Zašto vodu nije dobro piti tokom jela?

-

Ispijanje vode prije i tokom jela navika je koju imaju mnogi. Nova saznanja upućuju na to da pijenje vode tokom jela čini više štete nego koristi.

Zašto vodu nije dobro piti tokom jela? Nutricionistkinja Robin Joukilis u svojoj knjizi ‘Gou Vit Jour Gat’ tvrdi da ta navika šteti varenju i apsorpciji hranljivih stvari u organizmu.

- Google oglasi -

Pijenje vode tokom jela

Joukilis preporučuje da se voda ne pije pola sata prije i sat vremena poslije jela. Ako baš morate da pijete vodu tokom jela kako biste lakše progutali hranu, uzimajte male gutljaje. U suprotnom, popijete li tokom jela veću količinu vode odjednom, može doći do razrjeđivanja rezervi hlorovodične kiseline u želucu koja je ključna za pravilnu razgradnju hrane.

“Pijenje vode tokom jela može učiniti više štete nego koristi. Prevelika količina vode tokom jela može uzrokovati nadutost, probleme s probavom i spriječiti pravilnu apsorpciju hranljivih stvari”, potvrđuje nutricionistkinja Ali Miler.

Također velike količine vode mogu popuniti želudac, što može dovesti do manjeg unosa hrane i potencijalno do nedostatka nutrijenata.

Idealan pH u želucu dodaje Miler, iznosi 1 do 2 i takav nivo kiselosti pomaže u razgradnji bjelančevina. Također podstiče otpuštanje probavnih enzima, pomaže u apsorpciji vitamina poput B12 i u pretvaranju hrane u kašu što olakšava probavu. Kada se doda voda uz obrok taj čitav proces se usporava i tada dolazi do nadutosti i loše probave.

- Google oglasi -

Kada je onda najbolje piti vodu? Za zdravu probavu tokom jela popijte najviše dva decilitra voda (u malim gutljajima). Tokom ostatka dana vodu pijte između obroka što će vam pomoći da otjerate “lažnu” glad koju osjećate kada ste zapravo dehidrirani.

Dehidracija je stanje koje može prouzrokovati niz različiti simptoma, pa čak i ozbiljnije komplikacije ako se ne liječi adekvatno

Pijenje vode tokom obroka individualna je odluka i možete je prakticirati ako se osjećate ugodno s tim. Naravno, treba imati na umu da pretjerivanje u pijenju velikih količina vode tokom jela može dovesti do toga da se osjećate previše puni, a umjereno unošenje tečnosti uz obrok obično ne predstavlja problem.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Ruski melem za rane – Prirodni lijek koji njeguje i štiti kožu

Kada dođe do manjih rana, ogrebotina ili iritacija na koži, mnogi se okreću prirodnim rješenjima. Jedno od najpoznatijih i...

Poriluk(prasa): Zaboravljeno povrće s moćnim utjecajem na zdravlje

Poriluk ili prasa je jedna od onih namirnica koja često ostaje u sjeni popularnijih povrća poput luka ili češnjaka,...

Tijelo ti šalje signale – prepoznaj simptome hormonalnih promjena na vrijeme

Hormonalne promjene utiču na gotovo svaki aspekt našeg tijela - od raspoloženja, apetita i sna, do menstrualnog ciklusa, plodnosti...

Dijeta sa paradajzom i krastavcima – prirodan plan za brzo mršavljenje i detoks

Kada tražite brz, lagan i prirodan način da izgubite višak kilograma, dijeta sa paradajzom i krastavcima nudi jednostavno rješenje....
- Google oglasi -

Kako napraviti domaći izotonični napitak kod kuće – bez šećera i bez hemije

Izotonični napitak postao je nezaobilazan među sportistima, rekreativcima, ali i svima koji se suočavaju s dehidracijom, jakim znojenjem ili...

Simptomi sunčanice kod djece: Kako ih prepoznati i šta poduzeti

Ljetne igre na suncu, duge šetnje i boravak na plaži mogu biti divni za djecu, ali i potencijalno opasni...

Ovo morate pročitati

Ne grizite nokte jer riskirate infekcije desni i pucanje zuba

Dok grizete nokte, zubi su u položaju brid na...

Aneurizma – Proširenje krvne žile

Šta je aneurizma? Aneurizma je ograničeno proširenje krvne žile,...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas