Prosječna tridesetogodišnjakinja ima svega 20% šanse da ostane trudna

-

trudnica-istrazivanjeParovi koji pokušavaju sa začećem, znaju kako to uvijek i nije tako jednostavan proces, pogotovu kada stano nailazimo na podatke o porastu steriliteta kod mladih parova.

Vrlo često u pitanju zna biti iznimno dugotrajan i frustrirajući proces budući da se mnoge stvari moraju poklopiti, na osnovu čega možemo zaključiti kako zatrudnjeti i nije uvijek tako lak zadatak.

- Google oglasi -

Uzevši u obzir kako dosta žena većinu svog života provede pokušavajući izbjeći trudnoću i ne ostati u drugom stanju, prilično paradoksalno zvuči činjenica da prosječna, zdrava tridesetogodišnja žena ima svega 20% šanse da zatrudni u željenom ciklusu, sudeći prema podacima organizacije American Society of Reproductive Medicine. Ovaj je podatak objavljen u publikaciji “Age and fertility: A guide for patients”, koju možete Pročitati ovdje.

Kada je pravi vrijeme za trudnoću?

Žena je najplodnija u svojim dvadesetim godinama, a njena se plodnost smanjuje u tridesetim godinama, posebno iza 35. godine. Svaki mjesec koji pokušava da ostane trudna, zdrava žena u tridesetim godinama ima 20 posto šanse da ostane trudna.

To znači da će od 100 zdravih, plodnih žena koje pokušavaju ostati trudne u jednom ciklusu uspješnih biti samo njih 20, tj. jedna petina. Ostalih osamdeset žena će morati čekati naredni ciklus kako bi pokušale ostati trudne.

Do 40. godine, šanse za ostajanje u drugom stanju se smanjuju za 5% po ciklusu, tako da će od 100 žena u četrdesetima sa začećem uspjeha imati svega njih pet.

- Google oglasi -

Žene ne ostaju plodne sve do menopauze. Prosječna menopauza dolazi u 51. godini, no većina žena nije u stanju zatrudnjeti sredinom svojih četrdesetih godina. Ovi se statistički podaci odnose na prirodno začeće, ali i na umjetnu oplodnju.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Koje su koristi koprive za zdravlje?

Kopriva je samonikla biljka sa izuzetnim zdravstvenim vrijednostima. Kopriva ima vrlo dugu povijest u narodnoj medicini, stoga nije ni...

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...
- Google oglasi -

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Ovo morate pročitati

Na najjednostavniji način pripremite omiljenu jesensku poslasticu

Stigla nam je jesen i jesenje namirnice koje su...

Čaša puna zdravlja – Zeleni i zdravi sokovi od svježeg voća i povrća

U čaši soka ima mnogo zdravlja, kao i prehrambene...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas