Herbarium – Kopar mirisavi

-

Familija: Umbelliferae
Narodni: Kopar mirisavi
Latinski: Anethum graveolens
Ljekarski: Anethi fructus et sumitates
Engleski: Dill
Njemački: Gartendill
Talijanski: Aneto
Francuski: L’ancth

Nalazište:

Uzgaja se u vrtovima.

- Google oglasi -

Opis:

To je jednogodišnja mirodijska biljka, koja ima 80-100 cm visoku, šuplju, granatu i vitku stabljiku, s dvostruko perastim, uskim listićima, žućkasto-zelenkasti cvjetići tvore veliki, plosnati štitac. Plod je kalavac, s dvije sjemenke.

Sadrži:

Kalij, kalcij, natrij, fosfor i sumpor, 3-4% eteričnog ulja, 15-20% masnog ulja, oko 18% dušičnih spojeva,te oko 6% pektina. Glavni dio eteričnog ulja čini Iimonen, oko 70%, te karvan, oko 30%.

- Google oglasi -

Bere se:

Cvate od lipnja do rujna. Sabire se ljeti, a upotrebljavaju se sjemenke i listovi. Lisce se bere na početku ljeta, a sjeme kad dozre. Sjeme je ljekovitije od lišća.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Sjeme kopra, kuhano u vinu ili u pola vode i pola vina, uklanja naduvenost trbuha i grčeve, olakšava mokrenje i pospješuje stvaranje mlijeka kod dojilja, cisti krv i jaca srce. Piju se 1-2 male šalice dnevno. Kopar preliven kipućom vodom (5 g na 2 dl vode), kao čaj koji se pije dvaput dnevno, a navečer pol sata prije spavanja, potiče funkcije žlijezda i daje dobar san, zaustavlja štucanje i povraćanje. Dodaje se parnim i sjedećim kupkama.

Za dobar san još je bolje 6 g lisca kopra kuhati 5 min. s velikom žlicom meda u 2,5 dl vode, pa popiti pol sata prije spavanja. Odvar od cijele biljke sluzi za kupke i parenje u slučaju grčeva i bolova u trbuhu i maternici, neuredne menstruacije i bijelog cvijeta.

Ako se 10g usitnjenog cvijeta prelije s 2,5 dl kipućeg vina, u kojemu se 5 min. kuhala 1 velika žlica meda, ili ako se sjeme i med moče 12-16sati u vinu, pa se od toga piju dnevno 1-2 manje šalice, to je također lijek protiv svih spomenutih bolesti, a znojenjem i mokrenjem, koje lijek izaziva, izlaze iz tijela svi loši sokovi.

Za bolju probavu i protiv nadimanja treba 1 veliku žlicu mješavine od po 20 g plodakopra, anisa (Fructus anisi), kornoraca (Foeniculum officinale), angelike (Angelica archangelica) i kumina (Carum carvi) preliti s 2,5 dl kipuće vode, poklopiti, ostaviti da stoji na toplom ½ sata i zatim procijediti. Pije se poslije jela.

Za dobar i miran san uzet ćemo po 25 g kopra, matičnjaka (Melissa officinalis), hmelja (Humulus Iupulus) i odoljena (Valerijana officinalis), sve smiješati i 1 žlicu te mješavine popariti s 2,5 dl kipuće vode, pa poste to odstoji pol sata, procijediti. Pije se navečer, pol sata prije spavanja.

Lijek protiv hemoroida priprema se tako da se 10 g kopra prelije s 2 dl kipuće vode i ostavi da stoji 2 sata. Popije se u dva maha prije spavanja. Istodobno se 25 g kopra popari s 2,5 dl kipuće vode, ostavi također 2 sata i zatim procijedi. Tiho se čajem svaku večer zapljuskuje , ili se, sto je prikladnije, u čaj namoči cista gaza i stavlja kao oblog na crijevo. Čaj mora biti vrlo topao, gazu treba iscijediti, a oblog mijenjati svakih 5 minuta kroz pola sata. Oboje se ponavlja 6 dana uzastopce. Kopar je dobar, neškodljiv i svakom pristupaču lijek.

- Google oglasi -
Prethodni članak
Naredni članak

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Kako se priprema mast od smole i za šta je dobra?

U današnje vrijeme kada smo izloženi stresu, zagađenoj hrani...

Alternativnim metodama liječenja protiv anemije

Bolesno stanje koje se karakteriše smanjivanjem (u odnosu na...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas