Estragon biljka prodornog mirisa i ugodnog aromatičan okus

-

Estragon potječe iz južnih krajeva Evrope, no danas raste divlji ili kultiviran u svim evropskim zemljama kao začin. Ima jak i ugodan miris te ljutkast ukus sa malom primjesom gorčine. Estragon biljka se upotrebljava kao začin svjež i sušen, za salate, živinu, tunjevinu, pikantne sosove, supe i variva, uz divljač, ovčetinu i govedinu. Stavlja se i u ukiseljeno povrće. Senf i sirće od estragona, zbog svog tipičnog ukusa i mirisa, koriste samo ljubitelji.

Pradomovina je Rusija i Mongolija, a odatle je prenijeta u kulturu na ostala područja. Uzgaja se u vrtovima, kao mirodijska biljka za pripremanje različitih začina. Na području južne Evrope na nekim je mjestima pobjegla iz kulture.

- Google oglasi -

Estragon biljka voli topla i sunčana mjesta, a sjenka, hladnoća i vlaga ne odgovaraju njenom razvoju.

Estragon biljka

To je biljka čija je stabljika bogato razgranata, te ima grmolik izgled, visine 60 do 120 cm. Listovi su uski i lancetasti. Cvjetne glavice su skoro okrugle, a jezičasti cvjetovi su žute bolje.

Biljka estragon ima svojstven, prodoran miris i ugodan, aromatičan okus. Cijela je biljka ljekovita i vrlo aromatična.

Od mnogih ljekovitih i djelotvornih materija na prvom je mjestu eterično ulje koje se nalazi u biljci sa relativno velikim postotkom (0,1 do 0,5%), nadalje gorke tvari, tanin i još neke neodređene i nedovoljno istražene kiseline.

- Google oglasi -

U narodnoj medicini poznata su i hvaljena ljekovita svojstva estragona, naročito kod oboljenja prouzrokovanih razmjenom materija. Koristi se u obliku čajeva.

Kao začinska biljka upotrebljava se u pripremanju salata, kao dodatak nekim vrstama umaka, kod spremanja povrća za zimnicu, te za pripremanje estragon biljnoga sirćeta. Eterična ulja estragona koriste se u parfumeriji pri spremanju različitih krema. Estragon pospješuje apetit, podstiče metabolizam te izlučivanje mokraće, a djeluje i protiv crijevnih glista.

Pozitivno ljekovito djelovanje ima kod slabe funkcije želuca koju potiče na rad, kod slabog apetita bolesnika, otklanja nadutost stomaka, umora i slabosti organizma, bolesti žuči, jetre, kod bubrežnih bolesti (preporučuje se starijim osobama).

Estragon čaj

Za pripremu čaja je potrebna 1 čajna kašikica estragona, i 2 dl vode. Kipućom vodom prelijemo estragon, poklopimo da odstoji pola sata i procijedimo.

Uputa za upotrebu: uzimaju se 2 šoljice čaja na dan, a pije se prije jela nezaslađeno kod probavnih tegoba.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Petopsta ljekovita biljka

Petoprsta ima polegnute ili uzdignute stabljike. Korijen joj je...

Kafa od cikorije – Kako pripremiti šoljicu punu zdravlja i užitka

Cikorija je višegodišnja biljka, poznata je i pod nazivima...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas