Herbarium – Buditeljica

-

Nazivi biljke

Familija: Rosaceae
Narodni: Buditeljica
Latinski: Spiraea Ulmaria
Ljekarski: Folium, sumitates ulmariae
Engleski: Meadowsweet
Njemački: Madesuss
Talijanski: Filipendula
Francuski: La fleur di ulmaire

Nalazište:

Ta višegodišnja, zeljasta biljka raste po vlažnim livadama i jarcima, uz potoke, rijeke, izvore i jezera. U pravna, uglata stabljika, visoka i do 2 m, bogato je razgranata crvenkastim grančicama.

Opis:

Bijeli ili blijedo žučkasti, izvana crvenkasti, mirisni cvjetovi nalaze se, u obliku cvatova, na vrhovima grančice. Biljka cvate u lipnju i srpnju, a gdjekada i u listopadu. Listovi su perasti i dvostruko pilasti. Za lijek se upotrebljavaju listovi i cvjetovi, rjeđe i korijen.

- Google oglasi -

Sadrži:

Limunovu kiselinu, oko 0,2% eteričnog ulja, salicilni aldehid, metilsalicilat,• anilin, heliotropin, kumarin, tanin, salicilni heterozid, gaulterozid, fenolni heterozid, spirein i flavonoid.

Bere se:

Korijen u proljeće i jesen, a lišće i cvijet za vrijeme cvatnje. Suši se u hladu. Cvatovi se beru dok je još samo polovica cvjetova otvorena. Opora je okusa.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Budući da s vodenom parom nestaje i ljekoviti učinak biljke, uvarak ne smije zakipiti, nego se ½ I vode ugrije samo do 90°C pa se njome prelije 1 velika žlica biljke, i kad odstoji 10-12 sati, procijedi se i pije svaki dan po 100-200 g nezašećereno. Liječi od reume, bolesti dišnih organa, plućnog kroničnog katara, tuberkuloze, reumatizma i vodene bolesti. To je diuretik, tonik, adstringens i diaforetik. Zbog salicilata koje sadrži liječi od akutnog i kroničnog .reumatizma, uloga i debljine.

Čaj pripremljen od 25 g biljke, poparene s ½ l kipuće vode, treba ostaviti da stoji preko noći, pa se drugi dan pije 3-4 puta po šalica prije jela. Taj čaj ublažuje boli i grčeve, stimulira mokrenje, što pomaže u slučaju bubrežnih kamenaca, upale bubrega, poslije šarlaha i kod otečenih nogu zbog vodene bolesti. U groznici pomaže znojenje, a čisti i od glista, kad se pije 1-2 šalice dnevno. Korijen djeluje adstringentno, pa liječi od griže i zacjeljuje otvorene rane. Uzmu li se 2-3 kavske žličice svježeg istruganog korijena u toku dana, odstranjuje se kiselina iz krvi.

- Google oglasi -
Prethodni članak
Naredni članak

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Četiri navike kojima upropaštavate metabolizam

Na metabolizam ne utječu namirnice koje unosite u organizam....

Herbarium – Imela

Nazivi biljke Familija: LoranthaceaeNarodni: ImelaLatinski: Viscum albumLjekarski: Stipites, folia, herba...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas