Kopriva kao lijek – Ljekovita svojstva

-

Kopriva (lat.Urtica), rod biljaka iz porodice koprivovki (Urticaceae), red ružolike (Rosales), čije su stabljike i listovi pokriveni dlakama žarnicama koje se pri dodiru lome izlučujući mravlju kiselinu. Kopriva uglavnom raste kao korov, a neke od njih koriste se i u prehrani, kuhana sa krumpirom.

Kopriva ljekovita svojstva

Kopriva se najviše upotrebljava kao lijek za čišćenje krvi, protiv opadanja kose, reumatizma, groznice, prekomjernog mokrenja, tuberkuloze pluća, bronhitisa, oboljenja zglobova, kamenca, protiv zračenja, malokrvnosti, čira na želucu, nesanice, nervoze a dobra je i za zarastanje rana.

- Google oglasi -

Biljka je izuzetno bogata bjelančevinama, ugljikohidratima, mastima, kalcijem, fosforom, željezom, vitaminima C, A, B3 i K, karotinom, pantotenskom kiselinom i još mnogim drugim tvarima. Čaj od koprive odličan je za iskašljavanje, pročišćavanje jetre, želuca i crijeva, a ujedno je odličan lijek protiv anemije, groznice, žutice i malarije.

U kombinaciji sa nekim drugim sastojcima kopriva liječi čir na želucu i dvanaestpalčanom crijevu, pročišćava krv, olakšava probavu, umanjuje uznemirenost i nesanicu. Pored nabrojanog, dobra je protiv vodene bolesti, gihta jetre i bubrega, te nesvjestice.

>> Evo zašto je mlada kopriva kraljica proljeća

Kad se bere kopriva – Cijela biljka je ljekovita, u proljeće kada je biljka još mlada beru se listovi i cijela biljka sa stabljikom. Može se brati i tokom čitave godine, a korijen se sakuplja u proljeće i jesen. Sjeme koprive sazrijeva u augustu.

- Google oglasi -

Kopriva za zglobove

Kopriva je jedna od najkorisnijih biljaka ako patite od ove bolesti. Koristite je u svježem stanju. Dva ili tri struka svježe koprive prelije se sa 300 ml hladne vode, pustite da provri i kuhajte dva-tri minuta. Ostavite da se hladi 15 minuta procijedite i pijte tri puta na dan. Kopriva zaustavlja enzime ciklooksigenazu i lipoksigenaze, koje su odgovorne za stvaranje prostaglandina i leukotrijena, tvari koje sudjeluju u procesu stvaranja upale i oštećenja zglobova.

Kopriva, med i limun

Za pripremu ovo ukusnog i ljekovitog sirupa potrebni su vam sljedeči sastojci.

  • 400 gr svježih mladih listova koprive
  • sok od 6 većih limuna
  • 5 žlica smeđeg šečera
  • 5 žlica meda
  • 1 litra vode.

>> Za šta je sve dobra kopriva saznajte ovdje.

U loncu zagrijte vodu i kad proključa njom prelijte listove koprive. Lonac poklopite i ostavite preko noći. Sutradan otopinu procijedite i stavite da se kuha uz dodatak smeđeg šećera. Kad otopina prokuha, sklonite je sa štednjaka i umiješajte limunov sok i med. Sirup od kopriva i meda spremite u staklene posude koje trebate dobro zatvoriti i čuvati na suhom mjestu. Sok za piće pravite tako što pomiješate ¼ čaše sirupa sa ¾ vode.

Kopriva za željezo – Najvažnija je biljka u borbi protiv anemije. Ona sadrži, uz mnoštvo drugih vitamina i minerala, i željezo i vitamin C koji je neophodan za resorpciju željeza te enzim sekretin koji utječe na povećanje broja crvenih krvnih tjelešaca. Koprivu se preporučuje uvrstiti i u jelovnik u obliku variva, pita ili pripremljenu kao špinat.

>> Kako se koristi kopriva u ishrani

Krompir sa koprivom

Za pripremu ovo ukusnog jela potrebni su vam sljedeći sastojci:

  • 1 kg krompira
  • 200 gr mlade koprive
  • Jedna mrkva
  • Jedna veza mladog crnog luka
  • Jedna veza mladog bijelog luka
  • So i biber
  • Dvije kašike kukuruznog brašna
  • Ulje
  • Malo aleve paprike

Koprivu očistiti i isjeckati pa obariti minut, dva, pa ocijediti. Luk isjeckati, pa propržiti i dodati kolutove mrkve, pa dodati sjeckane koprive. Sve izmješati. Dodati kašiku projinog brašna i malo vode. Tepsiju podmazati i istresti koprivu i rasporediti. Očišćen krompir posoliti i dodati malo začina, ulja, bibera i malo aleve paprike i na kraju kašiku kukuruznog brašna. Sve izmješati, pa poređati krompir na koprivu.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

ISTINA O ŠAMPONIMA: Sve što trebate znati o pranju kose, a još niste naučili

Ako se ne zamarate sa šamponom za pranje kose,...

Biljke koje čuvaju vaše živce

Svako od nas je u današnjem vremenu izložen stresu. Kako...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas