i bez hemije

Izotonični napitak postao je nezaobilazan među sportistima, rekreativcima, ali i svima koji se suočavaju s dehidracijom, jakim znojenjem ili...
- Google oglasi -

Simptomi sunčanice kod djece: Kako ih prepoznati i šta poduzeti

Ljetne igre na suncu, duge šetnje i boravak na plaži mogu biti divni za djecu, ali i potencijalno opasni...

Biljka mirodjija: Više od običnog začina

Biljka mirodjija, poznata i kao kopar (Anethum graveolens), jedna je od onih biljaka koje često nalazimo u kuhinji, a...

Ovo morate pročitati

Kako spriječiti i prepoznati moždani udar kod žena

Žene se teže oporavljaju i imaju slabiji kvalitet života...

Crvena ljepotica: Jedite jagode, sačuvajte zdravlje!

Najpopularnija voćka u ovom periodu je jagoda. Većina ljudi...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas