Crijeva su važna za imunitet

-

Tokom života organi za varenje moraju da prerade 30 tona hrane i više od 50.000 litara tečnosti. Ukoliko preko hrane i vode unesemo i brojne štetne bakterije, viruse, gljivice i štetne materije, želudac i crijeva moraju da obave još jedan važan zadatak a to je optimalnu zaštitu organizma. Naša crijevna flora svakodnevno je izložena brojnim opasnostima koje je mogu oštetiti.

Tanko i debelo crijevo su najvažniji organi imunološkog sistema jer se čak 80 % zaštite organizma odvija u njima, a naročito u debelom crijevu.

- Google oglasi -

Crijevna flora

Zaštita od izazivača – U zaštiti organizma od bakterija i virusa crijeva primjenjuju dva obrambena sistema. Takozvanu crijevnu floru i sluzokožu crijeva. Crijevna flora u crijevima žive milijarde mikroorganizama (pretežno bakterija) a više od 400 različitih vrsta prekrivaju unutrašnje zidove crijevnog trakta, dugog od sedam do devet metara. To je crijevna flora, koja ukupno teži 1,5 kilogram. Bakterije u crijevima prerađuju hranu svarenu u želucu, suzbijaju opasne klice (bakterije, gljivice) i razgrađuju otrovne materije.

Sluzokoža crijeva: Crijevna flora međutim, ne može da neutrališe dejstvo svih izazivača bolesti i otrova. Minijaturni virusi najčešće preživljavaju i tada u akciju stupa sluzokoža crijeva. Preko nje se u krv ubacuju hranljive materije ali ona je važna i zato što se u njoj stvara više od 70 % ukupnih obrambenih ćelija u organizmu.

Takve ćelije otkrivaju viruse i uništavaju ih. U krv i limfu se iz crijeva također transportuju ćelije koje štite sluzokožu drugih organa (npr. disajnih puteva) a kada se poremeti obrambena funkcija, u crijevima se šire opasni mikroorganizmi, recimo, gljivice, koje troše hranu, vitamine i mineralne materije. Osim toga, proizvode otrove koji dospijevaju u krv. Tako slabi cijeli imunološki sistem i postajemo podložni bolestima (prehlada, kožne bolesti). U većini slučajeva zatvor ili proljev remete rad obrambenih mehanizama u crijevima. Zbog toga treba regulirati varenje, što se postiže kretanjem, kao i unošenjem vlaknastih materija i bakterija mliječne kiseline.

Kretanje – Fizička aktivnost potiče pokrete crijeva, tzv. peristaltiku. Grčenjem mišići masiraju crijeva, potičući transport hrane i sprječavajući zatvor. Ljekari savjetuju da se svakodnevno rade vježbe za stomak. Na primjer, vožnja bicikla u ležećem položaju, džoging, brzo hodanje, plivanje (po mogućnosti više puta nedjeljno). I masaža stomaka je djelotvorna protiv zatvora. Lezite na leđa, a zatim dlanom masirajte stomak kružnim pokretima u smjeru kazaljke na satu najmanje pet minuta.

- Google oglasi -

Hrana za crijevnu mikrofloru

Vlaknaste materije – „Unutrašnja“ masaža je također veoma važna. Za nju su zadužene vlaknaste materije iz biljne hrane. Balastne materije koje se ne razlažu u vodi (pšenične klice, laneno sjeme) vezuju tečnost, šire se i potiču pokrete crijeva.

Balastne materije koje se razlažu u vodi (voće, agrumi, povrće) ishranjuju sluzokožu. Crijeva i crijevnu floru pa dobre crijevne bakterije mogu da se razmnožavaju. U načelu važi pravilo, unosite što više tečnosti (2,5 litra dnevno), na primjer, negaziranu ili slabo gaziranu mineralnu vodu, razrijeđene sokove, nezaslađene voćne i biljne čajeve.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Zašto je zdravo svaki dan popiti pivo

Brojne studije pokazuju da je umjereno ispijanje alkoholnih pića...

Da li znate – Koliko često je normalno mokriti u jednom danu?

Svi već znamo o tome da koliko često idete...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas