Crijeva su važna za imunitet

-

Tokom života organi za varenje moraju da prerade 30 tona hrane i više od 50.000 litara tečnosti. Ukoliko preko hrane i vode unesemo i brojne štetne bakterije, viruse, gljivice i štetne materije, želudac i crijeva moraju da obave još jedan važan zadatak a to je optimalnu zaštitu organizma. Naša crijevna flora svakodnevno je izložena brojnim opasnostima koje je mogu oštetiti.

Tanko i debelo crijevo su najvažniji organi imunološkog sistema jer se čak 80 % zaštite organizma odvija u njima, a naročito u debelom crijevu.

- Google oglasi -

Crijevna flora

Zaštita od izazivača – U zaštiti organizma od bakterija i virusa crijeva primjenjuju dva obrambena sistema. Takozvanu crijevnu floru i sluzokožu crijeva. Crijevna flora u crijevima žive milijarde mikroorganizama (pretežno bakterija) a više od 400 različitih vrsta prekrivaju unutrašnje zidove crijevnog trakta, dugog od sedam do devet metara. To je crijevna flora, koja ukupno teži 1,5 kilogram. Bakterije u crijevima prerađuju hranu svarenu u želucu, suzbijaju opasne klice (bakterije, gljivice) i razgrađuju otrovne materije.

Sluzokoža crijeva: Crijevna flora međutim, ne može da neutrališe dejstvo svih izazivača bolesti i otrova. Minijaturni virusi najčešće preživljavaju i tada u akciju stupa sluzokoža crijeva. Preko nje se u krv ubacuju hranljive materije ali ona je važna i zato što se u njoj stvara više od 70 % ukupnih obrambenih ćelija u organizmu.

Takve ćelije otkrivaju viruse i uništavaju ih. U krv i limfu se iz crijeva također transportuju ćelije koje štite sluzokožu drugih organa (npr. disajnih puteva) a kada se poremeti obrambena funkcija, u crijevima se šire opasni mikroorganizmi, recimo, gljivice, koje troše hranu, vitamine i mineralne materije. Osim toga, proizvode otrove koji dospijevaju u krv. Tako slabi cijeli imunološki sistem i postajemo podložni bolestima (prehlada, kožne bolesti). U većini slučajeva zatvor ili proljev remete rad obrambenih mehanizama u crijevima. Zbog toga treba regulirati varenje, što se postiže kretanjem, kao i unošenjem vlaknastih materija i bakterija mliječne kiseline.

Kretanje – Fizička aktivnost potiče pokrete crijeva, tzv. peristaltiku. Grčenjem mišići masiraju crijeva, potičući transport hrane i sprječavajući zatvor. Ljekari savjetuju da se svakodnevno rade vježbe za stomak. Na primjer, vožnja bicikla u ležećem položaju, džoging, brzo hodanje, plivanje (po mogućnosti više puta nedjeljno). I masaža stomaka je djelotvorna protiv zatvora. Lezite na leđa, a zatim dlanom masirajte stomak kružnim pokretima u smjeru kazaljke na satu najmanje pet minuta.

- Google oglasi -

Hrana za crijevnu mikrofloru

Vlaknaste materije – „Unutrašnja“ masaža je također veoma važna. Za nju su zadužene vlaknaste materije iz biljne hrane. Balastne materije koje se ne razlažu u vodi (pšenične klice, laneno sjeme) vezuju tečnost, šire se i potiču pokrete crijeva.

Balastne materije koje se razlažu u vodi (voće, agrumi, povrće) ishranjuju sluzokožu. Crijeva i crijevnu floru pa dobre crijevne bakterije mogu da se razmnožavaju. U načelu važi pravilo, unosite što više tečnosti (2,5 litra dnevno), na primjer, negaziranu ili slabo gaziranu mineralnu vodu, razrijeđene sokove, nezaslađene voćne i biljne čajeve.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Lovorov list za zdravlje: Kako koristiti lovor, med i cimet za prirodno liječenje

Lovorov list sve češće postaje tema u prirodnoj medicini i narodnim receptima. Iako ga većina ljudi koristi isključivo kao...

Žute fleke na koži: uzroci, simptomi i kada se treba zabrinuti

Žute fleke na koži mogu izgledati bezazleno, ali ponekad su znak da se u tijelu dešava nešto ozbiljnije. Bilo...

Ubrzan rad srca: uzroci, rješenja i prirodni načini za smirenje

Ubrzan rad srca, poznat i kao tahikardija, može biti prolazna pojava izazvana stresom, fizičkom aktivnošću ili emocijama, ali i...

Hipertireoza (ubrzan rad štitnjače): simptomi, terapija i prirodna podrška uz selen

Hipertireoza je poremećaj u radu štitnjače kod kojeg ova žlijezda proizvodi prekomjerne količine hormona. Hormoni štitnjače - tiroksin (T4)...
- Google oglasi -

Prirodni lijek iz tvoje saksije – Otkrij šta sve liječi biljka debela koka!

Debela koka (Hylotelephium spectabile) je višegodišnja ukrasna biljka iz porodice Crassulaceae, prepoznatljiva po mesnatim listovima i ružičastim cvjetovima. Iako...

Ranjenik biljka za rane, posjekotine, ogrebotine, opekotine

Ranjenik biljka (lat. Sanicula europaea), poznata i kao ranjenika, ranjenica ili ranilovka, od davnina se koristi u narodnoj medicini...

Ovo morate pročitati

Zobene pahuljice za probavu i imunitet

Zob obično u obliku pahuljica jedemo za doručak, a...

Zaustavite glavobolju bez lijekova

Puno je razloga zašto se javlja glavobolja, a spriječiti...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas