Buđenje u 3 sata ujutro – Da, mnogima se to događa, a evo i zašto

-

Uz zimsko računanje vremena, dolazi i nepoželjno buđenje u 3 sata ujutro bez ikakvog pretjeranog razloga.

Dok po vašem umu kovitlaju misli o shoppingu, gužvi na poslu, te o nadolazećim porodičnim događanjima, pravi je izazov zaspati i ostati spavati do jutarnjeg alarma. Iako se razlozi razlikuju od osobe do osobe, znanstvenici su prozivali večernje čašice vina, kasnonoćne preglede telefona, stres, pregrijavanje ili noćne odlaske u kupaonicu kao moguće krivce, piše Wall.

- Google oglasi -

Kako onda preživjeti bez buđenja usred noći i preskočiti “zimsku” nesanicu? Doktorica Wendy Troxel, stručnjakinja za san i rutinu spavanja, za neke odgovore.

Uz ove ljekovite biljke lijekovi protiv nesanice su vam nepotrebni

Buđenje u 3 sata ujutro

Savjet koji je dala Troxel veoma je zanimljiv. Ona preporučuje da kada se probudite usred noći, ustanete iz kreveta i započnete s opuštajućim aktivnostima, poput čitanja koje će vas sigurno uspavati. Ali izvan kreveta.

“Naš mozak uči pomoću asocijacija, zato želite da vaš mozak ima jaku asocijaciju, odnosno povezanost između kreveta i spavanja”, kaže Troxel.

- Google oglasi -

“Ključ je odvratiti se od činjenice da vam se ne spava (tako što nećete razmišljati o problemima u krevetu), a kada je mozak ometen od strane neke druge aktivnosti, možda će vam se zapravo opet početi spavati. U tom trenutku, možete se vratiti u krevet. ”

U smislu sprječavanja problema sa spavanjem ona preporučuje tjelovježbu u večernjim satima kako biste umanjili stres i postavljanje dosljedan sat buđenja.

“Vrijeme kada se probudite je najvažniji faktor koji određuje unutarnji biološki sat vašeg mozga. Tako mozak zna kada treba biti oprezan i budan (tokom dana), a kada bi trebao spavati (noću).”

Isprobajte ovih 7 kućnih lijekova za miran i ugodan san

Izbjegavajte kofein i alkohol. I kofein i alkohol povezani su s poremećajem sna, naročito ako se konzumiraju kasnije tokom dana. Zbog ovih tvari osoba može imati problema s uspavljivanjem i veća je vjerovatnost da će se morati probuditi radi mokrenja.

Izbjegavajte večernje obroke. Nedavna anketa sugerira da kasno vrijeme obroka može povećati vjerojatnost da se osoba probudi tokom noći. Iako su potrebna dodatna istraživanja, ljudi koji doživljavaju noćna buđenja trebali bi izbjegavati jelo tri sata prije spavanja.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Biljka mirodjija: Više od običnog začina

Biljka mirodjija, poznata i kao kopar (Anethum graveolens), jedna je od onih biljaka koje često nalazimo u kuhinji, a...

Limeta – kraljevski citrus za zdravlje, mršavljenje i imunitet

Limeta je voćka koju mnogi pogrešno miješaju s limunom, no iako su slične na prvi pogled, limeta ima poseban...

Znojenje noću: Zašto se znojimo noću i kako to spriječiti?

Znojenje noću je problem koji pogađa mnoge ljude, a može imati različite uzroke – od bezazlenih do ozbiljnih. Ako...

Bijelo vino i ruzmarin kao lijek: Drevni prirodni eliksir za zdravlje

U svijetu prirodne medicine, bijelo vino i ruzmarin kao lijek predstavljaju moćnu kombinaciju koja se koristi još od vremena...
- Google oglasi -

Sladoled bez šećera: Zdrava i osvježavajuća poslastica za sve generacije

U potrazi ste za sladoledom koji je ukusan, osvježavajući, ali i zdrav? Sladoled bez šećera postaje sve popularniji izbor...

Prirodni lijek za dehidraciju: Kako napraviti izotonični napitak i koji čaj pomaže

Dehidracija može nastupiti brzo – bilo zbog vrućine, fizičkog napora, povraćanja, proljeva ili jednostavno premalog unosa tečnosti. Kada tijelo...

Ovo morate pročitati

Pekmez od rogača poslastica puna zdravlja – Jača imunitet, sprečava rak maternice i pluća

Pekmez od rogača je vrlo vrijedan prehrambeni proizvod koji...

Šta je astma, zašto nastaje i koji oblici postoje?

Astma je kronična upalna bolest donjih dišnih puteva (bronha)....
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas