Opasno za zdravlje: Četiri znaka da jedete previše soli

-

Prema brojnim istraživanjima dnevno pojedemo čak tri puta više soli od dozvoljene količine, a to može uzrokovati zdravstvene probleme. Ovo su simptomi koji vas upućuju da imate previše soli u organizmu, obratite bažnju jer posljedice mogu biti opasne.

Simptomi previše soli u organizmu

Imate problema s bubrezima

- Google oglasi -

Natrij utječe i na funkciju bubrega, a previše soli i natrija uzrokuje stvaranje bubrežnog kamenca. Stručnjaci kažu da bi osobe koje imaju problema s bubrezima unos soli trebale ograničiti na maksimalno jednu malu žličicu dnevno, a zavisno o težini zdravstvenih problema količina bi trebala biti još manja.

Odjednom se osjećate napuhnuto i natečeno

Samo jedan dan pretjerivanja s unosom soli može uzrokovati edeme kod osoba koje imaju usporen organizam ili zdravstvene probleme. Edem je oticanje tkiva koje nastaje zbog nakupljanja tekućine, a može ga uzrokovati preveliki unos natrija koji se nalazi u soli.

Često vas ulovi žeđ

- Google oglasi -

Hrana s visokim udjelom natrija – čips, umaci, pizze i slično, utjecat će na balans u vašem organizmu i učiniti vas žednima. Kada jedete ove namirnice pokušajte popiti što više vode kako biste organizmu dali ono za čime žudi u tom trenutku – tekućinu. Ako je osjećaj žeđi neutaživ, onda potražite savjet liječnika jer je to jedan od tihih simptoma dijabetesa.

Imate visok tlak

Preveliki unos soli loše utječe na zdravlje našeg srca i krvnih žila, a jedna od mnogih je i posljedica – povišeni krvni tlak. Prema mnogim istraživanjima jede se i do tri puta više soli dnevno od preporučene količine.

Savjet:

Stručnjaci kažu da dnevno ne bismo smjeli jesti više od 5 grama soli (količina koja stane u jednu čajnu žlicu), a unos natrija ne bi smio iznositi više od 2 grama. Kada solite jelo, radite to prstima, a ne solnicom jer tako lakše kontrolirate količinu koju ćete dodati u hranu.

Kako izbaciti sol iz organizma

Pite velike količine vode – voda će pomoći u odstranjivanju soli iz bubrega i pomoći da ostanete hidratizirana te će smanjiti osjećaj nadutosti.

Vježbanje – znojenjem možete izlučiti određene količine soli, ali pri tom pazite da unosite dovoljno vode.

Pojedite bananu – kalij doprinosi neutralizaciji natrija. Namirnice poput banana, bijelog graha, lisnatog zelenog povrća i krumpira su izvor kalija.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Biljka mirodjija: Više od običnog začina

Biljka mirodjija, poznata i kao kopar (Anethum graveolens), jedna je od onih biljaka koje često nalazimo u kuhinji, a...

Limeta – kraljevski citrus za zdravlje, mršavljenje i imunitet

Limeta je voćka koju mnogi pogrešno miješaju s limunom, no iako su slične na prvi pogled, limeta ima poseban...

Znojenje noću: Zašto se znojimo noću i kako to spriječiti?

Znojenje noću je problem koji pogađa mnoge ljude, a može imati različite uzroke – od bezazlenih do ozbiljnih. Ako...

Bijelo vino i ruzmarin kao lijek: Drevni prirodni eliksir za zdravlje

U svijetu prirodne medicine, bijelo vino i ruzmarin kao lijek predstavljaju moćnu kombinaciju koja se koristi još od vremena...
- Google oglasi -

Sladoled bez šećera: Zdrava i osvježavajuća poslastica za sve generacije

U potrazi ste za sladoledom koji je ukusan, osvježavajući, ali i zdrav? Sladoled bez šećera postaje sve popularniji izbor...

Prirodni lijek za dehidraciju: Kako napraviti izotonični napitak i koji čaj pomaže

Dehidracija može nastupiti brzo – bilo zbog vrućine, fizičkog napora, povraćanja, proljeva ili jednostavno premalog unosa tečnosti. Kada tijelo...

Ovo morate pročitati

Doručak najvažniji obrok

Doručak pojedi sam, ručak podijeli sa prijateljem, a večeru...

Djelovanje gela Aloe vere

Gel Aloe vere podstiče probavu, neutralizira pojačanu želudačnu kiselinu,...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas