Herbarium – Buditeljica

-

Nazivi biljke

Familija: Rosaceae
Narodni: Buditeljica
Latinski: Spiraea Ulmaria
Ljekarski: Folium, sumitates ulmariae
Engleski: Meadowsweet
Njemački: Madesuss
Talijanski: Filipendula
Francuski: La fleur di ulmaire

Nalazište:

Ta višegodišnja, zeljasta biljka raste po vlažnim livadama i jarcima, uz potoke, rijeke, izvore i jezera. U pravna, uglata stabljika, visoka i do 2 m, bogato je razgranata crvenkastim grančicama.

Opis:

Bijeli ili blijedo žučkasti, izvana crvenkasti, mirisni cvjetovi nalaze se, u obliku cvatova, na vrhovima grančice. Biljka cvate u lipnju i srpnju, a gdjekada i u listopadu. Listovi su perasti i dvostruko pilasti. Za lijek se upotrebljavaju listovi i cvjetovi, rjeđe i korijen.

- Google oglasi -

Sadrži:

Limunovu kiselinu, oko 0,2% eteričnog ulja, salicilni aldehid, metilsalicilat,• anilin, heliotropin, kumarin, tanin, salicilni heterozid, gaulterozid, fenolni heterozid, spirein i flavonoid.

Bere se:

Korijen u proljeće i jesen, a lišće i cvijet za vrijeme cvatnje. Suši se u hladu. Cvatovi se beru dok je još samo polovica cvjetova otvorena. Opora je okusa.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Budući da s vodenom parom nestaje i ljekoviti učinak biljke, uvarak ne smije zakipiti, nego se ½ I vode ugrije samo do 90°C pa se njome prelije 1 velika žlica biljke, i kad odstoji 10-12 sati, procijedi se i pije svaki dan po 100-200 g nezašećereno. Liječi od reume, bolesti dišnih organa, plućnog kroničnog katara, tuberkuloze, reumatizma i vodene bolesti. To je diuretik, tonik, adstringens i diaforetik. Zbog salicilata koje sadrži liječi od akutnog i kroničnog .reumatizma, uloga i debljine.

Čaj pripremljen od 25 g biljke, poparene s ½ l kipuće vode, treba ostaviti da stoji preko noći, pa se drugi dan pije 3-4 puta po šalica prije jela. Taj čaj ublažuje boli i grčeve, stimulira mokrenje, što pomaže u slučaju bubrežnih kamenaca, upale bubrega, poslije šarlaha i kod otečenih nogu zbog vodene bolesti. U groznici pomaže znojenje, a čisti i od glista, kad se pije 1-2 šalice dnevno. Korijen djeluje adstringentno, pa liječi od griže i zacjeljuje otvorene rane. Uzmu li se 2-3 kavske žličice svježeg istruganog korijena u toku dana, odstranjuje se kiselina iz krvi.

- Google oglasi -
Prethodni članak
Naredni članak

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Krill ulje popularni dodatak ishrani za optimalno zdravlje

Ulje krila pruža brojne prednosti za optimalno zdravlje. Krill...

Zdrava prehrana – Što je to?

Makrobiotičari govore jedno, pobornici mediteranske prehrane drugo, a Svjetska...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas