Sadrži veće količine željeza od spanaka i više vitamina C od limuna i pomorandže zajedno!

-

O njenoj hranljivoj vrijednosti više nego dovoljno govori činjenica da sadrži veće količine željeza od spanaka. Te ima više vitamina C od limuna i pomorandže. Riječ je o biljci koja se naziva potočarka (Nasturtium officinale).

Iako su od davnina poznata njena ljekovita svojstva, biljka potočarka kroz generacije postaje pomalo zaboravljena. Porijeklo potočarke je područje Euroazije, no danas je široko rasprostranjena i može se naći gotovo svuda u svijetu.

- Google oglasi -

Poznata je kao jedna od najstarijih biljaka čija upotreba seže još u daleku istoriju. Mnogi stari narodi koristili su je u ishrani i liječenju zdravstvenih tegoba. Antički grčki liječnik i otac medicine Hipokrat cijenio je ovu biljku. Preporučivao je za liječenje katara pluća, zubobolje, bolesti grla, gušavosti i promuklosti.

Potočarka kao lijek

Kod starih Grka, Egipćana i Rimljana bila je poznata kao snažno sredstvo za vraćanje energije.

Egipatski faraoni naredili su svojim robovima svakodnevno ispijanje soka od potočarke kako bi održali snagu, a time i produktivnost. Sada je službeno međunarodno istraživanje proglasilo ovu lisnatu zelenu biljku trenutačno najzdravijim povrćem na planetu, odnosno namirnicom broj 1.

U čemu je tajna

- Google oglasi -

Potočarka zaustavlja i smanjuje oksidativni stres i povećava antioksidacioni učinak. Potočarka utiče na razmjenu hemijskih jedinjenja u našem metabolizmu te reguliše poremećaje koji nastaju što je značajno u pristupu liječenja prirodnim putem.

Potočarka ljekovita svojstva ima tako da uspješno čisti krv, osvježava, podstiče apetit i pročišćava cijeli organizam. Kod autointoksikacije – toksemije, preporučuje se konzumiranje potočarke nakon dugog zimskog perioda. Potočarka u pučkoj medicini ima veliku primjenu u liječenju i to kao svježa i u obliku svježeg soka. Preporučuje se uzimanje svježeg soka u razmjeri 1 : 5. Jedan dio soka i pet dijelova vode jer čisti sok može izazvati upalu želuca i ždrijela. Svježi sok potočarke uzimamo prema propisanom receptu jer nije preporučljivo svakodnevno uzimanje soka, već s prekidima, odnosno pauzama.

Sok od potočarke

  • Šaka potočarke
  • 6 dl vode

Svježu biljku potrebno je izgnječiti ili izmiksati u sokovniku te preliti vodom. Omjer potočarke i vode bi trebao biti 1:5, nikako više, a konzumira se 2-3 puta po 1 žlica dnevno. Ova iznimna biljka snažno čisti organizam tako da može dovesti do nadražaja bubrega i mokraćnog sustava, stoga ju je važno pažljivo koristiti, a trudnicama se na preporučuje uopće.

Čaj od potočarke

  • Prstohvat potočarke (1 velika žlica)
  • 2 dl kipuće vode

Za čaj se preporučuje svježa biljka, nasjeckamo je i prelijemo s 2 dl kipuće vode, ostavimo poklopljeno 20 minuta te ocijedimo.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Ruski melem za rane – Prirodni lijek koji njeguje i štiti kožu

Kada dođe do manjih rana, ogrebotina ili iritacija na koži, mnogi se okreću prirodnim rješenjima. Jedno od najpoznatijih i...

Poriluk(prasa): Zaboravljeno povrće s moćnim utjecajem na zdravlje

Poriluk ili prasa je jedna od onih namirnica koja često ostaje u sjeni popularnijih povrća poput luka ili češnjaka,...

Tijelo ti šalje signale – prepoznaj simptome hormonalnih promjena na vrijeme

Hormonalne promjene utiču na gotovo svaki aspekt našeg tijela - od raspoloženja, apetita i sna, do menstrualnog ciklusa, plodnosti...

Dijeta sa paradajzom i krastavcima – prirodan plan za brzo mršavljenje i detoks

Kada tražite brz, lagan i prirodan način da izgubite višak kilograma, dijeta sa paradajzom i krastavcima nudi jednostavno rješenje....
- Google oglasi -

Kako napraviti domaći izotonični napitak kod kuće – bez šećera i bez hemije

Izotonični napitak postao je nezaobilazan među sportistima, rekreativcima, ali i svima koji se suočavaju s dehidracijom, jakim znojenjem ili...

Simptomi sunčanice kod djece: Kako ih prepoznati i šta poduzeti

Ljetne igre na suncu, duge šetnje i boravak na plaži mogu biti divni za djecu, ali i potencijalno opasni...

Ovo morate pročitati

Bitunika – Ljekovita svojstva

Uobičajeno ime te biljke potječe od keltskog “ben" (glava)...

Šta su enzimi i koju funkciju imaju u tijelu

Nosioci života – ako se ne unište kuhanjem. Ne...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas