U narodnoj medicini žutika je vrlo važna još od srednjega vijeka. U obliku pripravaka za vanjsku i unutarnju uporabu koristila se kod slabog rada jetre i žučnog mjehura, kod žutice, zatvora, slabog apetita i reumatskih tegoba. Zreli su se plodovi koristili za spravljanje sokova, marmelada, a ponekad i octa. Svi su ti načini primjene do danas zapravo dobili znanstvenu potvrdu, premda žutiku koristimo samo u gotovim pripravama i čajnim mješavinama.
DROGA:
BKRBERIDIS CORTEX: U kasnu jesen uzimamo koru, kako nadzemnih tako i podzemnih dijelova biljke. Na unutarnjoj strani kora je jarko žute boje (berberin) i ima gorak okus.
BERBERIDIS FOLIUM: Katkad se ubiru i suše listovi.
BERBERIDIS FRUCTUS: U kolovozu ili rujnu sakupljaju se plodovi bez peteljki. Prerađujemo ih u sokove i marmelade, a suhe koristimo kao dodatak domaćim čajnim mješavinama.
STANIŠTE I RASPROSTRANJENOST: Raste po živicama, svijetlim šumama i obroncima obraslima grmljem, u cijeloj Hrvatskoj, BiH i Srbiji, od nizina do planinskog pojasa.
SRODNE VRSTE: Kao ukrasnu biljku s vazdazelenim listovima u vrtovima uzgajamo mahoniju (Mahonia aquifolium (Pursh) Nutt.), čija je domovina u pacifičkim šumama Sjeverne Amerike. Indijanci su je rabili kao sredstvo za povraćanje (emetik), kao tonik, kod proljeva i kod kožnih bolesti. Danas i u Europi s poprilično velikim uspjehom homeopatske pripravke (tinktura i mast) koristimo kod psorijaze. Aktivne tvari mahonije sprječavaju jako orožnjavanje pousmine i nastajanje upala.
SASTAV I AKTIVNE TVARI: Listovi sadrže tek malo alkaloida, više ih ima u kori nadzemnih dijelova biljke (5,5%), a najviše u kori korijena. Glavni su tipovi alkaloida izokinonski alkaloidi (berberin), bisbenzilizokinolinski alkaloidi (berbamin i oksiakantin) te apofini (magnoflorin). Zreli plodovi ne sadrže nikakve alkaloide, nego velike količine organskih kiselina, vitamina C i mineralnih tvari.
DJELOVANJE I UPORABA: Žutika prije svega potiče rad glatkih mišica žučovoda. Utječe i na rad bubrega i odvodnih mokraćnih putova, na srce i optok krvi. Glavne su aktivne tvari droge prije svega alkaloidi, koji utječu na glatke mišiće maternice, poboljšavaju kapacitet srca i sprječavaju nepravilan rad srca, snizuju krvni tlak i umiruju. Pokusi na životinjama potvrdili su i diuretično i koleretičko djelovanje žutike. Alkaloidi berberin i berbamin sprječavaju razvoj mikroorganizama. Zbog gorka okusa žutika poboljšava apetit i djeluje kao tonik. Koristimo je kod želučanih i crijevnih bolesti, kao i jetre i žučnog mjehura, a često i kod bolesti bubrega i odvodnih mokraćnih putova, dišnih organa, srca i optoka krvi, kao sredstvo za snižavanje tjelesne temperature, za »čišćenje krvi« te za pospješivanje menstruacije. Kod upale očne spojnice koristimo gotove kapi za oči s berberinom.
NEŽELJENA DJELOVANJA: Unatoč čestoj uporabi u gotovim pripravcima, nisu poznata izraženija neželjena djelovanja. I čisti berberin i njemu srodni alkaloidi razmjerno su neotrovni. Za vrijeme trudnoće nikako ne smijemo uzimati drogu, jer stimulira maternicu.