Herbarium – Kravojac

-

Nazivi biljke

Familija: Umbelliferae
Narodni: Kravojac
Latinski: Angelica sylvestris
Ljekarski: Radix, herba angelicae silvestris
Engleski: Wild angelica
Njemački: Engelwurz wilde
Talijanski: Angelica
Francuski: L’angelique silvestre

Nalazište:

Raste po livadama, obalama rijeka, vlažnim mjestima i vrtovima.

Opis:

To je bogati grm dvogodišnje biljke, visine čovjeka, velikih troperastih listova, po obodu nazubljenih. Stabljika je debIja, glatka, crvenkasto osjenčana. Miris i okus slični su mosusu ili vaniliji. Cvjetovi cine zelenkasto-žuto-bijele štitce. Podanak je puzav, dug oko 1 m, s mnogo žila.

- Google oglasi -

Sadrži:

Jabučnu kiselinu, tanin, eterično ulje, smolu angelicin, angeličnu i valerijansku kiselinu i gorke tvari.

Bere se:

Cvate u srpnju i kolovozu, a sabire se zimi ili na početku proljeća. Upotrebljava se korijen, mladice s listovima i sjemenke. Pri branju treba biti vrlo oprezan, jer je biljka vrlo slična otrovnoj truheljki.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Čaj se priprema tako da se 1 velika žlica mješavine od jednakih dijelova
kravojca, kicice (Erythraea centaurium) i pelina (Artemisia absinthium) prelije s 2,5 dl kipuće vode, poklopi i, poste odstoji 5 min., procijedi. Pije se u toku dana po 1 šalica u gutljajima. Taj čaj jača i potiče na rad probavne organe i jetru, olakšava mokrenje, osvježuje živce, uklanja astmaticne grčeve i naduvenost trbuha.

Kravojac pomiješan sa sljezom (Althaea officinalis) i hrastovim lišćem (Querens pedunculata) čisti krv i liječi od kožnih bolesti. Jednako djeluje i mješavina od jednakih dijelova kravojca, kadulje (Salvia officinalis) i hrastova lišća. Prah od suhog korijena kravojca, namočen u rakiji, lijek je protiv svake bolesti, a nekada su njime liječili i od kuge.

- Google oglasi -

Ako 2 kavske žličice korijena kravojca kuhamo 5 min. U ½ I vode, pa to ostavimo da stoji 10min. i zatim procijedimo (pije se triput dnevno po 1 šalica poslije jela), dobivamo djelotvorno sredstvo protiv žutice, hemoroida, vrućice i naglog slabljenja kod upale pluća i porebrice. Jedna velika žlica korijena kuhana u 2 dl vode i 2 dl vina liječi od otrovanja hranom, ublažuje grčeve i upale hemoroida.

Uvarak od korijena kravojca i pelinova lišća (Artemisia absinthium) pomaže, smatra se, u slučaju raka želuca: piju se 2 male šalice u toku dana u gut1jajima. Isti uvarak koristi i protiv plućnih bolesti, žgaravice, grize i grčeva donjeg trbuha. Uvarak od samog lisca kravojca dodaje se kupelji radi osvježenja i jačanja.

Dobro je 50-70 g korijena kravojca močiti u 1 I vina ili rakije 3 tjedna, zatim filtrirati i pomiješati s jednakim dijelom tinkture odoljena (Valeriana officinalis), pelina (Artemisia absinthium) i idirota (Acorus calamus). To liječi od svih spomenutih bolesti.

Prašak od osušenog korijena suzuje otvorene rane, pa i unutarnje, ako se uzima u juhi ili u toploj vodi jedanput dnevno koliko stane na vršak noža. Rekonvalescentima jaca glas, a služi također kao protuotrov kod trovanja hranom. Svježe mladice i lišće beru se u svibnju i lipnju, pa se na nešto dulje komadiće, kuhaju u slanoj vodi i jedu kao varivo, a mladice i peteljke kuhaju se u šećeru kao slatko, koje jača želudac i poboljšava probavu.

- Google oglasi -
Prethodni članak
Naredni članak

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Mango

Mango je jedna od najranije poznatih tropskih voćaka, a...

Prašina ispod vašeg kreveta bi mogla biti opasna

Prašinu po stanu mnogi doživljavaju kao dosadnu smetnju i...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas