Crni čaj dobar ili loš? Zašto je baš crni čaj dobar za tvoje zdravlje i upute kako ga piti

-

Crni čaj potječe od biljke koja se zove Camellia sinensis i ono što ga razlikuje od zelenog čaja je fermentacija. Kod postupka dobivanja zelenog čaja važno je spriječiti fermentaciju, a kod crnog čaja upravo suprotno…potrebno je postići je.

Njegova najpoznatija karakteristika je gorak okus koji nećete zaboraviti, a zbog njega je u Kini i dobio ime crni čaj.

- Google oglasi -

Ukoliko uistinu želite doživjeli njegov okus, morate ga ispijati bez dodataka, ali ako je njegov okus preintenzivan za vas, možete dodati malo meda, štapić vanilije, limunov sok ili cimet kako bi dobili aromu koja će ublažiti gorak okus.

Ljekovita svojstva crnog čaja

Mnoga istraživanja su pokazala da crni čaj smanjuje šanse i znatno usporava razvoj raka. Takav učinak crni čaj ima zahvaljujući bogatom sadržaju antioksidanata.

Crni čaj u sebi može da sadrži od 2 do 4% kofeina. Kofein će pomoći da ostanete budni i koncentrirani, ali svakako treba biti oprezan i ne pretjerivati sa ispijanjem crnog čaja. Ako se pravilno koristi, crni čaj će ublažiti stres i anksioznost.

Crni čaj mršavljenje – Za detoksikaciju i mršavljenje posebno je dobar zbog svog sastava. Zbog visokog sadržaja fluorida pomaže nam očuvati gustoću kostiju i zdrave zube. Još davno u povijesti, crni čaj se koristio narodnoj medicini za ublažavanje bolesti desni kao i protiv kvarenja zubi. Bio je prirodni kozmetički preparat protiv umornih očiju i podočnjaka.

- Google oglasi -

Ekstrakt crnog čaja pomaže razlaganje masnoća u našem organizmu, zbog čega se smatra važnim sredstvom prilikom mršavljenja. Čaj ima izražena antioksidacijska svojstva, pa ne treba čuditi njegovo pozitivno djelovanje prilikom mršavljenja.

Crni čaj dobar ili loš

Svakodnevno uživanje u čaju u razumnim količinama nije štetno, čak štoviše, pogoduje zdravlju i pomaže postizanju optimalnog stupnja hidracije, a da ne bi pretjerali s unosom kofeina putem crnog čaja, dnevni maksimum je 8 šoljica.

Dnevni unos crnog čaja trebao bi biti ograničen na 8 šoljica. Dnevno konzumiranje 3 ili više šoljica crnog čaja zasigurno smanjuje rizik od koronarne bolesti srca. Nakon vode, čaj je najčešće pijena tekućina. U usporedbi s Azijcima koji u njemu uživaju već vijekovima, Britanci ga piju tek od nedavno (350 godina).

Brojna istraživanja o dejstvu čaja na ljudsko zdravlje daju različite rezultate, pa bi bilo dobro znati koji je konačan zaključak. Time su se pozabavili britanski naučnici u novom broju časopisa European Journal of Clinical Nutrition.

Njihovo istraživanje je finansirao The Tea Council, ali oni se zaklinju da su zadržali objektivnost. Dakle, pregled relevantnih studija objavljenih u posljednjih 15 godina pokazuje da dnevno konzumiranje 3 ili više šoljica crnog čaja zasigurno smanjuje rizik od koronarne bolesti srca. Mogući mehanizam djelovanja je antioksidativna aktivnost polifenola čaja. Što se tiče karcinoma, osteoporoze i karijesa, postoje naznake o blagotvornom dejstvu čaja, ali dokazi nisu dovoljno jaki.

U svakom slučaju, svakodnevno uživanje u čaju u razumnim količinama nije štetno, čak štoviše, pogoduje zdravlju i pomaže postizanju optimalnog stepena hidracije, a da ne bi pretjerali s unosom kofeina putem crnog čaja, dnevni maksimum je 8 šoljica.

Crni čaj priprema

Crni čaj priprema se tako što se kesica ili dve čaja preliju ključalom vodom i ostave da odstoje tri do pet minuta, u zavisnosti od željene jačine čaja. Po isteku vremena čaj spreman je za upotrebu.

Priprema crnog čaja se završava dodavanjem raznih sastojaka, kao što je đumbir, med, šećer, štapić vanilije, limunov sok a u nekim zemljama je popularno dodavanje mlijeka.

- Google oglasi -

1 komentar

  1. je dobar za zdravlje postoje razne vrste čaja koje pojačavaju imunitet kao aronija taj čaj pijem več dosta dugo a bolji je od vendoksin kapi za koji ljudi daju tolike pare te ukoliko netko zna za čajeve protv astme-bronhijalne neka mi napiše hvala unaprjed <3

Comments are closed.

Novi Sadržaj

Žute fleke na koži: uzroci, simptomi i kada se treba zabrinuti

Žute fleke na koži mogu izgledati bezazleno, ali ponekad su znak da se u tijelu dešava nešto ozbiljnije. Bilo...

Ubrzan rad srca: uzroci, rješenja i prirodni načini za smirenje

Ubrzan rad srca, poznat i kao tahikardija, može biti prolazna pojava izazvana stresom, fizičkom aktivnošću ili emocijama, ali i...

Hipertireoza (ubrzan rad štitnjače): simptomi, terapija i prirodna podrška uz selen

Hipertireoza je poremećaj u radu štitnjače kod kojeg ova žlijezda proizvodi prekomjerne količine hormona. Hormoni štitnjače - tiroksin (T4)...

Prirodni lijek iz tvoje saksije – Otkrij šta sve liječi biljka debela koka!

Debela koka (Hylotelephium spectabile) je višegodišnja ukrasna biljka iz porodice Crassulaceae, prepoznatljiva po mesnatim listovima i ružičastim cvjetovima. Iako...
- Google oglasi -

Ranjenik biljka za rane, posjekotine, ogrebotine, opekotine

Ranjenik biljka (lat. Sanicula europaea), poznata i kao ranjenika, ranjenica ili ranilovka, od davnina se koristi u narodnoj medicini...

Kihanje ujutro? Evo šta ti tijelo pokušava reći!

Kihanje ujutro je veoma česta pojava, ali ga mnogi zanemaruju misleći da je riječ o bezazlenoj navici. Iako je...

Ovo morate pročitati

Ovih 9 namirnica prirodni su lijek protiv zgrušavanja krvi

Krv je najvažnije gorivo koje tijelo treba jer pomaže...

Zašto nastaju grčevi u nogama i kako ih spriječiti?

Postoje mnogi razlozi zašto nastaju grčevi u nogama, no...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas