5 načina kako da smanjite podrigivanje

-

Neugodna smetnja koja se javlja ne samo nakon jela nego i tokom dana je podrigivanje. Naglo izbacivanje plinova iz trbuha popraćeno turbulentnim nekontroliranim zvukovima i neugodnim mirisom nastaje najčešće zbog oslobađanja viška unesenog zraka. Iako se smatra prirodnom pojavom podrigivanje je nepristojno i kod brojnih izaziva gađenje, a kako biste uspjeli smanjiti tu neugodnu pojavu pomoći će vam ove promjene navika.

Podrigivanje se odnosi na voljan ili nevoljan čin izbacivanja zraka iz želuca kroz usta. Podrignuti 3-4 puta nakon obroka je normalno i najčešće se javlja zbog udisanja previše zraka tokom jela.

- Google oglasi -

No ako je podrigivanje učestalije (stalno podrigivanje), može se raditi o nekom zdravstvenom uzroku, kao što su probavni problemi.

Kako smanjiti podrigivanje

Sporije gutanje hrane i pića
Brzo konzumiranje hrane i pića uzrokuje unošenje pretjerane količine zraka koja se nakon obroka oslobađa podrigivanjem. U njegovom stišavanju pomoći će konzumiranje obroka u mirnom okruženju te mali zalogaji. Nakon obroka se preporučuje barem pet minuta provesti u kretanju koje će potaknuti razgradnju hrane.

Produženo žvakanje hrane
Dodatno gutanje zraka može se izbjeći produženim periodom žvakanja zalogaja i izbjegavanjem pričanja tokom jela. Žvakanjem se hrana usitnjava i u želudac dolazi već napola spreman za daljnju obradu, što će spriječiti fermentiranje ostataka hrane koji tokom podrigivanja uzrokuju neugodan miris iz usta.

Izbjegavanje gaziranih pića
Karbonatna kiselina koristi se za proizvodnju gaziranih pića kojima daje kiselkast osvježavajuć okus. No gutljaji takvih napitaka često stvaraju oluju u trbuhu, mjehurići podižu razinu kiselosti želučane flore i stvaraju nadutost te grčeve. Rješenje su zdravi napitci poput zelenog čaja i vode, a kod učestalog podrigivanja pomače čaj od metvice i kamilice.

- Google oglasi -

Pijenje iz čaše
Gutljaji iz boce, kroz slamčicu potiču dodatno uzimanje zraka. Kako bi izbjegli posljedično neugodno podrigivanje pića konzumirajte iz čaše.

Kuhanje na pari
Iako su grah, leća, cvjetača, brokula na popisu povrća koje uzrokuju nadutost a potom i podrigivanje ne znači da ih treba izbaciti iz prehrane. Naprotiv enzimi iz ovog povrća mogu postati prijatelji probave, kako bi se sačuvala njihova dobra svojstva kuhajte ih na pari. Osim toga u gotovim jelima sa spomenutim povrćem u izbjegavanju nadutosti pomoći će kašika jabučnog octa.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Zanoktice – uzrok, njega i prirodni načini liječenja

Zanoktice su male, ali često bolne upale kože oko nokta koje se mogu pretvoriti u veći problem ako se...

Kuhana pšenica: Zaboravljena žitarica koja liječi i pomaže kod mršavljenja

Kuhana pšenica je jedan od najjednostavnijih, ali i najzdravijih prirodnih obroka koji su naši preci redovno konzumirali. Danas, kada...

Ruski melem za rane – Prirodni lijek koji njeguje i štiti kožu

Kada dođe do manjih rana, ogrebotina ili iritacija na koži, mnogi se okreću prirodnim rješenjima. Jedno od najpoznatijih i...

Poriluk(prasa): Zaboravljeno povrće s moćnim utjecajem na zdravlje

Poriluk ili prasa je jedna od onih namirnica koja često ostaje u sjeni popularnijih povrća poput luka ili češnjaka,...
- Google oglasi -

Tijelo ti šalje signale – prepoznaj simptome hormonalnih promjena na vrijeme

Hormonalne promjene utiču na gotovo svaki aspekt našeg tijela - od raspoloženja, apetita i sna, do menstrualnog ciklusa, plodnosti...

Dijeta sa paradajzom i krastavcima – prirodan plan za brzo mršavljenje i detoks

Kada tražite brz, lagan i prirodan način da izgubite višak kilograma, dijeta sa paradajzom i krastavcima nudi jednostavno rješenje....

Ovo morate pročitati

Započnite dan uz prirodni sok od mandarine pun zdravlja!

Mandarinu možemo nazvati kraljica jeseni, jer osim što je...

Saznajte šta se dešava s tijelom kad cijeli dan ne jedemo i ne pijemo

Da je višesatni post pravo iskušenje za tijelo i...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas