Rogač mijenja čokoladu

-

U svijetu ga zovu „hljeb svetog Ivana”, a zbog slasti i jer ne sadrži kofein i teobromin, preporučuju kao prirodnu alternativu čokoladi. Pomaže i protiv proliva. Ako obožavate čokoladu, a ne smijete da je jedete jer ste alergični na nju, ili, jednostavno, ne želite da unosite previše stimulansa nervnog sistema, kakvi su kofein i teobromin, pravo rješenje za vas je – rogač!

To je mahunasti plod drveta rogača, koje je porijeklom iz Sredozemnog bazena a raste i kod nas, zimzeleno je i može da naraste i do 15 metara, a doživi i više vijekova. Listovi su mu sjajni, a cvjetovi tamnocrveni. Mahuna je zelenkasta, a poslije berbe počinje da zri i mijenja boju do čokoladne. Duga je dvadesetak centimetara i sadrži desetak–petnaest sjemenki koje liče na lubeničine.

- Google oglasi -

Rogač

Zanimljivo je da se ona pojavljuje tek poslije 15 godina rasta drveta, i to samo na ženskom stablu, ali ono mora biti oprašeno s muškog. Rogač cvjeta u septembru–oktobru. Po legendi, rogačem se hranio sveti Ivan Krstitelj, pa se on u svijetu naziva i „hljeb svetog Ivana”, a zaista je hranljiv jer sadrži oko 80 posto bjelančevina, ugljene hidrate, tanine, vitamine A, B1, B2, B3 i D, kao i kalcijum, fosfor, kalijum, magnezijum i elemente u tragovima: željezo, mangan, barijum, bakar i nikal.

Kao što smo već rekli, ne sadrži stimulanse, kofein i teobromin, a ostalim sastojcima je sličan čokoladi, mada ima manje šećera, pa se i preporučuje kao zdrava zamijena za nju. Ne sadrži ni oksalnu kiselinu, pa pomaže organizmu da iskoristi kalcijum i cink, koji su bitni za zdravu kožu.

Pošto tanini iz rogača ne upijaju vodu, kao oni iz čokolade, ne vezuju proteine, ali vezuju i inaktiviraju otrove i zaustavljaju rast bakterija. Obje te osobine čine rogač korisnim kod proliva. (Koristi se 15 grama rogačevog brašna pomiješanog s kašom od jabuka za djecu, ili najmanje 20 grama za odrasle. Ako se jedu cijele mahune, treba piti mnogo vode).

Takođe, dijetalna vlakna i šećeri iz ove biljke mogu učiniti hranu viskoznijom u želucu, utičući tako na poboljšanje stanja kod osoba koje pate od refluksa (vraćanja kiseline iz želuca u jednjak). Bitno je i to što mahune rogača ne sadrže feniletilamin i fromamin, koji mogu izazvati migrenu i alergijske reakcije.

- Google oglasi -

Mljeveni rogač

Mahuna rogača može da se suši, peče i melje, pa se tada koristi kao zamijena za kafu, ili bilo gdje umjesto kakao-praha, a tako dobijeno brašno idealno je za dijabetičare jer ne sadrži šećer i škrob, a ni masnoću. Sjeme izdvojeno iz osušene mahune može da se prerađuje u rogačevu gumu, koja je koristi za želiranje, stabilizovanje i emulgovanje sladoleda, voćnih filova i salata. Iz ovog sjemena može da se ekstrahuje i ulje (zove se algaroba) i koristi se u medicini.

- Google oglasi -
Prethodni članak
Naredni članak

Novi Sadržaj

Dijeta sa paradajzom i krastavcima – prirodan plan za brzo mršavljenje i detoks

Kada tražite brz, lagan i prirodan način da izgubite višak kilograma, dijeta sa paradajzom i krastavcima nudi jednostavno rješenje....

Kako napraviti domaći izotonični napitak kod kuće – bez šećera i bez hemije

Izotonični napitak postao je nezaobilazan među sportistima, rekreativcima, ali i svima koji se suočavaju s dehidracijom, jakim znojenjem ili...

Simptomi sunčanice kod djece: Kako ih prepoznati i šta poduzeti

Ljetne igre na suncu, duge šetnje i boravak na plaži mogu biti divni za djecu, ali i potencijalno opasni...

Biljka mirodjija: Više od običnog začina

Biljka mirodjija, poznata i kao kopar (Anethum graveolens), jedna je od onih biljaka koje često nalazimo u kuhinji, a...
- Google oglasi -

Limeta – kraljevski citrus za zdravlje, mršavljenje i imunitet

Limeta je voćka koju mnogi pogrešno miješaju s limunom, no iako su slične na prvi pogled, limeta ima poseban...

Znojenje noću: Zašto se znojimo noću i kako to spriječiti?

Znojenje noću je problem koji pogađa mnoge ljude, a može imati različite uzroke – od bezazlenih do ozbiljnih. Ako...

Ovo morate pročitati

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa”...

Kako se možete riješiti plijesni i gljivica na zidu?

Počinjemo ih primjećivati tek kad promijene boju, odnosno, pojave...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas