Surutka služi kao lijek koji pomaže kod različitih bolesti i tegoba

-

Surutka je blag i prirodan napitak koji se koristi od davnina, potpuno siguran za upotrebu, i naše su ga čak bake koristile kao narodni lijek a danas je sve popularniji među mlađom populacijom. Prikladna je za prehranu od začeća do duboke starosti i koristi se kod različitih bolesti i tegoba…

Sirutka je sigurna za upotrebu i da biste osjetili njen blagotvorni učinak, pijte između pola litre do litre dnevno. Najbolje je piti natašte, i raspoređeno tokom dana.

- Google oglasi -

Sirutka ili surutka je energetska tečnost, prirodna naravno, koja sadrži u sebi: kalij, natrij, magnezij, fosfor, željezo, cink, bakar, kobalt, mangan, molibden, vitamine, aminokiseline i bjelančevine. A od vitamina možemo izdvojiti vitamin B2, B6, B12, C i K.

Surutka kao lijek

Surutka sadrži upola manje kalorija nego mlijeko i važna je za mršavljenje jer pomaže u aktiviranju brojnih tjelesnih funkcija kao i u topljenju viška nagomilanih masnoća.

Sirutka se preporučuje ljudima koji imaju problema s povišenim masnoćama u krvi koje ne uspijevaju kontrolirati lijekovima i prehranom. Naime, sirutka kod gotovo svih ljudi regulira povišeni kolesterol i trigliceride nakon nekoliko sedmica redovnog konzumiranja.

Surutka potiče lučenje serotonina (hormona zadovoljstva) te tako smanjuje osjećaj stresa i kroničnog umora.

- Google oglasi -

Sirutka je prirodni lijek za jetru. Preporučuje se koristiti kod tegoba masne jetre, oštećene jetre uslijed virusnih oboljenja te posebno kod jetre opterećene pretjeranom konzumacijom alkohola i masne, nezdrave hrane.

Redovno konzumiranje surutke doprinosi i zdravlju krvotoka, jer smanjuje razinu glukoze u krvi i snižava krvni tlak te tako smanjuje rizik od bolesti srca i krvnih žila.

Surutka se koristi i kao lijek za probavu, te riješava problem zatvora i nadutosti. S obzirom na to da ima diuretska svojstva, pazite da ne pretjerate s konzumacijom (maksimalno jedan litar surutke dnevno). Kod probavnih smetnji promiješate kašiku sirutke u čaši vode i popijte prije svakog obroka.

Proteini koji se mogu pronaći u surutki imaju pozitivno djelovanje na apetit.

Surutka je bogata cisteinom što potpomaže borbu organizma sa oksidativnim stresom i jačanju imuniteta.

Surutka za dijabetičare

Proteini surutke mogu da povećaju nivo insulina, a time i njegovu funkciju i tako smanje nivo šećera u krvi. Najbolje je da se u ovom slučaju surutka uzima prije obroka, posebno ako je bogat ugljenim hidratima.

>> Kako napraviti sirutku od mlijeka

Istraživanja su potvrdila da surutka može spriječiti osteoporozu, jer nadoknađuje bjelančevine, čiji nedostatak dovodi do razrjeđivanja kostiju. Zbog toga je surutka za kosti idealan izbor za starije osobe.

Preporučuje se kozja sirutka, ali dobra je i kravlja. Osim što se pije, surutka se koristiti i za njegu kože i kose, u pripremi peciva, poslastica i smutija i sl.

Sirutka nuspojave

Proteini sirutke su u pravilu sigurni za sve odrasle osobe kada se uzimaju pravilno. Prekomjerna upotreba proteina sirutke može uzrokovati mučninu, žeđ, grčeve u želucu, proljev, smanjenje apetita, umor i glavobolje.

Nema dovoljno dokaza koji bi uputili da su proteini sirutke sigurni za trudnice i dojilje, stoga je najbolje da ih izbjegavate ako ste trudni ili dojite.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Nevjerovatno otkriće – 5 šokantnih simptoma povećane slezene koje morate znati

Slezena je organ smješten u lijevom gornjem dijelu trbuha,...

Kako ispravno sušiti ljekovito bilje?

Da biste pravilo i uspješno sačuvali ljekovito bilje donosimo...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas