Herbarium – Pelin vrtni

-

Nazivi biljke

Familija: Compositae
Narodni: Pelin vrtni
Latinski: Artemisia absinthium
Ljekarski: Herba Absinthii
Engleski: Wormwood
Njemački: Wermith
Talijanski: Assenzio
Francuski: Les feuilles d’ armoise

Nalazište:

Raste na neobrađ nom, suhom i toplom zemljištu, karnenjaru, uz putove i po vrtovima.

Opis:

To je trajni zeljasti polugrm visok ½ -1,5 m, okrugle, razgranate stabljike, kopljastih listova, gusto pokritih srebrnastim dlačicama, prizemno velikih, troperastih, na dugim peteljkama, a u gornjim dijelovima stabljike jednoperastih ili dvoperastih, na kratkim peteljkama. Sitni cvjetići tvore žute grozdaste cvatove, slične metlici koja visi. Usred vjenčića, na rubu na petoro rascjepkanih latica, izlazi S prašnika i nadrasla plodnica.

- Google oglasi -

Sadrži:

Mnogo gorkih tvari, absinthin, anabsinthin, oko 5%eteričnog uIja azulena, jabučnu i jantarnu kiselinu, tanin i željezo. Ulje ima terpena, njegova alkohola tujola sequiterpena i oko 3-10% tujona, koji zovu još tanaceton i salvion, i koji pelinovo ulje čini otrovnim.

Bere se:

Cvjetni vršci s listićima beru se u lipnju i srpnju, dok se pelin još nije rascvjetao, a lišće u jesen, pa se suši u hladu 2-6 tjedana. Obire se dvogodišnja biljka.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Primjenjuje se kao čaj, tinktura i ekstrakt, a djeluje kao tonik (za jačanje), amarum (za poticanje teka), digestivum (za reguIiranje probave), carminativum (protiv nadutosti i vjetrova), emenagogum (za reguliranje menzesa) i antihelminthicum (protiv glista). Uzima li se više i duže vrijeme nego što je propisano, pelin je otrovan zbog tujona što ga sadrži, a trovanje se očituje povraćanjem, glavoboljorn, zbunjenošću i nesvjesticom. To se događa kod uživanja pelinkovca, kod pokušaja čišćenja od glista ili pobačaja. Zato se danas mjesto njega prepisuje lincura (Gentiana lutea) i kičica (Erythraea centaurium).

Pelin je i antiflogistik, tj. lijek protiv upala sluznice i kože. Grafički radnici i slikari, izloženi trovanju olovom i živom, treba da u toku dana popiju u gutljajima 2 male šalice čaja koji se priprema tako da se. 1 kavska žličica pelina popari s 2 dl kipuće vode i nakon 10min. procijedi. Pelin liječi i od bolesti prouzrokovanih poremećenom izmjenom tvari, kao što su debljina, ulozi, reuma, šećerna bolest i psihička depresija. Ako mu se doda jednaka količina matičnjaka (Melissae officinalis), djeluje stimulativno na živce i na rad mozga.

- Google oglasi -

Ako se tim čajem 2-3 put dnevno ispiru oči, to jača vid. Za čišćenje od glista treba piti po ½ šalice toga čaja ujutro natašte i navečer prije spavanja, u toku 5-6 dana. Zbog jake gorkosti pelin se ne kuha, nego samo popari; isto vrijedi i za prašak od osušenog pelina. Protiv bolesti jetre i želuca dobro je uzeti prašak od suhog pelinova lišća i cvijeta, koliko stane na vršak noža, u malo vode, mlijeka ili vina, ili opet u juhi i varivu za objed i večeru; u slabokrvnih to pojačava izlučivanje tjelesnih sokova pa tako obnavlja krv. Tinktura se priprema tako da se 50 g pelinova cvijeta moči u ½ I konjaka, a zatim se otfiltrira. Uzima se po 30-60 kapi triput dnevno, ili 1 kavska žličica tinkture dvaput dnevno, prije jela.

Ta tinktura otklanja bolove i mučninu, pa može korisno poslužiti na putovanjima. Protiv jakog mršavljenja uzima se ujutro 20-30 kapi pelinove, anavečer 25-30 kapi šipkove tinkture, ½ sata prije jela. Još je bolje dodaju li se toj tinkturi jednaki dijelovi tinkture moravke (Arnica montana), kičice (Erythraea centaurium) i kamilice (Flores chamomillae). Podrigivanje sprečava 10-15 kapi pelinove tinkture uzete dvaput dnevno u malo tople vode. Pelinkovac se priprema tako da se 15-20 g pelina moči 3 dana u 1 I crnoga dalmatinskog vina, a zatim se procijedi. Dobro ga je popiti po 1 čašicu dnevno, ½ sata prije zajutarka. Pelinovo ulje dobiva se ekstrakcijom od nerascvjetanih cvjetova. Uzima se triput dnevno po 10 kapi prije jela, protiv bolesti jetre, slezene, grušanja krvi, škrofuloze, ženskih bolesti i za jačanje želuca.

Za jačanje rekonvalescenata djelotvorna je mješavina jednakih dijelova praška od suhog lišća pelina i od matičnjaka. Uzima se triput dnevno, koliko stane na vrh noža, s malo vode ili vina. Radi jačanja teka uzima se 1 kavska žličica mladog pelinova lišća narezanog i porniješanog s medom, i to natašte svaki dan u toku 3 tjedna. Radi reguliranja stolice dobro je 3-4 dana natašte popiti po 1 šalicu toploga kozjeg mlijeka u kojemu se kuhala 1 kavska žličica pelinova lišća. Protiv astme treba natašte piti po ćašicu vina u kojemu je kuhan pelin. Radi liječenja tvrde slezene i otečenih jetara dobro je na bolesna mjesta stavljati tople obloge od stučenog svježeg lišća nakvašenog vinskim octom. Protiv probadanja, treba pelinovo lišće preliti vrućim vinom ili jabukovim octom i, vruće koliko se najviše može izdržati, privije na bolno mjesto, a preko toga omota suhom lanenom krpom.

Na čireve se stavlja lanena krpica namočena u toplo maslinovo ulje, u kojemu se kuhalo pelinovo lišće tako dugo dok ulje nije pocrnilo. Radi proljetnog i jesenjeg čišćenja krvi dobro je 3-4 kavske žličice mješavine od jednakih dijelova u prah zdrobljenog cvijeta i lišća pelina, sjemena ljupčaca (Levisticum officinale), komorača (Foeniculum officinale), despika (Lavandula vera) i cimeta (Cinamomum) preliti s 2 dl vrućeg vina i nakon 10 min. procijediti. Pije se natašte po 1 čašica u toku 4-6 tjedana. Ako se izgnječen svježi pelinov list prelije vodom, poklopi i nakon 24 sata procijedi, tom se vodom treba 3-4 puta dnevno umiti, pa će nestati pjege na licu i kraste. Mrena će sa očiju nestati ako na njih stavljamo preko noći mlake obloge od 2,5 dl te vode koja je prokipjela s 1 velikom žlicom meda; oblog se pokrije suhom lanenom krpom, da se oči ne nahlade.

Skida se 1 sat prije ustajanja, ali oči treba još malo držati zatvorene, zaštićene od prejakog svjetla. Protiv nadutosti trbuha, protiv vjetrova i za jačanje teka treba 1 veliku žlicu mješavine od jednakih dijelova pelina, kičice, iva-trave (Teucrium montanum) i gorke djeteline (Menyanthes trifoliata) popariti s ½ I kipuće vode, anakon 2 sata procijediti; pije se u 3-4 obroka prije jela. Vino od pelina, koje jača i pospješuje menstruaciju, priprema se tako da se 30 g pelinova lišća ili cvijeta moči 24 sata 60 g konjaka, zatim se doda 1 I bijelog vina i ostavi na češće mućkanje, da stoji 10 dana, a nakon toga se procijedi. Piiu se triput dnevno po 1-2 kavske žličice u vodi ili pivu, prije jela, u toku 2 ili najviše 3 tjedna.

Pelinovi se lijekovi, zbog otrovnosti, ne smiju duže upotrebljavati. Za čišćenje od dječjih glista i crijevnih parazita služi mjesavina od 2 g praha od suhog pelinova lišća, 2 g praha od slatkog korijena (Glycyrrhiza glabra) i 1 g praha od anisa(Pimninella anisum). To se, pomiješano s pekmezom, uzima ujutro natašte 5 dana uzastopce. Za istu svrhu, kao i protiv malih crvića (Oxyuris vermicularis), dobro je 2 g pelin ova lišća močiti 24 sata u 60 g piva i to piti 5 dana zaredom, ujutro natašte. Protiv groznice uzima se triput dnevno po 30 g pelinova vina.

Od ostalih vrsta pelina upotrebljava se za liječenje jedino »božje drvce« (Artemisia Abrotanum), i to protiv upornog gubitka teka i tuberkuloze trbušne opne. U tom se slučaju uzima 20–40 kapi tinkture od svježeg lišća u malo vode prije jela. Drugi, divlji pelin (Artemisia vulgaris), upotrebljava se uglavnom kao lijek protiv glista. Da bi se spriječilo trovanje pelinom – kao i bilo kojim drugim lijekom – treba se točno pridržavati navedenih uputa, a nipošto prekoračiti ni naznačeno vrijeme uzimanja, ni količinu lijeka.

- Google oglasi -

2 KOMENTARI

Comments are closed.

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Liječenje impotencije uz pomoć homeopatije

U homeopatiji se za liječenje impotencije koristi esencija od...

Evo kako zadržati zmije dalje od dvorišta, kuće i bazena – 7 jednostavnih trikova

Kako biste bili sigurni da nikada u svom dvorištu...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas